Zapraszamy na podsumowanie i przegląd sytuacji w polskiej trzeciej lidze. Sprawdzamy, które kluby wykonały dobrą pracę jesienią, a które mają jeszcze kilka aspektów do poprawy na wiosnę. Dziś przyjrzymy się III lidze grupie 3, w której występują zespoły z czterech województw: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.
III liga grupa 3 – kto się tu znalazł?
Podobnie, jak w przypadku tekstu o III lidze grupie 1 oraz grupie 2, na początek chcielibyśmy przybliżyć, jakie zespoły walczą w tej grupie. Rozgrywki te podlegają pod szczebel centralny według oficjalnej linii Polskiego Związku Piłki Nożnej i występują w nich drużyny z czterech województw. Sprawdźmy, kim są uczestnicy sezonu 2022/23 w III lidze grupie 3.
- Województwo dolnośląskie: Chrobry II Głogów, Miedź II Legnica, Ślęza Wrocław;
- Województwo lubuskie: Lechia Zielona Góra, Stilon Gorzów Wielkopolski, Warta Gorzów Wielkopolski, Carina Gubin;
- Województwo opolskie: MKS Kluczbork, Polonia Nysa, Stal Brzeg;
- Województwo śląskie: LKS Goczałkowice Zdrój, Gwarek Tarnowskie Góry, Pniówek Pawłowice Śląskie, Odra Wodzisław Śląski, Polonia Bytom, Raków II Częstochowa, Górnik II Zabrze, Rekord Bielsko-Biała.
Sprawdźmy jeszcze, które zespoły w sezonie 2022/23 są beniaminkami. Jeśli chodzi o spadkowiczów, to w poprzednim sezonie żadna drużyna ze wspomnianego już okręgu nie spadła z 2. ligi.
- Beniaminek: Chrobry II Głogów, Stilon Gorzów Wielkopolski, Polonia Nysa i Raków II Częstochowa.
Raków II Częstochowa chce wypracować przewagę
Raków Częstochowa nie tylko w Ekstraklasie radzi sobie wyśmienicie. Rezerwy klubu występują aktualnie w III lidze w grupie 3 i choć w sezonie 2022/23 pełnią funkcję beniaminka, to nie można narzekać na ich formę. Druga drużyna wzięła przykład z pierwszej i po rundzie jesiennej także jest liderem tabeli w swoich rozgrywkach. Co ciekawe, w 17 meczach zgromadziła tyle samo punktów, co „jedynka”, czyli 41. Przewaga nad drugim zespołem w tabeli wynosi cztery „oczka”.
- Jesień trzecioligowców – grupa 1. Pogoń Grodzisk Mazowiecki wróci do drugiej ligi?
- Jesień trzecioligowców – grupa 2. Rezerwy Pogoni Szczecin zawitają do wyższej ligi?
- Jesień trzecioligowców – grupa 4. Wieczysta Kraków faworytem do awansu?
I choć przyzwyczailiśmy się, że rezerwy klubów ekstraklasowych służą głównie do ogrywania młodzieży, to w Rakowie II nie brakuje doświadczonych zawodników. Na dodatek mówi się, że drużyna planuje wzmocnić się zimą, także o kilku starszych graczy. Potwierdzałoby to aspirację zespołu, by jak najszybciej wywalczyć awans. Rywale przecież też nie będą spoczywać na laurach, a do walki może włączyć się Polonia Bytom, czy choćby Rekord Bielsko-Biała.
Warto wspomnieć, że Raków II, by awansować do III ligi grupy 3, musiał nie tylko zwyciężyć w IV lidze w swojej grupie, ale także w meczu barażowym pokonać przedstawiciela drugiej z grup, a był nim GKS II Tychy.
Na co stać Polonię Bytom?
Wydaje się, że Polonia Bytom to najsilniejszy konkurent, jakiego może spodziewać się Raków II Częstochowa w walce o 2. ligę. Zespół ten rozpocznie przygotowania do rundy wiosennej już 9 stycznia i planowo rozegra 10 sparingów. Rywale zapowiadają się ciekawie, bo mecze testowe odbędą się choćby z dwoma przedstawicielami 1. ligi: Skrą Częstochowa i Odrą Opole, a także z dwoma drugoligowcami: Hutnikiem Kraków i GKS-em Jastrzębie.
Czytaj także:
- Sprawdź typy na Ekstraklasę
- Kto zostanie królem strzelców Ekstraklasy w sezonie 2022/23?
- Kto awansuje do Ekstraklasy w sezonie 22/23?
- Kto spadnie z Ekstraklasy? Prognozy bukmacherskie się zmieniają
- Znamy pary ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Polski. Będzie ciekawie!
- Jak obstawiać mecze?
Czy to już dominacja rezerw?
Raków II Częstochowa nie jest jedynym zespołem rezerw, który rywalizuje w III lidze w grupie 3. Ten temat powraca jak mantra, ponieważ ekstraklasowe i pierwszoligowe kluby szukają miejsca, by ogrywać nie tylko zdolną młodzież, ale też i zawodników, którzy nie wystąpią w pierwszym zespole w dany weekend. I tak w tej grupie mamy jeszcze Górnika II Zabrze, Chrobrego II Głogów i Miedź II Legnica. Raków z wielu powodów radzi sobie z nich wszystkich najlepiej, jednak o podobnych sukcesach wspomniane zespoły mogą jak na razie pomarzyć, a w przypadku „dwójek” Chrobrego i Miedzi ten sezon upłynie pod znakiem walki o utrzymanie. Z kolei Górnik II zajmuje stabilną, siódmą pozycję i o grę w przyszłym sezonie powinien być spokojny.
Dodajmy tylko, że Chrobry II przeszedł podobną drogę z IV ligi, co Raków II. Rezerwy klubu z Głogowa najpierw wygrały swoją grupę, a następnie w barażu zmierzyły się z Lechią Dzierżoniów. Zwycięstwo w dwumeczu pozwoliło im na awans do III ligi.
Jak idzie beniaminkom?
Przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji beniaminków w tej grupie. O najlepszym z nich, czyli Rakowie II Częstochowa już wspomnieliśmy. Dodajmy tylko, że jest to jedyna drużyna w tej grupie, która zakończyła sezon bez porażki (12 zwycięstw, 5 remisów, bilans bramkowy 35:8). Pozostałych drużyn należy szukać raczej w dolnej części tabeli. Polonia Nysa jest 10., Stilon Gorzów Wielkopolski 12., a Chrobry II Głogów 14.
Walka o utrzymanie
Na koniec sprawdźmy, które zespoły wiosną będą walczyć o utrzymanie. Zagrożone spadkiem na ten moment są: Odra Wodzisław Śląski (14 punktów), Miedź II Legnica (11 punktów) oraz Stal Brzeg (11 punktów). Pierwszą z bezpiecznych lokat zajmuje LKS Goczałkowice Zdrój z dorobkiem 15 „oczek”. Jak widać, straty nie są spore, a w każdym razie, każdy ze wspomnianych klubów może je odrobić. Szykuje się więc ciekawa walka w dole tabeli.