STS KOD PROMOCYJNY

Solidna jazda Polaków na 14. etapie TdF. Wygrał Matthews

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoTour de FranceSolidna jazda Polaków na 14. etapie TdF. Wygrał Matthews

Za nami 2/3 tegorocznej edycji wyścigu kolarskiego Tour de France. Na 14. etapie z Saint-Etienne do Mende ponownie z dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski. Rafał Majka z UAE Team Emirates dojechał na 37. miejscu, a Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic 58. pozycję. Pod koniec stawki do mety dojechali Kamil Gradek z Bahrain – Victorious oraz Maciej Bodnar z TotalEnergies. Zwycięzcą etapowym został Michael Matthews, a liderem wyścigu pozostaje Jonas Vingegaard.

Spokojna i dobra jazda Polaków

Trasa z Saint-Etienne do Mende ponownie nie należała do najtrudniejszych górskich etapów 109. edycji Tour de France, jednak na kolarzy czekały wymagające podjazdy. Najlepiej z Polaków w takich warunkach czuł się Rafał Majka z UAE Team Emirates, który wciąż pomaga Tadejowi Pogacarowi Słoweniec traci ponad dwie minuty do lidera wyścigu, jednak jeszcze wierzy w trzeci triumf we Francji z rzędu. Rafał Majka dojechał do mety na 37. miejscu ze stratą 15:00. W klasyfikacji generalnej stracił trzy lokaty i zajmuje 22. miejsce. 

Na 58. miejscu linię mety ze stratą 21:50 przeciął Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic. Niestety jego strata spowodowała, że spadł aż o 10 miejsc w generalce i jest obecnie na 53. pozycji. Już tradycyjnie pod koniec stawki do mety na etapie dojechali Kamil Gradek z Bahrain – Victorious (139.) oraz Maciej Bodnar z TotalEnergies (145.). W generalce utrzymali swoje pozycje i zajmują kolejno 128. i 145. lokatę. 

Etapowe zwycięstwo Michaela Matthewsa

Po świetnej walce etapowe zwycięstwo wywalczył Australijczyk Michael Matthews z Team BikeExchange – Jayco. Drugie miejsce ze stratą 15 sekund zajął Włoch Alberto Bettiol z EF Education-EasyPost. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Thibaut Pinot z Groupama – FDJ. Lider wyścigu Jonas Vingegaard dojechał do mety na 24. miejscu w dwuosobowej grupie razem z Tadejem Pogacarem. 

Vingegaard wciąż z bezpieczną przewagą

Do końca 109. edycji Tour de France został już tylko tydzień. Duńczyk Jonas Vingegaard z Jumbo-Visma utrzymuje bezpieczną przewagę w klasyfikacji generalnej, a ostatnie etapy kończy z takim samym czasem jak drugi Tadej Pogacar. Słoweniec z UAE Team Emirates traci do lidera 2:22. Trzecie miejsce utrzymuje Brytyjczyk Geraint Thomas z INEOS Grenadiers. 

Kolejny etap już 17 lipca w niedzielę. Zawodnicy wystartują na trasie z Rodez do Carcassonne. Później czeka ich dzień przerwy.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Polacy w Bundeslidze 22/23. Jak poradziła sobie liga bez Lewandowskiego?

Jeszcze do niedawna w Niemczech panowała jedna z najliczniejszych, polskich kolonii. Biało-czerwoni chętnie wybierają Niemcy jako kierunek swojej kariery, a nasi zachodni sąsiedzi z...