Solidna jazda Polaków na 14. etapie TdF. Wygrał Matthews

Strona głównaKolarstwoTour de FranceSolidna jazda Polaków na 14. etapie TdF. Wygrał Matthews

Za nami 2/3 tegorocznej edycji wyścigu kolarskiego Tour de France. Na 14. etapie z Saint-Etienne do Mende ponownie z dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski. Rafał Majka z UAE Team Emirates dojechał na 37. miejscu, a Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic 58. pozycję. Pod koniec stawki do mety dojechali Kamil Gradek z Bahrain – Victorious oraz Maciej Bodnar z TotalEnergies. Zwycięzcą etapowym został Michael Matthews, a liderem wyścigu pozostaje Jonas Vingegaard.

Spokojna i dobra jazda Polaków

Trasa z Saint-Etienne do Mende ponownie nie należała do najtrudniejszych górskich etapów 109. edycji Tour de France, jednak na kolarzy czekały wymagające podjazdy. Najlepiej z Polaków w takich warunkach czuł się Rafał Majka z UAE Team Emirates, który wciąż pomaga Tadejowi Pogacarowi Słoweniec traci ponad dwie minuty do lidera wyścigu, jednak jeszcze wierzy w trzeci triumf we Francji z rzędu. Rafał Majka dojechał do mety na 37. miejscu ze stratą 15:00. W klasyfikacji generalnej stracił trzy lokaty i zajmuje 22. miejsce.

Na 58. miejscu linię mety ze stratą 21:50 przeciął Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic. Niestety jego strata spowodowała, że spadł aż o 10 miejsc w generalce i jest obecnie na 53. pozycji. Już tradycyjnie pod koniec stawki do mety na etapie dojechali Kamil Gradek z Bahrain – Victorious (139.) oraz Maciej Bodnar z TotalEnergies (145.). W generalce utrzymali swoje pozycje i zajmują kolejno 128. i 145. lokatę.

Etapowe zwycięstwo Michaela Matthewsa

Po świetnej walce etapowe zwycięstwo wywalczył Australijczyk Michael Matthews z Team BikeExchange – Jayco. Drugie miejsce ze stratą 15 sekund zajął Włoch Alberto Bettiol z EF Education-EasyPost. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Thibaut Pinot z Groupama – FDJ. Lider wyścigu Jonas Vingegaard dojechał do mety na 24. miejscu w dwuosobowej grupie razem z Tadejem Pogacarem.

Vingegaard wciąż z bezpieczną przewagą

Do końca 109. edycji Tour de France został już tylko tydzień. Duńczyk Jonas Vingegaard z Jumbo-Visma utrzymuje bezpieczną przewagę w klasyfikacji generalnej, a ostatnie etapy kończy z takim samym czasem jak drugi Tadej Pogacar. Słoweniec z UAE Team Emirates traci do lidera 2:22. Trzecie miejsce utrzymuje Brytyjczyk Geraint Thomas z INEOS Grenadiers.

Kolejny etap już 17 lipca w niedzielę. Zawodnicy wystartują na trasie z Rodez do Carcassonne. Później czeka ich dzień przerwy.