Jesień trzecioligowców – grupa 2. Rezerwy Pogoni Szczecin zawitają do wyższej ligi?

Strona głównaPiłka nożnaJesień trzecioligowców – grupa 2. Rezerwy Pogoni Szczecin zawitają do wyższej ligi?

Zapraszamy na podsumowanie i przegląd sytuacji w polskiej trzeciej lidze. Sprawdzamy, które kluby wykonały dobrą pracę jesienią, a które mają jeszcze kilka aspektów do poprawy na wiosnę. Dziś przyjrzymy się III lidze grupie 2, w której występują zespoły z czterech województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

III liga grupa 2 – kto się tu znalazł?

Podobnie, jak w przypadku tekstu o III lidze grupie 1, na początek chcielibyśmy przybliżyć, jakie zespoły walczą w tej grupie. Rozgrywki te podlegają pod szczebel centralny według oficjalnej linii Polskiego Związku Piłki Nożnej i występują w nich drużyny z czterech województw. Sprawdźmy, kim są uczestnicy sezonu 2022/23 w III lidze grupie 2.

  • Województwo wielkopolskie: Polonia Środa Wielkopolska, Unia Swarzędz, Jarota Jarocin, Sokół Kleczew, Pogoń Nowe Skalmierzyce;
  • Województwo pomorskie: Gedania Gdańsk, KP Starogard Gdański, Cartusia Kartuzy, Stolem Gniewino, Bałtyk Gdynia;
  • Województwo kujawsko-pomorskie: Olimpia Grudziądz, Zawisza Bydgoszcz, Unia Solec Kujawski, Unia Janikowo;
  • Województwo zachodniopomorskie: Pogoń II Szczecin, Świt Skolwin, Błękitni Stargard, Vineta Wolin.

Sprawdźmy jeszcze, które zespoły w sezonie 2022/23 są beniaminkami. Jeśli chodzi o spadkowiczów, to w poprzednim sezonie żadna drużyna ze wspomnianego już okręgu nie spadła z 2. ligi.

  • Beniaminek: Gedania Gdańsk, Vineta Wolin i Unia Solec Kujawski.

Kolejne rezerwy w 2. lidze?

Jak już pisaliśmy, ile osób, tyle opinii odnośnie do rezerw klubów Ekstraklasy, czy 1. ligi na poziomie centralnym. Sytuacja w grupie drugiej wygląda jednak nieco inaczej niż w pierwszej, ponieważ tu rezerwy walczą o awans. Aktualnie w 2. lidze występują już trzy „dwójki”: Lech II Poznań, Zagłębie II Lubin i Śląsk II Wrocław, który walczy o utrzymanie. W przyszłym roku do wspomnianych klubów może dołączyć Pogoń II Szczecin, która po rundzie jesiennej zajmuje fotel lidera z dorobkiem 38 punktów.

Druga Pogoń wygrała 11 spotkań, pięć zremisowała i tylko jedno przegrała. Uwagę zwraca jednak liczba straconych bramek. Jest ich zaledwie dziewięć w 17 meczach. Warto też pamiętać, że zespół, który aktualnie jest wiceliderem, na swoim koncie ma o jedno spotkanie mniej, a do rezerw klubu ze Szczecina traci tylko dwa punkty. Walka o awans zapowiada się naprawdę interesująco!

Grudziądz włączy się do walki?

Olimpia Grudziądz zafundowała nam w poprzednim roku świetną walkę o awans do wyższej ligi, jednak ostatecznie awansowała Kotwica Kołobrzeg. W klubie z województwa kujawsko-pomorskiego porażka została bardzo gorzko przełknięta. Tak naprawdę wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej kolejce. Przed meczem jasne było, że Olimpii wystarczy nawet remis ze Świtem Skolwin, by świętować awans. Ostatecznie mecz zakończył się porażką ekipy z Grudziądza 0:1 i brakiem wymarzonego awansu.

Sytuacja Olimpii przed sezonem była trudna, bo mówiono o zaprzestaniu finansowania klubu, a na dodatek do… Kotwicy Kołobrzeg odszedł trener zespołu z Grudziądza i kilku kluczowych zawodników. Na tym etapie mocno zastanawiano się, jak dalej potoczą się losy klubu. Po rundzie jesiennej wiemy tyle, że zespół wciąż ma szansę na awans do 2. ligi, a w tym roku jego rywalem będą rezerwy Pogoni Szczecin, fenomenalny beniaminek z Gdańska i Polonia Środa Wielkopolska.

Fenomenalny beniaminek

Przeskok z IV ligi do III bywa trudny i momentami bolesny, jednak nie dla Gedanii Gdańsk. Zespół ten w sezonie 2022/23 jest beniaminkiem, jednak radzi sobie naprawdę dobrze. Ma nawet szanse na awans! Zajmuje trzecią lokatę w tabeli i podobnie jak Olimpia Grudziądz, ma o jedno spotkanie rozegrane mniej niż lider rozgrywek. Zespół ten zszokował piłkarski świat w październiku, gdy w ich bramce wystąpił… 14-latek! Był to jego pierwszy, oficjalny mecz w drużynie seniorów i debiut w III lidze. Gedania wygrała derbowy mecz 3:2 z Bałtykiem Gdynia, a dziennikarze w swoich artykułach podkreślali, że 14-letni golkiper przyczynił się do zwycięstwa swojego zespołu. Od tego czasu zagrał on w siedmiu meczach III ligi, raz zachowując czyste konto.

Zawisza Bydgoszcz w odbudowie

Zdobywca Pucharu Polski z 2014 roku jest w powolnej odbudowie. Zawisza Bydgoszcz w ostatnich latach miał sporo problemów, jednak wydaje się, że drużyna zaczęła wracać na właściwe tory. W sezonie 2016/17 klub został zgłoszony do rozgrywek B klasy, natomiast w sezonie 2020/21 wywalczył awans do III ligi, w której utrzymuje się do tej pory. Sytuacja wydaje się stabilna, ponieważ Zawisza zajmuje siódme miejsce z dorobkiem 29 punktów. I choć nie zapowiada się, by w tym roku przedstawiciel Bydgoszczy mógł włączyć się do walki o awans, to raczej powinien być spokojny utrzymania na czwartym poziomie rozgrywkowym na sezon 2023/24. Może wtedy będzie miał możliwość walki o awans? Zapowiadano przecież, że na III lidze się nie skończy.

Fuzja GKS-u Przodkowo

Ciekawa historia wydarzyła się w związku z GKS-em Przodkowo. Klub de facto przestał istnieć. Doszło bowiem do fuzji z Cartusią Kartuzy i pod taką nazwą oglądamy zespół w III lidze grupie 2 w sezonie 2022/23. Rewolucji w samym zespole jednak nie było. Dla samej Cartusii to awans o dwa szczeble, ponieważ w poprzednim sezonie klub ten widzieliśmy w V lidze.

Fuzja spowodowana była przede wszystkim sporymi problemami finansowymi GKS-u Przodkowo, który już w tamtym roku nie był pewien, czy uda mu się dograć sezon do końca. Dla Cartusii jest to z kolei powód do dodatkowego świętowania, ponieważ na sezon 2022/23 przypada jubileusz klubu. Utrzymanie w III lidze byłoby dobrym prezentem na 100-lecie dla wszystkich sympatyków zespołu.


Czytaj także:


Kto w walce o utrzymanie?

Na koniec pozostało nam sprawdzić, jak wygląda walka o utrzymanie w III lidze grupie 2. W najgorszej sytuacji wydaje się Bałtyk Gdynia, który jesienią zgromadził zaledwie dziewięć punktów. Na tym etapie różnice pomiędzy zespołami jeszcze nie są ogromne, ale w naszej ocenie, tej ekipie ciężko będzie odrobić straty. Zespół jesienią borykał się z wieloma kontuzjami, a na dodatek w ostatnim czasie kojarzony był z aferą związaną z ustawianiem meczów. Czy wyjdzie z kryzysu? Przekonamy się na wiosnę.

Kolejnym klubem, który nie radzi sobie z problemami jest Unia Janikowo. Zespół ten od dłuższego czasu ma kłopoty finansowe, które są odzwierciedleniem fatalnej sytuacji w tabeli. Przed sezonem długo zastanawiano się, czy drużyna ta w ogóle wystąpi w sezonie 2022/23 w III lidze. Ostatecznie udało się to, jednak głównym celem będzie walka o utrzymanie.

Ostatnie, „zagrożone” miejsce jesienią przypadło Jarocie Jarocin. W poprzednim sezonie także głównym celem drużyny była walka o utrzymanie. Wtedy się udało, a jak będzie tym razem? Klub aktualnie traci zaledwie punkt do bezpiecznej lokaty, a walczyć o pozostanie w lidze powinien z takimi zespołami jak: Unia Solec Kujawski, Vineta Wolin, czy Stolem Gniewino.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Adrianna Sułek wygrywa w Tallinnie i zostaje liderką światowych list

Adrianna Sułek doskonale rozpoczęła halowy sezon w pięcioboju. Młoda Polka wygrała mityng lekkoatletyczny w Tallinie z wynikiem 4702 punkty. Tym samym zawodniczka trenująca na...

Jarosław Lech mistrzem organizacji Levels Fight League

Polski zawodnik MMA Jarosław Lech w świetnym stylu został mistrzem organizacji Levels Fight League. Na gali Levels Fight League 7 w Amsterdamie jednogłośną decyzją...