STS KOD PROMOCYJNY

Ciekawostki przed meczem Polska – Albania. Biało-czerwoni podtrzymają dobrą passę?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiCiekawostki przed meczem Polska - Albania. Biało-czerwoni podtrzymają dobrą passę?

Z Albanią biało-czerwoni grali w ostatnich eliminacjach do mistrzostw świata, więc wspomnienia są świeże. Co ciekawego warto wiedzieć przed poniedziałkowym spotkaniem na Stadionie Narodowym w el. Euro 2024?

Przed meczem Czechy – Polska pisaliśmy o różnych możliwych rekordach, ale rekordu najszybciej straconej bramki w historii przez biało-czerwonych się nie spodziewaliśmy. Pozostaje mieć nadzieję, że w poniedziałkowym meczu karta się odwróci.

Ostatnie, miłe wspomnienia

Trzynaście meczów bezpośrednich i tylko jedna porażka. Tak wygląda aktualny bilans meczów pomiędzy Polską a Albania. Jedyna porażka miała miejsce bardzo dawno temu, bo dokładnie w 1953 roku w meczu towarzyskim. XXI wiek to cztery zwycięstwa i tylko jedna stracona bramka.

W 2021 roku, czyli w trakcie el. MŚ 2022 odbył się dwumecz obu reprezentacji. Najpierw na Stadionie Narodowym biało-czerwoni rozgromili Albanię 4:1, a w rewanżu bramkę na wagę zwycięstwa 1:0 zdobył Karol Świderski. Gol ten rozsierdził miejscowych fanów, którzy zaczęli rzucać na murawę butelki i różne, inne przedmioty. Mecz na chwilę został nawet przerwany.

Sędzia zatrzymany przez policję

Poniedziałkowy mecz w Warszawie poprowadzi sędzia Slavko Vincić. Słoweniec ma kontrowersyjną przeszłość. W 2020 roku został zatrzymany przez policję w związku z rozpracowywaniem mafii zajmującej się prostytucją. Zarzutów jednak nigdy nie usłyszał i szybko został wypuszczony na wolność. 43-latek jeszcze nigdy nie sędziował meczu dorosłej reprezentacji Polski, ale w 2017 roku gwizdał biało-czerwonym podczas meczu młodzieżowych mistrzostw Europy. Dwa lata później był arbitrem spotkania w kwalifikacjach Ligi Europy, w meczu Legia – Rangers FC.

Data i stadion – szczęście czy pech?

Jeśli chodzi o datę, to 27 marca nie jest idealnym dniem dla reprezentacji Polski. Do tej pory biało-czerwoni grali siedem razy i tylko raz wygrali. Było to całkiem niedawno, bo w 2018 roku na Stadionie Śląskim z Koreą Południową (3:2). Z Albanią graliśmy w roli gospodarza sześć razy i nigdy nie przegraliśmy.

W poniedziałkowy wieczór Stadion Narodowy w Warszawie może okazać się szczęśliwy dla reprezentacji.

Co ciekawe, jeśli Polska naprawdę odkuje się za porażkę w Pradze z Czechami, to może przekroczyć kolejną barierę. Ewentualny czwarty gol dla reprezentacji będzie 1500 trafienie w historii oficjalnych meczów Polski. Jeśli nie uda się teraz, to następna szansa będzie w czerwcu. Z kolei Robert Lewandowski i Piotr Zieliński swoje „okrągłe” występy z orzełkiem na pierwsi będą mogli uczcić golem.

To tyle, jeśli chodzi o ciekawostki. A jakie są typy przed drugim meczem eliminacji Euro 2024, pomiędzy Polską a Albanią?

Początek meczu Polska – Albania o godz. 20:45. Transmisja w TVP 1, TVP Sport i Polsat Sport Premium

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polacy w Premier League. Jak biało-czerwoni grali lidze angielskiej 23/24?

Premier League jest uważana za najbardziej elitarne rozgrywki ligowe na świecie. Znajduje się tam kilku zawodników reprezentujących biało-czerwone barwy narodowe, jednak niewielu z nich...

Stoch vs Małysz, czyli królewski pojedynek największych polskich skoczków

Mówisz skoki narciarskie, myślisz Małysz…, Stoch…, no właśnie, który z nich był lepszy? Który odniósł więcej sukcesów? A może obu skoczków po prostu nie...