STS KOD PROMOCYJNY

Jesień trzecioligowców – grupa 3. Raków II Częstochowa z dużą szansą na awans?

Autor: Joanna Sobczykiewicz
Strona głównaPiłka nożnaJesień trzecioligowców – grupa 3. Raków II Częstochowa z dużą szansą na...

Zapraszamy na podsumowanie i przegląd sytuacji w polskiej trzeciej lidze. Sprawdzamy, które kluby wykonały dobrą pracę jesienią, a które mają jeszcze kilka aspektów do poprawy na wiosnę. Dziś przyjrzymy się III lidze grupie 3, w której występują zespoły z czterech województw: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.

III liga grupa 3 – kto się tu znalazł?

Podobnie, jak w przypadku tekstu o III lidze grupie 1 oraz grupie 2, na początek chcielibyśmy przybliżyć, jakie zespoły walczą w tej grupie. Rozgrywki te podlegają pod szczebel centralny według oficjalnej linii Polskiego Związku Piłki Nożnej i występują w nich drużyny z czterech województw. Sprawdźmy, kim są uczestnicy sezonu 2022/23 w III lidze grupie 3.

  • Województwo dolnośląskie: Chrobry II Głogów, Miedź II Legnica, Ślęza Wrocław;
  • Województwo lubuskie: Lechia Zielona Góra, Stilon Gorzów Wielkopolski, Warta Gorzów Wielkopolski, Carina Gubin;
  • Województwo opolskie: MKS Kluczbork, Polonia Nysa, Stal Brzeg;
  • Województwo śląskie: LKS Goczałkowice Zdrój, Gwarek Tarnowskie Góry, Pniówek Pawłowice Śląskie, Odra Wodzisław Śląski, Polonia Bytom, Raków II Częstochowa, Górnik II Zabrze, Rekord Bielsko-Biała.

Sprawdźmy jeszcze, które zespoły w sezonie 2022/23 są beniaminkami. Jeśli chodzi o spadkowiczów, to w poprzednim sezonie żadna drużyna ze wspomnianego już okręgu nie spadła z 2. ligi.

  • Beniaminek: Chrobry II Głogów, Stilon Gorzów Wielkopolski, Polonia Nysa i Raków II Częstochowa.

Raków II Częstochowa chce wypracować przewagę

Raków Częstochowa nie tylko w Ekstraklasie radzi sobie wyśmienicie. Rezerwy klubu występują aktualnie w III lidze w grupie 3 i choć w sezonie 2022/23 pełnią funkcję beniaminka, to nie można narzekać na ich formę. Druga drużyna wzięła przykład z pierwszej i po rundzie jesiennej także jest liderem tabeli w swoich rozgrywkach. Co ciekawe, w 17 meczach zgromadziła tyle samo punktów, co „jedynka”, czyli 41. Przewaga nad drugim zespołem w tabeli wynosi cztery „oczka”.

I choć przyzwyczailiśmy się, że rezerwy klubów ekstraklasowych służą głównie do ogrywania młodzieży, to w Rakowie II nie brakuje doświadczonych zawodników. Na dodatek mówi się, że drużyna planuje wzmocnić się zimą, także o kilku starszych graczy. Potwierdzałoby to aspirację zespołu, by jak najszybciej wywalczyć awans. Rywale przecież też nie będą spoczywać na laurach, a do walki może włączyć się Polonia Bytom, czy choćby Rekord Bielsko-Biała.

Warto wspomnieć, że Raków II, by awansować do III ligi grupy 3, musiał nie tylko zwyciężyć w IV lidze w swojej grupie, ale także w meczu barażowym pokonać przedstawiciela drugiej z grup, a był nim GKS II Tychy.

Na co stać Polonię Bytom?

Wydaje się, że Polonia Bytom to najsilniejszy konkurent, jakiego może spodziewać się Raków II Częstochowa w walce o 2. ligę. Zespół ten rozpocznie przygotowania do rundy wiosennej już 9 stycznia i planowo rozegra 10 sparingów. Rywale zapowiadają się ciekawie, bo mecze testowe odbędą się choćby z dwoma przedstawicielami 1. ligi: Skrą Częstochowa i Odrą Opole, a także z dwoma drugoligowcami: Hutnikiem Kraków i GKS-em Jastrzębie.


Czytaj także:


Czy to już dominacja rezerw?

Raków II Częstochowa nie jest jedynym zespołem rezerw, który rywalizuje w III lidze w grupie 3. Ten temat powraca jak mantra, ponieważ ekstraklasowe i pierwszoligowe kluby szukają miejsca, by ogrywać nie tylko zdolną młodzież, ale też i zawodników, którzy nie wystąpią w pierwszym zespole w dany weekend. I tak w tej grupie mamy jeszcze Górnika II Zabrze, Chrobrego II Głogów i Miedź II Legnica. Raków z wielu powodów radzi sobie z nich wszystkich najlepiej, jednak o podobnych sukcesach wspomniane zespoły mogą jak na razie pomarzyć, a w przypadku „dwójek” Chrobrego i Miedzi ten sezon upłynie pod znakiem walki o utrzymanie. Z kolei Górnik II zajmuje stabilną, siódmą pozycję i o grę w przyszłym sezonie powinien być spokojny.

Dodajmy tylko, że Chrobry II przeszedł podobną drogę z IV ligi, co Raków II. Rezerwy klubu z Głogowa najpierw wygrały swoją grupę, a następnie w barażu zmierzyły się z Lechią Dzierżoniów. Zwycięstwo w dwumeczu pozwoliło im na awans do III ligi.

Jak idzie beniaminkom?

Przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji beniaminków w tej grupie. O najlepszym z nich, czyli Rakowie II Częstochowa już wspomnieliśmy. Dodajmy tylko, że jest to jedyna drużyna w tej grupie, która zakończyła sezon bez porażki (12 zwycięstw, 5 remisów, bilans bramkowy 35:8). Pozostałych drużyn należy szukać raczej w dolnej części tabeli. Polonia Nysa jest 10., Stilon Gorzów Wielkopolski 12., a Chrobry II Głogów 14.

Walka o utrzymanie

Na koniec sprawdźmy, które zespoły wiosną będą walczyć o utrzymanie. Zagrożone spadkiem na ten moment są: Odra Wodzisław Śląski (14 punktów), Miedź II Legnica (11 punktów) oraz Stal Brzeg (11 punktów). Pierwszą z bezpiecznych lokat zajmuje LKS Goczałkowice Zdrój z dorobkiem 15 „oczek”. Jak widać, straty nie są spore, a w każdym razie, każdy ze wspomnianych klubów może je odrobić. Szykuje się więc ciekawa walka w dole tabeli.

Joanna Sobczykiewicz
Joanna Sobczykiewicz
Cześć! Sport jest obecny w moim życiu od wielu lat, a od 2021 roku mogę pochwalić się tytułem absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzania w Turystyce i w Sporcie. Interesuję się piłką nożną — zwłaszcza polskimi ligami, tenisem oraz Formułą 1. Biegle mówię w języku hiszpańskim, a na swoim koncie mam wiele przeprowadzonych wywiadów m.in. z Igorem Angulo i Juanem Ramonem Rochą.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...