STS KOD PROMOCYJNY

Michał Goczał z etapowym zwycięstwem na Dakarze. Marek Goczał na trzecim miejscu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty motoroweRajdy samochodoweMichał Goczał z etapowym zwycięstwem na Dakarze. Marek Goczał na trzecim miejscu

Michał Goczał potwierdził zwyżkującą formę z ostatnich odcinków i okazał się najlepszym kierowcą na 12. etapie Rajdu Dakar 2023 w klasie SSV. Ostatecznie o 13 sekund wyprzedził lidera klasyfikacji generalnej Litwina Rokasa Baciuskę. Na najniższym stopniu podium na etapie stanął kolejny z kierowców Energylandia Rally Team Marek Goczał, a tuż za nim finiszował jego syn Eryk. Niestety dobry występ Baciuski sprawia, że straty Polaków w generalce rosną. 

Premierowe zwycięstwo Michała Goczała w Dakarze

W przypadku Rajdu Dakar 2023 i klasy SSV, do tej pory zdecydowanie więcej pochwal zbierali Eryk Goczał i jego ojciec Marek Goczał. Tym razem jednak najlepszy w rodzinie okazał się wujek Eryka Michał, który jedzie w parze z pilotem Szymonem Gospodarczykiem w barwach Energylandia Rally Team. W ostatnich dniach udowadniał lepszą dyspozycję, a na 12. etapie wygrał. O zwycięstwo walczył do samego końca i ostatecznie o zaledwie 13 sekund wyprzedził Litwina Rokasa Baciuskę Red Bull Cam-Am Factory Team. Dobra jazda Michała sprawiła, że w klasyfikacji generalnej nieoczekiwanie przesunął się już na siódme miejsce. Zapewne byłby znacznie wyżej, gdyby nie pech na jednym z etapów, gdzie stracił do najlepszych ponad trzy godziny. 

Marek Goczał na najniższym stopniu podium 

Ponownie na podium etapu stanął Marek Goczał, który tym razem finiszował na trzeciej pozycji. Stracił do Michała ponad 2,5 minuty, jednak w jego przypadku bardziej dotkliwa jest strata, którą poniósł w stosunku do Baciuski. Ta wyniosła 2 minuty i 25 sekund. Obecnie Marek Goczał jadący w parze z pilotem Maciejem Martonem traci do Litwina już blisko 17 minut w klasyfikacji generalnej. Z drugiej strony ma kilkadziesiąt minut przewagi nad kolejną z załóg i raczej nie powinien stracić miejsca na podium. 

Eryk Goczał też traci do lidera

Wiceliderem klasyfikacji generalnej jest 18-letni Eryk Goczał. Na 12. etapie zajął czwarte miejsce i przyjechał minutę i sekundę za swoim ojcem. Oznacza to, że do Rokasa Baciuski stracił aż 3 minuty i 26 sekund. W generalce przekłada się to już na dystans na poziomie 7 minut i 43 sekund. Będzie on bardzo trudny do odrobienia na dwóch ostatnich etapach, na których zaplanowano krótkie odcinki specjalne. Przedostatni etap Rajdu Dakar 2023 odbędzie się 14 stycznia. Kierowcy mają do pokonania trasę z Shaybah do Al Hofuf, która liczy 675 kilometrów. Na niej zaplanowano odcinek specjalny o długości 154 kilometrów. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...

Polska – Turcja typy, kursy, bonus 10.06

Przed Polakami ostatni sprawdzian przed udziałem w mistrzostwach Europy 2024. W poniedziałek 10 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie podejmą Turków. Do meczu podejdą...