STS KOD PROMOCYJNY

Jakub Błaszczykowski: kariera reprezentanta Polski

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaJakub Błaszczykowski: kariera reprezentanta Polski

Jakub Błaszczykowski to jeden z najlepszych polskich piłkarzy XXI wieku. To także wieloletni kapitan reprezentacji Polski oraz legenda Borussii Dortmund. Jego kariera bogata była w wielkie chwile i sukcesy. Nie brakowało również momentów zwątpienia. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką Jakuba Błaszczykowskiego.

Kariera Kuby Błaszczykowskiego

Przygoda Jakuba Błaszczykowskiego z piłką rozpoczęła się w 1993 roku, gdy jako ośmiolatek dołączył do drużyn młodzieżowych Rakowa Częstochowa. Później na etapie juniorskim grał jeszcze w Górniku Zabrze i KS Częstochowa. To właśnie w Częstochowie wszedł w seniorski futbol. Grał na poziomie IV ligi, jednak jego potencjał szybko dostrzegły mocniejsze drużyny. Był bliski związania się z Lechem Poznań, jednak ostatecznie wybrał Wisłę Kraków. W niej występował w latach 2005-2007. Już w pierwszym sezonie sięgnął po mistrzostwo kraju, a w 15 meczach zdobył dwie bramki i zanotował dwie asysty. W kolejnym sezonie indywidualnie było jeszcze lepiej. Później w sezonie 2006/2007 zagrał w 32 meczach Białej Gwiazdy. Z Wisłą Kraków pożegnał się trzema bramkami i dziewięcioma asystami, po czym przeniósł się do Borussii Dortmund.

W ekipie BVB grał w latach 2007-2016, przy czym w ostatnim sezonie był wypożyczony do włoskiej Fiorentiny. Łącznie w Borussii uzbierał 197 występów w Bundeslidze, w których strzelił 27 goli. Z zespołem tym dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Niemiec w sezonach 2010/2011 i 2011/2012. Do tego dołożył Puchar Niemiec w sezonie 2011/12 oraz trzy Superpuchary Niemiec w latach 2008, 2013 i 2014. Przed długie lata był motorem napędowym zespołu, który bił się o najwyższe cele w Niemczech i w Europie. W sezonie 2013/2014 dotarł do finału Ligi Mistrzów. W nim w barwach Borussii wystąpiła trójka Polaków: Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski. Niestety BVB przegrało 1:2 z Bayernem Monachium.

Po odejściu z Borussii Dortmund Jakub Błaszczykowski pozostał w Bundeslidze. Związał się z VfL Wolfsburg. Niestety ten czas nie był najlepszy w karierze tego wybitnego polskiego piłkarza. Często borykał się z kontuzjami, co przekładało się na mniejszą liczbę występów w koszulce Wilków. Łącznie w Bundeslidze było ich tylko 38 i strzelił w nich jednego gola. W 2019 roku podjął decyzję o powrocie do kraju i ponownie związał się z Wisłą Kraków. W jej barwach grał do 2023 roku, gdy zakończył karierę. Dołożył jeszcze 50 występów i 16 bramek ligowych w koszulce Białej Gwiazdy. Tak zakończyła się kariera piłkarska Kuby Błaszczykowskiego.

Kariera w reprezentacji Polski

Oczywiście kariera Jakuba Błaszczykowskiego to nie tylko występy klubowe. To przede wszystkim reprezentacja Polski, której stał się prawdziwą legendą. Z seniorskiej reprezentacji Polski rozpoczął grę w 2006 roku. Oficjalne zakończenie miało miejsce w 2023 roku. W tym czasie rozegrał w kadrze 109 meczów, w których strzelił 21 goli. Często wybiegał na boisko jako kapitan reprezentacji Polski.

Jako seniorski reprezentant Polski Jakub Błaszczykowski zadebiutował 28 marca 2006 roku w meczu towarzyskim z Arabią Saudyjską pod wodzą Pawła Janasa. Skrzydłowy był bliski powołania na mistrzostwa świata 2006, jednak wyeliminowała go kontuzja pleców. Niestety dwa lata później było podobnie. Tym razem Jakub Błaszczykowski był bliski powołania na mistrzostwa Europy 2008 przez Leo Beenhakkera. Znów przeszkodziła mu kontuzja, a jego miejsce w kadrze zajął Łukasz Piszczek.

Pierwszą bramkę w biało-czerwonych barwach Kuba Błaszczykowski zdobył 22 sierpnia 2007 roku w meczu towarzyskim z Rosją, który Polacy zremisowali 2:2. W meczu o punkty trafił po raz pierwszy 11 października 2008 roku przeciwko Czechom. Najpierw asystował przy trafieniu Pawła Brożka, a później sam przypieczętował zwycięstwo 2:1 z meczu eliminacji do mistrzostw świata 2010 w RPA.

Jako kapitan drużyny narodowej zadebiutował, wychodząc 17 listopada 2010 roku na mecz towarzyski z Wybrzeżem Kości Słoniowej. W kolejnych latach był nie tylko kapitanem, ale również wiodącą postacią reprezentacji Polski. Oczywiście znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy 2012, gdzie mógł liczyć na zaufanie Franciszka Smudy. Kuba Błaszczykowski na Euro 2012 rozegrał trzy mecze, zdobywając bramę w meczu z Rosją oraz asystując przy trafieniu Lewandowskiego w meczu otwarcia z Grecją.

Do Klubu Wybitnego Reprezentanta Jakub Błaszczykowski dołączył 22 marca 2013 roku, gdy rozegrał swój 60. mecz w kadrze. Pod koniec 2014 roku stracił opaskę kapitana na rzecz Roberta Lewandowskiego, jednak wciąż był ważnym ogniwem drużyny. Świetnie było to widać zwłaszcza na mistrzostwach Europy 2016. Tam trafił w wygranym meczu z Ukrainą (1:0) w fazie grupowej oraz otworzył wynik meczu 1/8 finału ze Szwajcarią, który wygraliśmy po rzutach karnych. Do tego dołożył asystę w meczu z Irlandią Północną. Niestety w ćwierćfinale nie wykorzystał rzutu karnego w serii jedenastek przeciwko Portugalii. Polska odpadła z turnieju. Choć jego karny zaważył, to jednak przez wielu ekspertów to właśnie Kuba Błaszczykowski wymieniany był jako najlepszy polski zawodnik mistrzostw Europy 2016.

W kampanii eliminacyjnej do mistrzostw świata 2018 ponownie był czołową postacią drużyny narodowej, która pewnie awansowała na mundial, wygrywając grupę E. Błaszczykowski rozegrał wszystkie 10 meczów eliminacyjnych, w których strzelił gola i zaliczył trzy asysty. Oczywiście znalazł się w kadrze na turniej mistrzowski. Wyszedł w pierwszym składzie na mecz z Senegalem, notując swój jubileuszowy setny mecz w biało-czerwonych barwach. Po mistrzostwach świata zanotował kilka występów w kadrze prowadzonej przez Jerzego Brzęczka. Niestety później nabawił się poważnej kontuzji i nie mieścił się w kadrze. Kuba Błaszczykowski karierę reprezentanta kraju zakończył 16 czerwca 2023 roku w meczu towarzyskim z Niemcami.

Kuba Błaszczykowski w Wiśle Kraków

Po zakończeniu kariery za granicą Kuba Błaszczykowski w 2019 roku związał się z Wisłą Kraków, która była targana poważnymi problemami finansowymi. Nie tylko grał, ale również zainwestował w klub środki finansowe. Ponadto podpisał kontrakt na zaledwie 500 złotych miesięcznie, przekazując tę kwotę na zakup biletów dla dzieci z domu dziecka. To najlepiej oddaje jego charakter i zaangażowanie społeczne. Prywatnie żoną Jakuba Błaszczykowskiego jest Agata Błaszczykowska. Para wzięła ślub w 2010 roku i ma trójkę dzieci: Oliwię, Lenę i Fabiana.

Do tej pory Kuba Błaszczykowski pozostaje jednym z udziałowców Wisły Kraków, którą wspiera finansowo i organizacyjnie. Przez lata zapracował na miano prawdziwej legendy Białej Gwiazdy, która walczy o powrót do Ekstraklasy, a następnie o dołączenie do czołowych klubów w Polsce. Obecnie w rękach Błaszczykowskiego pozostaje około 15% akcji klubu, dlatego jest jednym z głównych udziałowców. Większościowy pakiet posiada firma Synerise należąca do Jarosława Królewskiego.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...