Strona głównaLekkoatletykaNowicki mistrzem, Sułek wicemistrzynią Europy. Podsumowanie czwartego dnia ME w Monachium

Reprezentanci Polski w lekkoatletyce zdobyli dwa medale czwartego dnia Mistrzostw Europy 2022 w Monachium. Mistrzem Europy po raz drugi z rzędu został Wojciech Nowicki. Polak w drodze po złoto uzyskał najlepszy w tym roku na świecie wynik w rzucie młotem. Wicemistrzynią Europy została Adrianna Sułek w siedmioboju. Ponadto Polaków oglądaliśmy w kilku innych finałach i startach eliminacyjnych. Jak im poszło?

Wojciech Nowicki mistrzem. Fajdek poza podium

Już tradycyjnie największe nadzieje wiązaliśmy ze startem polskich młociarzy. W gronie faworytów do medali znajdowali się Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Zdecydowanie lepiej poszło temu pierwszemu. W swojej najlepszej próbie osiągnął 82.00 m. To najlepszy w tym roku wynik na listach światowych. Oczywiście dał Polakowi pewne zwycięstwo i obronę tytułu mistrza Europy. Nieoczekiwanie poza podium rywalizację skończył Paweł Fajdek. Nasz utytułowany zawodnik rzucił 79.15 m i zajął czwarte miejsce. Podium uzupełnili Węgier Bence Halasz i Norweg Elvind Henriksen.

Adrianna Sułek wicemistrzynią Europy w siedmioboju

Drugi lekkoatletyczny medal tego dnia zdobyła Adrianna Sułek. Polka startowała z urazem uda, jednak nie przeszkodził jej on w uzyskaniu kapitalnych wyników. Drugiego dnia zmagań siedmioboistek nasza reprezentantka biła swoje rekordy życiowe w skoku w dal i rzucie oszczepem. Do tego dołożyła świetny finisz w biegu na 800 metrów, który pozwolił jej przesunąć się na drugie miejsce w klasyfikacji i zdobyć srebrny medal mistrzostw Europy. Zmagania na 9. miejscu ukończyła Paulina Ligarska, a tytuł powędrował do Nafissatou Thiam z Belgii.

Michał Rozmys bez medalu

Po cichu liczyliśmy na bieg medalowy w wykonaniu Michała Rozmysa. Polak bez większego kłopotu awansował do finału. Niestety w nim nie był w stanie powalczyć o medal. Odcięło mu energię na 200 metrów przed metą i stracił trzecią pozycję. Ostatecznie dobiegł na 7. miejscu z czasem 3:37.63. Mistrzem Europy został niezawodny Norweg Jakob Ingebrigtsen.

Polskie awanse

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami oglądaliśmy dwie reprezentantki Polski. Zdecydowanie lepiej poszło Alicji Konieczek, która z czasem 9:33.54 zajęła trzecie miejsce w biegu eliminacyjnym i awansowała do finału. Niestety znacznie gorzej poszło Patrycji Kapała. Ta lekkoatletka odpadła z rywalizacji na etapie eliminacji. Problemów z awansem nie miał również Patryk Dobek w biegu na 800 metrów. Ze spokojem wygrał swój start eliminacyjny. Niestety gorzej poszło Mateuszowi Borkowskiego i Kacprowi Lewalskiemu, którzy odpadli już po pierwszym starcie. Wśród kobiet Polki wykazały się stuprocentową skutecznością. Do półfinałów na 800 metrów zgodnie awansowały: Angelika Sarna, Adrianna Czapla i Anna Wielgosz.

Rozczarowanie w tyczce

Po raz kolejny możemy mówić o sporym rozczarowaniu w wykonaniu polskich tyczkarzy. Od jakiegoś czasu brakuje ich w finałach dużych imprez i tak samo będzie w Monachium. Piotr Lisek i Robert Sobera mieli problemy już od samego początku kwalifikacji. Ostatecznie ich udane próby zatrzymały się na wysokości 5.50. Wszystkie skoki na 5.60 spalili i zabraknie ich w finale.

Bez polskiego finału na 200 metrów

W biegu na 200 metrów do półfinałów awansowali: Nikola Horowska, Łukasz Żok i Patryk Wykrota. Na etapie eliminacji ze zmaganiami pożegnała się Marika Popowicz-Drapała. Ostatecznie w wieczornych półfinałach słabiej poszło Polakom i zgodnie odpadli z rywalizacji półfinałowej.

Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej

Po czterech dniach zmagań biało-czerwoni zajmują drugie miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Monachium. Póki co Polacy zdobyli 7 medali, w tym 2 złote (Wojciech Nowicki, Aleksandra Lisowska), 3 srebrne (Ewa Różańska, Adrianna Sułek, Natalia Kaczmarek) i 2 brązowe (Anna Kiełbasińska, drużyna kobiet w maratonie). Nasz dorobek medalowy jest identyczny z Hiszpanów. Liderami pozostają Niemcy, który mają w dorobku już 11 medali, w tym 5 złotych. Kolejne szanse medalowe Polaków już 19 sierpnia w piątek. Wówczas powalczy m.in. Sofia Ennaoui. Ponadto w półfinałach zobaczymy naszych specjalistów od 800 metrów, a w kwalifikacjach sztafety.