STS KOD PROMOCYJNY

To już pewne. Thomas Thurnbichler nowym trenerem polskich skoczków

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieTo już pewne. Thomas Thurnbichler nowym trenerem polskich skoczków

Ostatnie tygodnie to czas zawirowań związanych z reprezentacją Polski w skokach narciarskich oraz wyborem jej trenera. Najpierw potwierdzano podpisanie umowy z Austriakiem Thomasem Thurnbichlerem, a następnie oficjalnie to dementowano. Tym razem jednak wydaje się to przesądzone. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego poinformował, że w najbliższym sezonie trenerem reprezentacji A w skokach narciarskich zostanie Austriak Thomas Thurnbichler, który tym samym rozstał się z kadrą Austrii, gdzie pełnił rolę asystenta trenera. 

Kim jest Thomas Thurnbichler?

Austriak przed laty był obiecującym juniorem, jednak nie przełożyło się to na jego seniorską karierę. Jeszcze w czasach juniorskich sięgał po cztery medale mistrzostw świata, jednak jego przejście do skakania na najwyższym poziomie nie było takie proste. Tylko raz wziął udział w zawodach zaliczanych do cyklu Pucharu Świata. Miało to miejsce w austriackim Bischofshofen, gdzie skończył konkurs na 45. miejscu. Dużo lepiej szło mu w zawodach niższej rangi, czyli w Pucharze Kontynentalnym. Tam dwukrotnie zwyciężał, a łącznie czterokrotnie stawał na podium. Lepsze wyniki odnosił Stefan Thurnbuchler, czyli starszy brat nowego trenera polskich skoczków. Thomas w 2011 roku zakończył karierę i rozpoczął swoją karierę trenerską. 

Kariera trenerska Thomasa Thurnbichlera

Dla Austriaka praca z polską kadrą będzie największym wyzwaniem w dotychczasowej karierze. Przez kilka lat Thomas Thurnbichler pracował w Tyrolskim Związku Narciarskim oraz w Austriackim Związku Narciarskim. Tam zaczynał trenerską przygodę od szkolenia młodzieży. W ostatnim sezonie został włączony do pierwszej kadry Austrii, gdzie pełnił rolę jednego z asystentów Andreasa Widhoelzla. W związku z tym miał swój wkład w olimpijskie medale Austriaków w Pekinie, a także wygranie przez nich klasyfikacji Pucharu Narodów w ubiegłym sezonie. Mimo wszystko nie został jeszcze zweryfikowany na stanowisku pierwszego trenera, dla tego praca z biało-czerwonymi będzie dla niego skokiem na głęboką wodę. Na stanowisku trenera reprezentacji A zastąpił Czecha Michała Doleżala. 

Trenerem kadry B będzie Maciej Maciusiak, a za wyniki juniorów dalej odpowiada Daniel Kwiatkowski. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...