Show Szymona Żurkowskiego w Serie A. Polacy grali w ligach zagranicznych

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąShow Szymona Żurkowskiego w Serie A. Polacy grali w ligach zagranicznych

Szymon Żurkowski został bohaterem Empoli w domowym meczu z Monzą. Pomocnik strzelił trzy bramki i został pierwszym Polakiem w historii z hattrickiem w Serie A. Na listę strzelców w ligach zagranicznych wpisywali się także: Adam Buksa, Michał Helik i Patryk Peda. W La Liga znów bez trafienia skończył Robert Lewandowski, którego pozycja w Barcelonie wydaje się słabnąć. Zapraszamy na podsumowanie występu polskich piłkarzy w ligach zagranicznych.

Robert Lewandowski zmieniony po godzinie gry

W ostatnich kilku meczach FC Barcelony Robert Lewandowski dawał sygnały, że wraca do formy strzeleckiej. Zdobywał bramki w Pucharze Króla i w dwóch meczach Superpucharu Hiszpanii. Na tym jednak koniec. Po powrocie do La Liga znów szwankuje jego skuteczność. Tym razem polski napastnik Barcelony został zmieniony w 63. minucie gry przy stanie 2:2 z Betisem Sewilla. Ostatecznie Blaugrana wygrała na wyjeździe 4:2, a bohaterem meczu został Ferran Torres, który strzelił trzy gole. Granada z Kamilem Piątkowskim swoje spotkanie rozegra w poniedziałek 22 stycznia. U siebie podejmie Atletico Madryt.

Szymon Żurkowski bohaterem w Serie A

Ta kolejka Serie A ma jednego polskiego bohatera. Jest nim Szymon Żurkowski z Empoli. Polski pomocnik ustrzelił hattricka w domowym mecz z AC Monza. Spotkanie zakończyło się 3:0, a Żurkowski został pierwszym Polakiem w historii, który strzelił trzy bramki w jednym meczu Serie A. W drużynie zwycięzców na boisku oglądaliśmy jeszcze Bartosza Bereszyńskiego i Sebastiana Walukiewicza.

Kolejka rozpoczęła się od polskiego meczu AS Roma – Hellas Werona. W drużynie gości całe spotkanie rozegrał kapitan Paweł Dawidowicz. W Romie trochę ponad pół godziny dostał Nicola Zalewski. Ostatecznie to rzymianie cieszyli się ze zdobycia trzech punktów, choć Hellas może odczuwać pewien niedosyt. Wszystko przez zmarnowany rzut karny. Mecz skończył się wynikiem 2:1.

Na zakończenie kolejki Juventus Turyn grał na wyjeździe z US Lecce. Tradycyjnie między słupkami Starej Damy stanął Wojciech Szczęsny. Na ostatni kwadrans na boisku pojawił się jeszcze Arkadiusz Milik, a Juve pewnie wygrało 3:0 i przeskoczyło w tabeli Inter Mediolan, który ma o jedno spotkanie rozegrane mniej. Jest to związane z tym, że w poniedziałek Inter w finale Superpucharu Włoch zmierzy się z SSC Napoli Piotra Zielińskiego.

Powodów do radości nie ma Mateusz Łęgowski. Tym razem rozpoczął mecz Salernitany na ławce i wszedł na ostatnie 10 minut. Jego zespół przegrał u siebie 1:2 z Genoą. Słabszy występ w barwach Cagliari Calcio zanotował Mateusz Wieteska. Obrońca zszedł w 72. minucie meczu wyjazdowego z Frosinone przy stanie 1:1. Ostatecznie Cagliari pod nieobecność Polaka straciło jeszcze dwie bramki i przegrało 1:3.

Występy Polaków w Serie B

Polaków oglądaliśmy również w Serie B. Pewnie po awans do najwyższej klasy rozgrywkowej zmierza AC Parma z Adrianem Benedyczakiem w składzie. Tym razem polski napastnik zaczął na ławce i dostał około 25 minut. Jego drużyna wygrała na wyjeździe 3:0 z Sampdorią Genua. Ponadto na boiskach Serie B pojawili się jeszcze: Jakub Łabojko (Ternana, 3:1 z Cittadellą), Filip Jagiełło (Spezia, 0:1 z Cremonese), Przemysław Szymiński (Reggiana, 2:2 z Como) i Mateusz Praszelik (Cosenza, 4:2 z Venezią). Na poziomie Serie C honorowe trafienie dla SPAL zaliczył Patryk Peda. Drużyna polskiego obrońcy przegrała 1:3 z Perugią.

Epizody Kiwiora i Fabiańskiego w Premier League

W weekend rozegrano cztery spotkania Premier League. W ramach dokończenia kolejki Arsenal Londyn wygrał aż 5:0 w derbach Londynu z Crystal Palace. Na ostatnie 10 minut na boisku pojawił się Jakub Kiwior. Łukasz Fabiański mógł zostać bohaterem West Hamu United. Polak wszedł na boisko w 12. minucie doliczonego czasu gry po to, aby bronić rzut karny. Niestety nie uratował swojej drużyny przed stratą punktów z Sheffield United. Skończyło się 2:2.

Bramka Helika na zapleczu Premier League

Formą strzelecką na zapleczu Premier League wciąż imponuje Michał Helik. Tym razem stoper wpisał się na listę strzelców w wyjazdowym meczu Huddersfield z Blackburn Rovers. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. Zespół Polaka stopniowo odskakuje od strefy spadkowej. W końcu powody do radości ma Krystian Bielik z Birmingham City. Polak rozegrał całe spotkanie, a jego drużyna wygrała na wyjeździe 2:1 ze Stoke City.

Kolejne ważne spotkanie wygrało Southampton z Janem Bednarkiem w składzie. Polak jest filarem obrony Świętych w tym sezonie. Jego zespół wygrał na wyjeździe 3:1 ze Swansea City. Cały mecz na ławce Millwall spędził bramkarz Bartosz Białkowski i przyglądał się temu, jak jego drużyna przegrała na wyjeździe 0:2 z Queens Park Rangers. Nie jest wykluczone, że Polak niedługo znów wskoczy między słupki Millwall.

Czytaj wcześniejsze podsumowania weekendu:

Kownacki i spółka pokonali Bayern Monachium

Dawid Kownacki dołożył małą cegiełkę do sensacyjnego zwycięstwa Werderu Brema nad Bayernem Monachium. Spotkanie rozegrano w Monachium i skończyło się wygraną bremeńczyków 1:0. Dawid Kownacki wszedł na boisko na około 10 minut. Ponad godzinę w barwach VfL Wolfsburg dostał Jakub Kamiński. Wilki nie były w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i tylko zremisowały na wyjeździe 1:1 z Heidenheim. Na zakończenie kolejki cały mecz na ławce Augsburga spędził Robert Gumny. Jego drużyna wygrała na wyjeździe 2:1 z Borussią Moenchengladbach.

Polacy w 2. Bundeslidze

Po przerwie zimowej do gry powróciła niemiecka 2. Bundesliga. W niej oglądamy spore grono biało-czerwonych, a niektórzy z nich pukają do drzwi reprezentacji Polski. W jednym z hitów Schalke 04 przegrało u siebie 0:2 z HSV Hamburg. Cały mecz w barwach gospodarzy rozegrał Marcin Kamiński, a w HSV na ostatnie kilka minut pojawił się Łukasz Poręba. Dwóch Polaków oglądaliśmy również w meczu St. Pauli z Kaiserslautern. Gospodarze wygrali 2:0. W doliczonym czasie gry na boisko wszedł Adam Dźwigała. W składzie Kaiserslautern do 81. minuty grał Tymoteusz Puchacz. Ponadto na boiskach pokazali się jeszcze: Damian Michalski (Greuther Fürth, 1:0 z Paderborn), Michał Karbownik (Hertha Berlin, 2:2 z Fortuną Düsseldorf), Dennis Jastrzembski (Fortuna Düsseldorf, 2:2 z Herthą).

Bułka i Majecki z awansem w Pucharze Francji

W ten weekend pauzowała francuska Ligue 1. Zamiast tego rozegrano mecze 1/16 finału Pucharu Francji. Między słupki AS Monaco ponownie wskoczył Radosław Majecki i zagrał kolejny dobry mecz. Tym razem ekipa z Księstwa pokonała na wyjeździe 3:1 Rodez i jest już w 1/8 finału. Z awansu cieszy się również Marcin Bułka, którego OGC Nice pokonało na wyjeździe 3:2 Bordeaux. Cały mecz na ławce pokonanych spędził bramkarz Rafał Strączek.

Polacy w ligach spoza TOP 5

Polacy kontynuują serię dobrych występów w ligach niezaliczanych do TOP 5 w Europie. W tureckiej SuperLig dziewiątą bramkę w sezonie zdobył Adam Buksa z Antalyasporu. Wpisał się na listę strzelców w wyjazdowym meczu z Konyasporem. Skończyło się 1:1, a na boisku oglądaliśmy jeszcze Jakuba Kałuzińskiego. Nieoczekiwanie punkty straciło Fenerbahce Stambuł z Sebastianem Szymańskim w składzie. Przed własną publicznością zespół ten zremisował z Samsunsporem. Na ławce gości mecz spędził Jakub Szumski. Tym razem bez gola mecz skończył Krzysztof Piątek z Basaksehiru. Był aktywny, a jego zespół zremisował na wyjeździe 1:1 z Karagumruk.

Tomasz Kędziora zachowuje pewne miejsce w obronie PAOK Saloniki. Jego drużyna wygrała na wyjeździe 5:1 z Volos i wskoczyła na pozycję lidera ligi greckiej, a Polak zagrał 90 minut. Tym razem w barwach AEK Ateny zabrakło Damiana Szymańskiego. Jego drużyna wygrała 5:0 z Atromitosem, w którym całą drugą połowę rozegrał Karol Angielski. Powodów do zadowolenia nie ma też Paweł Bochniewicz z holenderskiego SC Heerenveen. Jego drużyna przegrała 0:3 z Excelsiorem Rotterdam, a obrońca rozegrał pełne spotkanie.

W lidze belgijskiej kilka minut w meczu Club Brugge – Westerlo otrzymał Michał Skóraś. Wszedł przy wyniku 3:0 i tak też skończyło się to spotkanie. Bramkarz Mateusz Taudul na długo zapamięta ten weekend. Polak wpuścił aż sześć bramek w meczu ligi cypryjskiej pomiędzy Othellos Athienou i APOEL Nikozja. Więcej powodów do zadowolenia ma Patryk Lipski, którego Etnikos Achnas zremisował na wyjeździe 1:1 z AEL Limassol. W dalekiej Australii jednym z bohaterów Macarthur FC był Filip Kurto. Polski bramkarz zagrał dobre spotkanie, a jego drużyna wygrała na wyjeździe 3:1 z Brisbane Roar.