Polska w finale baraży MŚ na Śląskim! Rosja ostatecznie ukarana walkowerem

Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiPolska w finale baraży MŚ na Śląskim! Rosja ostatecznie ukarana walkowerem

Trochę to trwało, ale w końcu zapadła klamka w sprawie barażowego meczu Rosja – Polska. Walkower dla naszych rywali oznacza, że biało-czerwoni zagrają 29 marca na Stadionie Śląskim ze zwycięzcą meczu Szwecja – Czechy. Stawką spotkania będzie awans na Mistrzostwa Świata w Katarze!

Biuro Komitetu Organizacyjnego po konsultacjach m.in. z CAS do którego odwoływali się Rosjanie, podjęło ostateczną decyzję we wtorkowy wieczór. Zdecydowano się wykluczyć reprezentację Rosji z baraży do MŚ 2022. W związku z tym Polska awansowała do finału baraży ścieżki B i 29 marca na Stadionie Śląskim zagra ze zwycięzcą drugiej pary tej ścieżki, czyli Szwecją lub Czechami.

Z perspektywy FIFA, jest to oczekiwana decyzja, zgodna z przepisami. Teraz możemy w pełni skupić się na meczu w Szwecji. Jeśli chcemy grać na mundialu, to po prostu mamy do czynienia z dwoma rywalami, więc sytuacja się dla nas nie zmieniła

Petr Fousek, prezes czeskiej federacji

Wiele koncepcji i trochę niepewności. Jak wyglądały losy barażu Rosja – Polska?

Saga „co z meczem Rosja vs. Polska” trwała od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska strona zareagowała najszybciej i stanowczo. Zarówno władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i nasi reprezentacji stwierdzili, że nie zagrają z Rosją ani na innym, neutralnym terenie, ani w innym terminie. Po rozmowach do bojkotu przyłączyły się dwie pozostałe drużyny ze ścieżki B baraży, czyli Szwecja i Czechy.

Rosja się nie poddawała i lobbowała, ile mogła. Z tego względu FIFA najpierw wydawała „śmieszne” komunikaty, a potem wstrzymała się z decyzją, bo rosyjska strona odwoływała się do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Nacisk na FIFĘ jednak nie ustawał i być może dzięki temu w końcu zdecydowano o wykluczeniu Rosji z baraży.

Co z terminem meczu z Rosją? Dojdzie do meczu Polska vs. Szkocja?

Selekcjoner Czesław Michniewicz, który rozesłał już zagraniczne powołania, może skupić się na rozpracowywaniu potencjalnego przeciwnika w finale baraży. Wciąż jednak nie wiadomo, czy Polska zagra jeszcze mecz w pierwotnym terminie meczu Rosja – Polska. Tak naprawdę jedynym możliwym rywalem jest Szkocja, która nie zagra z oczywistych względów z Ukrainą. Rozmowy dot. meczu towarzyskiego trwają, ale kością niezgody jest miejsce rozegrania. Szkoci sprzedali bilety na meczu w Glasgow i chcą grać u siebie, a Polska chciałby na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Ostateczna decyzja ma zapaść na dniach.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Żan Tabak gwarancją wysokiej jakości. Czy Trefl Sopot odzyska dawny blask?

Przed obecnym sezonem władze Trefla Sopot podjęły ważną decyzję, że chcą włączyć się do walki o medale. W tym celu zwiększono budżet na zawodników, a...

Sportowy rok 2022 Roberta Lewandowskiego. Słodkie sukcesy z nutą goryczy

Rok 2022 był wyjątkowy dla Roberta Lewandowskiego i polskich kibiców. Przenosiny z Bayernu Monachium do FC Barcelony, pierwsze sukcesy w La Liga i Mundial...