To już pewne. Thomas Thurnbichler nowym trenerem polskich skoczków

Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieTo już pewne. Thomas Thurnbichler nowym trenerem polskich skoczków

Ostatnie tygodnie to czas zawirowań związanych z reprezentacją Polski w skokach narciarskich oraz wyborem jej trenera. Najpierw potwierdzano podpisanie umowy z Austriakiem Thomasem Thurnbichlerem, a następnie oficjalnie to dementowano. Tym razem jednak wydaje się to przesądzone. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego poinformował, że w najbliższym sezonie trenerem reprezentacji A w skokach narciarskich zostanie Austriak Thomas Thurnbichler, który tym samym rozstał się z kadrą Austrii, gdzie pełnił rolę asystenta trenera. 

Kim jest Thomas Thurnbichler?

Austriak przed laty był obiecującym juniorem, jednak nie przełożyło się to na jego seniorską karierę. Jeszcze w czasach juniorskich sięgał po cztery medale mistrzostw świata, jednak jego przejście do skakania na najwyższym poziomie nie było takie proste. Tylko raz wziął udział w zawodach zaliczanych do cyklu Pucharu Świata. Miało to miejsce w austriackim Bischofshofen, gdzie skończył konkurs na 45. miejscu. Dużo lepiej szło mu w zawodach niższej rangi, czyli w Pucharze Kontynentalnym. Tam dwukrotnie zwyciężał, a łącznie czterokrotnie stawał na podium. Lepsze wyniki odnosił Stefan Thurnbuchler, czyli starszy brat nowego trenera polskich skoczków. Thomas w 2011 roku zakończył karierę i rozpoczął swoją karierę trenerską. 

Kariera trenerska Thomasa Thurnbichlera

Dla Austriaka praca z polską kadrą będzie największym wyzwaniem w dotychczasowej karierze. Przez kilka lat Thomas Thurnbichler pracował w Tyrolskim Związku Narciarskim oraz w Austriackim Związku Narciarskim. Tam zaczynał trenerską przygodę od szkolenia młodzieży. W ostatnim sezonie został włączony do pierwszej kadry Austrii, gdzie pełnił rolę jednego z asystentów Andreasa Widhoelzla. W związku z tym miał swój wkład w olimpijskie medale Austriaków w Pekinie, a także wygranie przez nich klasyfikacji Pucharu Narodów w ubiegłym sezonie. Mimo wszystko nie został jeszcze zweryfikowany na stanowisku pierwszego trenera, dla tego praca z biało-czerwonymi będzie dla niego skokiem na głęboką wodę. Na stanowisku trenera reprezentacji A zastąpił Czecha Michała Doleżala. 

Trenerem kadry B będzie Maciej Maciusiak, a za wyniki juniorów dalej odpowiada Daniel Kwiatkowski. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polubienia prawdę powiedzą? Ranking polskich klubów sportowych w mediach społecznościowych

Wielkość klubu można mierzyć pod kątem budżetu, sukcesów, frekwencji, czy też rzeszy kibiców na portalach społecznościowych. Przeanalizowaliśmy media społecznościowe polskich drużyn, by stworzyć ranking...

Reprezentacja Polski w przebudowie: wnioski po meczach z Czechami i Albanią

Zatrudnienie Fernando Santosa miało być dla reprezentacji Polski nowym otwarciem. Choć mecz z Czechami przywołał najgorsze demony z przeszłości, to już wygrana z Albanią daje selekcjonerowi...