Lewandowski z kolejną bramką z La Liga. Czas na podsumowanie weekendu

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąLewandowski z kolejną bramką z La Liga. Czas na podsumowanie weekendu

Polacy trafiali w ligach zagranicznych. Swoją 10. bramkę w La Liga zdobył Robert Lewandowski. W Holandii przełamał się Kacper Kozłowski, a Mariusz Stępiński otworzył swój dorobek w Omonii Nikozja. Z gola w Grecji cieszył się Tomasz Kędziora, a Jakub Piotrowski sięgnął po Superpuchar Bułgarii w barwach Łudogorca Razgrad. Zapraszamy na podsumowanie weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy w ligach zagranicznych.

Kolejne trafienie Lewandowskiego i debiut Kamila Jóźwiaka w La Liga

W lidze hiszpańskiej oglądaliśmy polskie starcie. FC Barcelona Roberta Lewandowskiego mierzyła się z Granadą FC, w której kadrze znajdują się Kamil Piątkowski i Kamil Jóźwiak. Obrońcy zabrakło z powodu pauzy za czerwoną kartkę, a Jóźwiak wszedł pod koniec meczu i zaliczył oficjalny debiut w nowych barwach. Będąca zdecydowanym faworytem FC Barcelona tylko zremisowała 3:3 z broniącą się przed spadkiem Granadą. Bramkę na 2:2 pięknym strzałem ze skraju pola karnego zdobył Robert Lewandowski.

Zieliński wrócił do składu Napoli na hit z Milanem

Wydawało się, że Piotr Zieliński nie zagra już w tym sezonie w barwach SSC Napoli. Polak wskoczył jednak do składu mistrzów Włoch na wyjazdowy mecz z AC Milan. Zagrał 75 minut i należał do wyróżniających się graczy z Neapolu. Niestety jego zespół przegrał 0:1.

Gracze Empoli nie składają broni w walce o utrzymanie w Serie A. W pierwszym składzie tego zespołu pojawili się Bartosz Bereszyński i Szymon Żurkowski. Empoli wygrało na wyjeździe 3:1 z Salernitaną, a cały mecz z ławki przegranego zespołu oglądał Mateusz Łęgowski. Mateusz Wieteska wszedł na około 20 minut domowego meczu Cagliari Calcio z Lazio Rzym. Nie pomógł swojej drużynie, która przegrała 1:3.

Nicola Zalewski wszedł na ostatni kwadrans w hitowym starciu AS Romy z Interem Mediolan. Rzymianie przegrali 2:4. Coraz gorzej wygląda sytuacja Hellasu Werona. Tym razem zespół ten bezbramkowo zremisował na wyjeździe z Monzą, a na boisku oglądaliśmy Pawła Dawidowicza i Karola Świderskiego.

Ważne zwycięstwo odniosła Bologna z Łukaszem Skorupskim w bramce. Zespół ten wygrał aż 4:0 z Lecce, a Polak zagrał bardzo pewnie. Cały mecz na ławce Bolonii spędził Kacper Urbański. Poza kadrą Torino na mecz z Sassuolo (1:1) z powodu urazu znalazł się Karol Linetty.

Czytaj wcześniejsze podsumowania weekendu:

Dwie asysty Benedyczaka w Serie B i czerwona kartka Patryka Pedy w Serie C

Adrian Benedyczak był jednym z bohaterów AC Parmy w wyjazdowym meczu z Cittadellą. Polak zanotował dwie asysty, a jego drużyna wygrała 2:1. Filip Jagiełło nie oddaje miejsce w składzie Spezii Calcio w Serie B. Tym razem zagrał 64 minuty, a jego zespół zremisował na wyjeździe 1:1 z Ternaną. Ponadto na boiskach drugiej ligi włoskiej pojawili się: Marcin Listkowski (Lecco, 1:3 z Bari) i Mateusz Praszelik (Cosenza, 1:1 z Modeną). W Serie C czerwoną kartkę otrzymał Patryk Peda ze SPAL. Na szczęście jego zespół wygrał 1:0 z Recanatese.

Pełne 90 minut Kiwiora i wysokie zwycięstwo Arsenalu w Premier League

Do pierwszego składu Arsenalu Londyn wskoczył Jakub Kiwior. Zagrał na lewej obronie w wyjazdowym meczu z West Hamem United i zebrał dobre recenzje. Nie mogło być inaczej, ponieważ Kanonierzy wygrali aż 6:0. Mecz z ławki Młotów oglądał Łukasz Fabiański. Matty Cash rozegrał 90 minut przeciwko Manchesterowi United. Niestety Aston Villa przegrała u siebie 1:2 i wyleciała z czołowej czwórki Premier League. Cały mecz na ławce Brighton spędził Jakub Moder, a jego zespół po walce przegrał na wyjeździe 1:2 z Tottenhamem Hotspur.

Polacy grali w Championship

Już tradycyjnie polskie występy oglądaliśmy również w lidze Championship, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w Anglii. Grad bramek zobaczyliśmy w meczu zespołów polskich obrońców Southampton – Huddersfield. Jan Bednarek rozegrał pełne 90 minut, a Southampton wygrało 5:3. W kadrze gości z powodu urazu zabrakło Michała Helika. Ponad godzinę w barwach Swansea United zagrał Przemysław Płacheta, a jego drużyna wygrała na wyjeździe 1:0 z Hull City. Mniej powodów do radości ma Krystian Bielik. Choć zagrał 90 minut, to jego Birmingham City przegrało na wyjeździe 0:2 z Sheffield Wednesday.

Marcin Bułka skapitulował trzy razy

W minionej kolejce francuskiej Ligue 1 oglądaliśmy dwójkę Polaków. Marcin Bułka tradycyjnie wyszedł w bramce OGC Nice. Jego zespół mierzył się z AS Monaco, gdzie cały mecz na ławce spędził Radosław Majecki. Po świetnym meczu zespół z Księstwa wygrał 3:2. Marcin Bułka trzykrotnie wyjmował piłkę z siatki. Na ławce RC Lens spotkanie ze Strasbourgiem rozpoczął Przemysław Frankowski. Polak wszedł na ostatnie 10 minut meczu przy wyniku 3:1. Tak też zakończył się ten mecz. Poza kadrą gości z powodu urazu znalazł się Karol Fila.

Epizod Kownackiego w Bundeslidze

Dawid Kownacki z Werderu Brema był jedynym Polakiem, który pojawił się na boisku w ostatniej kolejce Bundesligi. Polak wszedł na kilka minut domowego meczu z Heidenheim. Bremeńczycy przegrali 1:2. Całe spotkania na ławkach swoich drużyn spędzili: Robert Gumny (FC Augsburg, 2:2 z RB Lipsk) oraz Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg, 0:1 z Unionem Berlin).

Nieco lepiej było w 2. Bundeslidze. Tymoteusz Puchacz zanotował asystę w meczu Kaiserslautern z Paderborn. Polak grał do 78. minut, jednak Lautern przegrali u siebie 1:2. W polskim meczu Hertha Berlin wygrała na wyjeździe 2:1 z Greuther Furth. Cały mecz w barwach gości rozegrał Michał Karbownik. Damian Michalski z Greuther Furth zszedł w 69. minucie. Bolesnej porażki doznało Schalke 04 z Marcinem Kamińskim na środku obrony. Skończyło się 0:1 z Kiel. Kolejne minuty w Fortunie Düsseldorf dostał Dennis Jastrzembski. Jego zespół zremisował 1:1 z Elversbergiem.

Polacy w ligach spoza TOP 5

Jakub Piotrowski z Łudogorca Razgrad cieszy się ze zdobycia Superpucharu Bułgarii. Jego zespół po rzutach karnych pokonał CSKA 1948 Sofia. Polak nie wykorzystał jedenastki w konkursie rzutów karnych.

W Turcji punkty zgubiło Fenerbahce Stambuł z Sebastianem Szymańskim w składzie. Zespół ten tylko zremisował 2:2 z Alanyasporem. Drugi raz z rzędu czyste konto w Konyasporrze zachował Jakub Słowik. Jego drużyna wygrała u siebie 1:0 z Ankaragucu. Tym razem bez trafienia mecz zakończył Krzysztof Piątek. Basaksehir przegrał na wyjeździe 0:2 z Galatasaray Stambuł.

Swoją szansę w Belgii wykorzystuje Michał Skóraś. Wskoczył do pierwszego składu Club Brugge i zanotował kolejną asystę. Zagrał pełne 90 minut, a Club Brugge wygrało 4:0 z Eupen i utrzymuje trzecie miejsce w lidze.

W Holandii oglądaliśmy dwa polskie gole. Niestety tylko jeden z nich do właściwej bramki. W barwach Vitesse przełamał się Kacper Kozłowski. Wyprowadził swój zespół na prowadzenie 1:0 na wyjeździe z Heraclesem Almeo. Niestety Vitesse przegrało 2:3, a Kozłowski grał do 80. minuty. Paweł Bochniewicz z kolei strzelił samobója w domowym meczu z Ajaxem Amsterdam. Na szczęście nie wpłynęło to na losy spotkania, a SC Heerenveen nieoczekiwanie wygrało 3:2.

Bramkę dla PAOK Saloniki w hitowym starciu z AEK Ateny zdobył Tomasz Kędziora. Polak wpisał się na listę strzelców w końcówce i zapewnił swojej drużynie punkt. Cały mecz w barwach Atromitosu zagrał Karol Angielski. Niestety zakończył go bez gola, a jego zespół przegrał na wyjeździe 0:1 z Panetolikosem.

Kolejne minuty w Szkocji łapie Maik Nawrocki. Tym razem wszedł na około 30 minut wyjazdowego meczu Celticu Glasgow z Hibernian. Drużyna Polaka wygrała 2:1 po golu w doliczonym czasie gry. Do pierwszego składu Young Boys Berno w Szwajcarii wskoczył Łukasz Łakomy. Zagrał ponad 80 minut w meczu zremisowanym 3:3 z Lugano.

Premierowe bramki w barwach Omonii Nikozja na Cyprze zdobył Mariusz Stępiński. Polak dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i jego drużyna wygrała 3:1 z Anorthosisem. Patryk Lipski zagrał w szalonym meczu. Jego Ethnikos Achnas przegrał na wyjeździe 3:4 z Pafos. Karol Struski rozegrał 90 minut w domowym meczu Arisu z Karmiotissą, który skończył się wynikiem 3:0. Trzy bramki wpuścił Mateusz Taudul z Othellos Athienou. Wyjazdowe spotkanie z Zakakiou skończyło się 3:3.

Do gry po przerwie zimowej wróciła austriacka ekstraklasa. Szymon Włodarczyk wszedł na 15 minut wyjazdowego meczu Sturmu Graz z Salzburgiem, który zakończył się wynikiem 1:1. Miejsce w pierwszym składzie Tirolu Innsbruck wywalczył sobie Aleksander Buksa. Zagrał 70 minut, a jego drużyna przegrała u siebie 0:2 z Austrią Lustenau.

Filip Kurto został bohaterem Macarthur FC w lidze australijskiej. Polak obronił rzut karny, a jego zespół wygrał na wyjeździe 1:0 z Melbourne Victory.