STS KOD PROMOCYJNY

Adrianna Sułek – kim jest polska nadzieja lekkoatletyki?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaAdrianna Sułek - kim jest polska nadzieja lekkoatletyki?

Jeszcze kilka miesięcy temu nazwisko Adrianny Sułek nie mówiło wiele przeciętnemu kibicowi sportu w Polsce. W ubiegłym roku Polka bez większych sukcesów startowała w Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio, gdzie zajęła 16. miejsce. Do marca obecnego roku największe sukcesy odnosiła w rywalizacji młodzieżowej, jednak jej gwiazda zaświeciła także w zawodach seniorskich. Młoda wieloboistka z Polski była prawdziwym objawieniem Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie, gdzie wywalczyła srebrny medal. Kim jest Adrianna Sułek?

Adrianna Sułek – sylwetka

Adrianna Sułek to urodzona 3 kwietnia 1999 roku lekkoatletka, która dopiero od zeszłego sezonu aktywnie wchodzi do seniorskich zawodów. Zawodniczka swoją lekkoatletyczną karierę rozpoczynała pod okiem doświadczonego trenera Wiesława Czapiewskiego. W młodości grała także w siatkówkę, dzięki czemu jest niezwykle wszechstronnym sportowcem. To cecha dobrej wieloboistki, która podczas zawodów startuje w różnych konkurencjach. Aktualnie Adrianna Sułek związana jest z KU AZS UMCS Lublin, gdzie trenuje z Markiem Rzepką. To pod jego wodzą sięgnęła po największy sukces w dotychczasowej karierze, czyli halowe wicemistrzostwo świata w Belgradzie w pięcioboju. 

Międzynarodowe sukcesy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych

Zaangażowani kibice już od kilku lat mogli śledzić starty młodej lekkoatletki. Przez kilka lat z powodzeniem rywalizowała w kategoriach juniorskich i młodzieżowych, gdzie sięgała po międzynarodowe sukcesy. Największe z nich to młodzieżowe Mistrzostwo Europy z 2021 roku zdobyte w estońskim Tallinnie, a także brązowy medal mistrzostw świata juniorów z 2018 roku z fińskiego Tampere. Ma wszelkie predyspozycje do tego, by sukcesy z kategorii młodzieżowych powtarzać także w startach seniorskich, a pierwszy krok w tym celu wykonała na Halowych Mistrzostwach Świata w marcu tego roku, gdzie zajęła drugie miejsce w pięcioboju. 

Wyjazd do Tokio po naukę

W ubiegłym roku Adrianna Sułek pojechała na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Przez pandemię koronawirusa zawody rozgrywane były z rocznym opóźnieniem. Na stadionach otwartych Adrianna Sułek startuje w siedmioboju i do Japonii udała się przede wszystkim po naukę. Młoda Polka była bez szans w starciu z czołowymi lekkoatletkami świata i ostatecznie została sklasyfikowana na 16. miejscu. W Tokio zdobyła 6164 punkty. 

Eksplozja formy i halowe wicemistrzostwo świata w Belgradzie

Prawdziwa eksplozja formy 23-letniej Polki nastąpiła na początku tego roku. Doskonale weszła w sezon halowy, gdzie z każdym kolejnym startem biła swój najlepszy wynik. Przez kilka tygodni prowadziła na listach światowych i była jedną z faworytek do złota na Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie, który odbyły się w marcu. Tam nasza reprezentantka ponownie pobiła swój wynik życiowy, jednak trafiła na doskonale dysponowaną Belgijkę Noor Vidts. Ostatecznie Adrianna Sułek przegrała z nią o 80 punktów i zdobyła wicemistrzostwo świata. To największy sukces w jej dotychczasowej karierze, a łącznie uzbierała 4851 punktów. 

Nowa rekordzistka Polski

Wynik uzyskany w stolicy Serbii to nowy rekord Polski w pięcioboju kobiet. Adrianna Sułek zdobyła w Belgradzie 4851 punktów, dzięki czemu poprawiła 24-letni rekord kraju należący wcześniej do Urszuli Włodarczyk. Ta w 1999 roku podczas Halowych Mistrzostw Świata w japońskim Maebashi zdobyła 4808 punktów. Adrianna Sułek poprawiła ten wynik o 43 punkty. 

Najlepszy wynik Adrianny Sułek w siedmioboju to 6315 punktów z zeszłego sezonu, co daje jej 5. miejsce na liście najlepszych wyników w Polsce. Rekordzistką kraju jest Kamila Chudzik, która w 2008 roku w Zielonej Gorze uzyskała 6494 punkty. 

Dominatorka na krajowym podwórku

Młoda wieloboistka powoli staje się także dominatorką na krajowym podwórku. Na koncie ma już 5 tytułów mistrzyni Polski. Wygrywała wielobój kobiet na stadionie otwartym zarówno w 2019 roku w Krakowie, jak i w 2021 roku w Warszawie. Ponadto dołożyła do tego trzy triumfy w Halowych Mistrzostwach Polski rozgrywanych w Toruniu w latach 2018, 2019 i 2022. 

Z każdym kolejnym startem wygląda coraz lepiej – stać ją na wiele

Adrianna Sułek to jedna z największych polskich nadziei lekkoatletycznych na najbliższe lata. Obok Ewy Swobody pozostaje jedną z twarzy zmiany pokoleniowej, która zachodzi w naszym kraju. Doświadczeni zawodnicy powoli schodzą z aren sportowych, a w ich miejsce wchodzi młodzież, w tym między innymi 23-letnia Adrianna Sułek, przed którą seniorska kariera. Wieloboistka z Polski przygotowuje się do startów na stadionach otwartych w siedmioboju. 

Wydaje się, że trudno będzie jej od razu powtórzyć wyniki z hali, ponieważ do listy konkurencji dochodzą także bieg na 200 metrów oraz skok o tyczce. Największym wyzwaniem dla Adrianny Sułek powinna być ta ostatnia, jednak nasza reprezentantka z każdym kolejnym startem wygląda coraz lepiej i passę tę powinna potrzymać również na stadionach lekkoatletycznych. Bez wątpienia stać ją na dołączenie na lata do ścisłej światowej czołówki. 

Kluczowe imprezy w sezonie letnim

Przed Adrianną Sułek dwie kluczowe imprezy w sezonie letnim. Najpierw w połowie lipca rozpoczną się Mistrzostwa Świata 2022 w lekkoatletyce. W tym roku rozegrane zostaną w amerykańskim Eugene, a Polka będzie chciała powalczyć tam o swój najlepszy wynik w karierze. Drugi kluczowy start na stadionie otwartym do Mistrzostwa Europy 2022 w lekkoatletyce, które odbędą się w drugiej połowie sierpnia. Gospodarzem tej imprezy będzie niemieckie Monachium, z którym polscy sportowcy mają bardzo dobre skojarzenia. Wierzymy w to, że tak samo będzie po zakończeniu tej imprezy, a Adrianna Sułek włączy się do walki o medal europejskiego czempionatu. 

Ten sezon powinna zakończyć z rekordem życiowym w siedmioboju, ponieważ pobicie wyniku 6315 przy formie z początku roku wydaje się być formalnością. Oczywiście wszystko zweryfikują starty sportowe, a mityngi lekkoatletyczne rozpoczną się już w najbliższych tygodniach. To szansa na to, aby gwiazda młodej wieloboistki rozbłysła jeszcze bardziej. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Polacy w Bundeslidze 22/23. Jak poradziła sobie liga bez Lewandowskiego?

Jeszcze do niedawna w Niemczech panowała jedna z najliczniejszych, polskich kolonii. Biało-czerwoni chętnie wybierają Niemcy jako kierunek swojej kariery, a nasi zachodni sąsiedzi z...