Zbigniew Bródka oficjalnie zakończył karierę sportową

Strona głównaSporty zimoweZbigniew Bródka oficjalnie zakończył karierę sportową

Zanosiło się na to od jakiegoś czasu i w końcu stało się to faktem. Złoty medalista olimpijski z Soczi 2014 w wyścigu na 1500 metrów Zbigniew Bródka oficjalnie zakończył karierę sportową. Przygoda z panczenami Bródki nie była usłana różami, a przez lata łączył sportowe starty z pracą zarobkową, dzięki czemu stał się najpopularniejszym strażakiem w Polsce. Odnosił wiele sukcesów, a po ostatnim udziale w igrzyskach olimpijskich w Pekinie zawiesił łyżwy na kołku. 

Dwa medale igrzysk olimpijskich

Bez dwóch zdań największym sukcesem sportowym Zbigniewa Bródki jest złoty medal olimpijski wywalczony w wyścigu indywidualnym na 1500 metrów w 2014 roku w rosyjskim Soczi. Polak nie był uznawany za głównego faworyta tych zmagań, jednak pokrzyżował plany Holendrom i rzutem na taśmę sięgnął po złoto. Na tych samych igrzyskach wspólnie z kolegami z reprezentacji wywalczył także brązowy medal w wyścigu drużynowym. Wokół jego osoby rosły polskie panczeny i przeżywały wówczas swój złoty czas. 

Najlepszy na świecie

Medale na igrzyskach w Soczi to nie jedyne sukcesy w karierze panczenisty. Przez lata zaliczany był do ścisłej czołówki na dystansie 1500 metrów. Najlepszym indywidualnym sezonem w Pucharze Świata był 2012/13, gdzie sięgnął po triumf w klasyfikacji generalnej. W tamtym okresie był zdecydowanie najlepszy na świecie. Wspólnie z drużyną sięgnął również w 2013 roku po brązowy medal w wyścigu drużynowym, co było próbą główną przed igrzyskami. 

Uhonorowany z rąk prezesa

Na ostatnim Walnym Zgromadzeniu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Zbigniew Bródka otrzymał specjalne wyróżnienie z rąk Prezesa Rafała Tatarucha. Tym samym został uhonorowany za wyjątkową karierę, podczas której dostarczał kibicom wielu powodów do wzruszeń i radości. Niedawno na rynku ukazała się biografia Zbigniewa Bródki zatytułowana ”Najszybszy strażak świata”, która jest świetnym podsumowaniem jego sportowego dorobku. Wydaje się, że po zakończeniu kariery zawodniczej Polak nie odejdzie na stałe od sportu i będzie wspierał doświadczeniem i widzą młodych adeptów łyżwiarstwa szybkiego. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Żan Tabak gwarancją wysokiej jakości. Czy Trefl Sopot odzyska dawny blask?

Przed obecnym sezonem władze Trefla Sopot podjęły ważną decyzję, że chcą włączyć się do walki o medale. W tym celu zwiększono budżet na zawodników, a...

Sportowy rok 2022 Roberta Lewandowskiego. Słodkie sukcesy z nutą goryczy

Rok 2022 był wyjątkowy dla Roberta Lewandowskiego i polskich kibiców. Przenosiny z Bayernu Monachium do FC Barcelony, pierwsze sukcesy w La Liga i Mundial...