Polska w finale baraży MŚ na Śląskim! Rosja ostatecznie ukarana walkowerem

Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiPolska w finale baraży MŚ na Śląskim! Rosja ostatecznie ukarana walkowerem

Trochę to trwało, ale w końcu zapadła klamka w sprawie barażowego meczu Rosja – Polska. Walkower dla naszych rywali oznacza, że biało-czerwoni zagrają 29 marca na Stadionie Śląskim ze zwycięzcą meczu Szwecja – Czechy. Stawką spotkania będzie awans na Mistrzostwa Świata w Katarze!

Biuro Komitetu Organizacyjnego po konsultacjach m.in. z CAS do którego odwoływali się Rosjanie, podjęło ostateczną decyzję we wtorkowy wieczór. Zdecydowano się wykluczyć reprezentację Rosji z baraży do MŚ 2022. W związku z tym Polska awansowała do finału baraży ścieżki B i 29 marca na Stadionie Śląskim zagra ze zwycięzcą drugiej pary tej ścieżki, czyli Szwecją lub Czechami.

Z perspektywy FIFA, jest to oczekiwana decyzja, zgodna z przepisami. Teraz możemy w pełni skupić się na meczu w Szwecji. Jeśli chcemy grać na mundialu, to po prostu mamy do czynienia z dwoma rywalami, więc sytuacja się dla nas nie zmieniła

Petr Fousek, prezes czeskiej federacji

Wiele koncepcji i trochę niepewności. Jak wyglądały losy barażu Rosja – Polska?

Saga „co z meczem Rosja vs. Polska” trwała od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska strona zareagowała najszybciej i stanowczo. Zarówno władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i nasi reprezentacji stwierdzili, że nie zagrają z Rosją ani na innym, neutralnym terenie, ani w innym terminie. Po rozmowach do bojkotu przyłączyły się dwie pozostałe drużyny ze ścieżki B baraży, czyli Szwecja i Czechy.

Rosja się nie poddawała i lobbowała, ile mogła. Z tego względu FIFA najpierw wydawała „śmieszne” komunikaty, a potem wstrzymała się z decyzją, bo rosyjska strona odwoływała się do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Nacisk na FIFĘ jednak nie ustawał i być może dzięki temu w końcu zdecydowano o wykluczeniu Rosji z baraży.

Co z terminem meczu z Rosją? Dojdzie do meczu Polska vs. Szkocja?

Selekcjoner Czesław Michniewicz, który rozesłał już zagraniczne powołania, może skupić się na rozpracowywaniu potencjalnego przeciwnika w finale baraży. Wciąż jednak nie wiadomo, czy Polska zagra jeszcze mecz w pierwotnym terminie meczu Rosja – Polska. Tak naprawdę jedynym możliwym rywalem jest Szkocja, która nie zagra z oczywistych względów z Ukrainą. Rozmowy dot. meczu towarzyskiego trwają, ale kością niezgody jest miejsce rozegrania. Szkoci sprzedali bilety na meczu w Glasgow i chcą grać u siebie, a Polska chciałby na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Ostateczna decyzja ma zapaść na dniach.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

A jednak! Mateusz Ponitka rozwiązał umowę z Zenitem i opuścił już Rosję

Mateusz Ponitka wrócił do Zenita St. Petersburg, ale jak się okazuje, nie na długo. W piątek kapitan reprezentacji Polski rozwiązał umowę z rosyjskim klubem...