Najlepsi polscy medaliści Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieNajlepsi polscy medaliści Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Jak wygląda nasz dorobek medalowy na Zimowych Igrzyskach i kto ma na koncie najwięcej krążków olimpijskich? Przypominamy historię polskich startów olimpijskich oraz sylwetki najlepszych polskich medalistów!

Polska obecność na każdych Igrzyskach

Warto zwrócić uwagę na to, że do tej pory reprezentanci brali udział we wszystkich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Historia naszych startów rozpoczęła się w 1924 roku podczas Igrzysk we francuskim Chamonix i kontynuowana jest po dziś dzień. Jesteśmy w gronie zaledwie 12. państw, które mogą poszczycić się podobnym osiągnięciem. Choć nasz zimowy dorobek medalowy nie może równać się z letnim, to jednak warto przytoczyć historyczne starty w wykonaniu Biało-Czerwonych.

Pierwszy medal dopiero w 1956 roku

Na pierwszy medal Polaka na Zimowych Igrzyskach przyszło nam poczekać aż 32 lata. Udało się go zdobyć Franciszkowi Gąsienicy Groniowi, który w 1956 roku startował we włoskim Cortina d’Ampezzo. Polak zdobył brązowy medal w rywalizacji kombinatorów norweskich i tym samym na stałe zapisał się w historii polskiego sportu. Na szczęście na kolejne medale musieliśmy czekać znacznie krócej.

Najlepsi Polscy medaliści Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Poniżej tabela z wynikami najlepszych polskich medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Wojciech Fortuna pierwszym polskim zimowym mistrzem olimpijskim

Pierwszy złoty medal w historii polskich startów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich zdobył skoczek narciarski Wojciech Fortuna. Polak zaliczał się do szerokiego grona czołowych skoczków świata, jednak mało kto rozpatrywał go wówczas w gronie faworytów do medalu. Wojciech Fortuna w pierwszym konkursie olimpijskich w 1972 roku w Sapporo na skoczni K-70 zajął 6. miejsce. Największy sukces w karierze Polaka miał nadejść kilka dni później, gdy zdobył sensacyjne złoto olimpijskie w rywalizacji na skoczni K-90. Do zwycięstwa przyczynił się znakomity skok w pierwszej serii konkursowej, gdy Wojciech Fortuna przeskoczył skocznię i wylądował aż na 111. metrze. Tym samym sięgnął po pierwszy złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w historii polskich startów.

Tylko 4 medale w XX wieku

Choć łączny dorobek polskich sportowców (do 2018 roku włącznie) na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich to 22 medale, to w XX wieku zdobyliśmy tylko cztery z nich. O sukcesach Franciszka Gąśienicy Gronia i Wojciecha Fortuny już wspominaliśmy. Ponadto warto wspomnieć o historycznym polskim wyścigu na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim kobiet, który miał miejsce w 1960 roku podczas Igrzysk rozgrywanych w Squaw Valley. Srebrny medal zdobyła wówczas Elwira Seroczyńska, a po brąz sięgnęła Helena Pilejczyk. Po medalu Wojciecha Fortuny z 1972 roku na kolejne sukcesy naszych sportowców przyszło nam czekać aż do 2002 roku i eksplozji formy Adama Małysza.

Kamil Stoch – najlepszy polski medalista ZIO

Najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest Kamil Stoch. Nasz najlepszy obecnie skoczek narciarski jest trzykrotnym indywidualnym Mistrzem Olimpijskim. Dwa złote medale wywalczył podczas Igrzysk w Soczi w 2014 roku, gdzie konkursy rozegrano na skoczniach w Krasnajej Polanie. Tam sięgnął po zwycięstwo na skoczniach K-95 i K-125. Cztery lata później podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu udało mu się obronić tytuł wywalczony na skoczni dużej.

Do medali zdobytych w konkursach indywidualnych dołożył brąz z Pjongczangu zdobyty w konkursie drużynowym. Tam w składzie polskiej drużyny znaleźli się także: Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot. Dorobek Kamila Stocha byłby większy, jednak dwukrotnie niewiele zabrakło mu do podium. W 2014 roku Polacy zajęli 4. miejsce w konkursie drużynowym, a w Pjongczangu Polak uplasował się na pechowej 4. pozycji w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej. Szansę na poprawienie tego dorobku będzie miał już w lutym podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Justyna Kowalczyk – polska królowa nart

Na drugim miejscu w rankingu najlepszych polskich medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich powinniśmy umieścić Justynę Kowalczyk. Królowa nart z Limanowej zdobyła o jeden medal olimpijski więcej od Kamila Stocha, jednak w dorobku ma jedno złoto mniej. Justyna Kowalczyk to dwukrotna Mistrzyni Olimpijska. Pierwsze złoto olimpijskie zdobyła w 2010 roku w Vancouver. Tam była najlepsza w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym. Po drugie złoto sięgnęła cztery lata później w Soczi, gdzie wygrała bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym.

Polka po swój pierwszy medal olimpijski sięgnęła już w 2006 roku w Turynie, gdzie zdobyła brąz na 30 kilometrów stylem dowolnym. Cztery lata później w Vancouver do złota dołożyła srebro w sprincie stylem klasyczny oraz brąz w biegu łączonym na 15 kilometrów. Tak prezentuje się cały medalowy dorobek olimpijski Justyny Kowalczyk. Kilkukrotnie niewiele zabrakło jej do medalu, gdy zajmowała indywidualnie i drużynowo miejsca w przedziale 5-8.

Zbigniew Bródka i jego medale w łyżwiarstwie szybkim

Trzecie miejsce na podium przypada Zbigniewowi Bródce, który w dorobku ma dwa medale olimpijskie, w tym jeden z najcenniejszego kruszcu. Choć sportowiec ten zdobył mniej medali niż Adam Małysz, to jednak ma w dorobku olimpijskie złoto. Taki sukces osiągnęło do tej pory tylko 4. polskich sportowców. Swoje oba medale olimpijskie Zbigniew Bródka zdobył podczas znakomitych Igrzysk w 2014 roku w Soczi.

Polski panczenista zdobył złoto w biegu na 1500 metrów. Do tego dołożył jeszcze brązowy medal zdobyty w biegu drużynowym, gdzie wystartował wspólnie z Konradem Niedźwiedzkim i Janem Szymańskim. Te sukcesy plasują go obecnie na podium najlepszych polskich medalistów historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Niedawno polski weteran wznowił karierę i będzie chciał powalczyć o dobry wynik w Pekinie, gdzie również może pokusić się o sprawienie sensacji.

Wojciech Fortuna i jego medal z Sapporo

O sensacyjnym złocie olimpijskim Wojciecha Fortuny w konkursie skoków narciarskich w Sapporo już wspominaliśmy. To ostatni z naszych sportowców, który w dorobku ma najcenniejszy krążek olimpijski. Dzięki temu zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji najlepszych polskich medalistów. Co ciekawe, Wojciech Fortuna wystartował tylko na jednych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i wystarczyło to do tego, by zapisać się złotymi głoskami w historii polskiego sportu.

Adam Małysz – orzeł z Wisły

Choć Adam Małysz nie zdobył złota olimpijskiego, to jednak musi znaleźć się w naszym zestawieniu. Pod względem ilości zdobytych medali to drugi ex aequo polski sportowiec w historii ZIO. Orzeł z Wisły przerwał 30-letnie oczekiwania Polaków na medal podczas Zimowych Igrzysk i w 2002 roku sięgnął po dwa krążki w Salt Lake City. Najpierw zdobył brązowy medal w konkursie na skoczni normalnej (K-90), a następnie sięgnął po srebro w konkursie na skoczni dużej (K-120).

Na kolejne medale Adama Małysza musieliśmy poczekać do 2010 roku. Na swoich ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver zdobył dwa srebrne medale w konkursach indywidualnych na skoczniach normalnej i dużej. Łącznie w historii swoich startów sięgnął po cztery medale, jednak w jego dorobku zabrakło tego z najcenniejszego kruszcu. Mimo wszystko odcisnął wielkie piętno na historii polskich skoków narciarskich i kto wie, czy bez fenomenu Adama Małysza moglibyśmy cieszyć się teraz skokami Kamila Stocha i pozostałych członków naszej utytułowanej drużyny.

Polskie panczenistki – Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska

Na słowa uznania zasługują również polskie panczenistki, które dwukrotnie z rzędu sięgały po medale olimpijskie w biegu drużynowym. Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Wożniak i Luiza Złotkowska to srebrne medalistki z Soczi oraz brązowe medalistki z Vancouver. To plasuje je na wysokiej pozycji w klasyfikacji najbardziej utytułowanych polskich olimpijczyków podczas ZIO.

Wszystkie polskie medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Poniżej przedstawiamy wszystkich reprezentantów Polski, którzy zdobyli medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Trzymamy kciuki za to, by lista ta powiększyła się podczas nadchodzących Igrzysk 2022 w Pekinie.