STS KOD PROMOCYJNY

Adrianna Sułek – kim jest polska nadzieja lekkoatletyki?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaAdrianna Sułek - kim jest polska nadzieja lekkoatletyki?

Jeszcze kilka miesięcy temu nazwisko Adrianny Sułek nie mówiło wiele przeciętnemu kibicowi sportu w Polsce. W ubiegłym roku Polka bez większych sukcesów startowała w Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio, gdzie zajęła 16. miejsce. Do marca obecnego roku największe sukcesy odnosiła w rywalizacji młodzieżowej, jednak jej gwiazda zaświeciła także w zawodach seniorskich. Młoda wieloboistka z Polski była prawdziwym objawieniem Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie, gdzie wywalczyła srebrny medal. Kim jest Adrianna Sułek?

Adrianna Sułek – sylwetka

Adrianna Sułek to urodzona 3 kwietnia 1999 roku lekkoatletka, która dopiero od zeszłego sezonu aktywnie wchodzi do seniorskich zawodów. Zawodniczka swoją lekkoatletyczną karierę rozpoczynała pod okiem doświadczonego trenera Wiesława Czapiewskiego. W młodości grała także w siatkówkę, dzięki czemu jest niezwykle wszechstronnym sportowcem. To cecha dobrej wieloboistki, która podczas zawodów startuje w różnych konkurencjach. Aktualnie Adrianna Sułek związana jest z KU AZS UMCS Lublin, gdzie trenuje z Markiem Rzepką. To pod jego wodzą sięgnęła po największy sukces w dotychczasowej karierze, czyli halowe wicemistrzostwo świata w Belgradzie w pięcioboju. 

Międzynarodowe sukcesy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych

Zaangażowani kibice już od kilku lat mogli śledzić starty młodej lekkoatletki. Przez kilka lat z powodzeniem rywalizowała w kategoriach juniorskich i młodzieżowych, gdzie sięgała po międzynarodowe sukcesy. Największe z nich to młodzieżowe Mistrzostwo Europy z 2021 roku zdobyte w estońskim Tallinnie, a także brązowy medal mistrzostw świata juniorów z 2018 roku z fińskiego Tampere. Ma wszelkie predyspozycje do tego, by sukcesy z kategorii młodzieżowych powtarzać także w startach seniorskich, a pierwszy krok w tym celu wykonała na Halowych Mistrzostwach Świata w marcu tego roku, gdzie zajęła drugie miejsce w pięcioboju. 

Wyjazd do Tokio po naukę

W ubiegłym roku Adrianna Sułek pojechała na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Przez pandemię koronawirusa zawody rozgrywane były z rocznym opóźnieniem. Na stadionach otwartych Adrianna Sułek startuje w siedmioboju i do Japonii udała się przede wszystkim po naukę. Młoda Polka była bez szans w starciu z czołowymi lekkoatletkami świata i ostatecznie została sklasyfikowana na 16. miejscu. W Tokio zdobyła 6164 punkty. 

Eksplozja formy i halowe wicemistrzostwo świata w Belgradzie

Prawdziwa eksplozja formy 23-letniej Polki nastąpiła na początku tego roku. Doskonale weszła w sezon halowy, gdzie z każdym kolejnym startem biła swój najlepszy wynik. Przez kilka tygodni prowadziła na listach światowych i była jedną z faworytek do złota na Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie, który odbyły się w marcu. Tam nasza reprezentantka ponownie pobiła swój wynik życiowy, jednak trafiła na doskonale dysponowaną Belgijkę Noor Vidts. Ostatecznie Adrianna Sułek przegrała z nią o 80 punktów i zdobyła wicemistrzostwo świata. To największy sukces w jej dotychczasowej karierze, a łącznie uzbierała 4851 punktów. 

Nowa rekordzistka Polski

Wynik uzyskany w stolicy Serbii to nowy rekord Polski w pięcioboju kobiet. Adrianna Sułek zdobyła w Belgradzie 4851 punktów, dzięki czemu poprawiła 24-letni rekord kraju należący wcześniej do Urszuli Włodarczyk. Ta w 1999 roku podczas Halowych Mistrzostw Świata w japońskim Maebashi zdobyła 4808 punktów. Adrianna Sułek poprawiła ten wynik o 43 punkty. 

Najlepszy wynik Adrianny Sułek w siedmioboju to 6315 punktów z zeszłego sezonu, co daje jej 5. miejsce na liście najlepszych wyników w Polsce. Rekordzistką kraju jest Kamila Chudzik, która w 2008 roku w Zielonej Gorze uzyskała 6494 punkty. 

Dominatorka na krajowym podwórku

Młoda wieloboistka powoli staje się także dominatorką na krajowym podwórku. Na koncie ma już 5 tytułów mistrzyni Polski. Wygrywała wielobój kobiet na stadionie otwartym zarówno w 2019 roku w Krakowie, jak i w 2021 roku w Warszawie. Ponadto dołożyła do tego trzy triumfy w Halowych Mistrzostwach Polski rozgrywanych w Toruniu w latach 2018, 2019 i 2022. 

Z każdym kolejnym startem wygląda coraz lepiej – stać ją na wiele

Adrianna Sułek to jedna z największych polskich nadziei lekkoatletycznych na najbliższe lata. Obok Ewy Swobody pozostaje jedną z twarzy zmiany pokoleniowej, która zachodzi w naszym kraju. Doświadczeni zawodnicy powoli schodzą z aren sportowych, a w ich miejsce wchodzi młodzież, w tym między innymi 23-letnia Adrianna Sułek, przed którą seniorska kariera. Wieloboistka z Polski przygotowuje się do startów na stadionach otwartych w siedmioboju. 

Wydaje się, że trudno będzie jej od razu powtórzyć wyniki z hali, ponieważ do listy konkurencji dochodzą także bieg na 200 metrów oraz skok o tyczce. Największym wyzwaniem dla Adrianny Sułek powinna być ta ostatnia, jednak nasza reprezentantka z każdym kolejnym startem wygląda coraz lepiej i passę tę powinna potrzymać również na stadionach lekkoatletycznych. Bez wątpienia stać ją na dołączenie na lata do ścisłej światowej czołówki. 

Kluczowe imprezy w sezonie letnim

Przed Adrianną Sułek dwie kluczowe imprezy w sezonie letnim. Najpierw w połowie lipca rozpoczną się Mistrzostwa Świata 2022 w lekkoatletyce. W tym roku rozegrane zostaną w amerykańskim Eugene, a Polka będzie chciała powalczyć tam o swój najlepszy wynik w karierze. Drugi kluczowy start na stadionie otwartym do Mistrzostwa Europy 2022 w lekkoatletyce, które odbędą się w drugiej połowie sierpnia. Gospodarzem tej imprezy będzie niemieckie Monachium, z którym polscy sportowcy mają bardzo dobre skojarzenia. Wierzymy w to, że tak samo będzie po zakończeniu tej imprezy, a Adrianna Sułek włączy się do walki o medal europejskiego czempionatu. 

Ten sezon powinna zakończyć z rekordem życiowym w siedmioboju, ponieważ pobicie wyniku 6315 przy formie z początku roku wydaje się być formalnością. Oczywiście wszystko zweryfikują starty sportowe, a mityngi lekkoatletyczne rozpoczną się już w najbliższych tygodniach. To szansa na to, aby gwiazda młodej wieloboistki rozbłysła jeszcze bardziej. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...