STS KOD PROMOCYJNY

Co dalej z polskim curlingiem? Przepadną nie tylko Igrzyska w Pekinie?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieCo dalej z polskim curlingiem? Przepadną nie tylko Igrzyska w Pekinie?

O tym, że reprezentantów Polski w curlingu zabraknie na Igrzyskach Olimpijskich, wiedzieliśmy już od dłuższego czasu. Polski Związek Curlingu jest w fazie likwidacji i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach nasi sportowcy zostali dopuszczeni do międzynarodowej rywalizacji. Co dalej z polskim curlingiem?

Zawieszenie w roli członka Światowej Federacji Curlingu

W 2019 roku Światowa Federacja Curlingu podjęła decyzję o zawieszeniu w roli członka Polskiego Związku Curlingu. Decyzja była podyktowana niewłaściwą organizacją Związku oraz problemami prawnymi, które nawarstwiły się przez lata. Tragiczną sytuację curlingu spotęgował fakt, że Ministerstwo Sportu w podobnym czasie złożyło do sądu wniosek o likwidację PZC. 

Choć od tamtego momentu minęły już 2 lata, to wciąż nie jest jasna sytuacja polskich klubów i zawodników, którzy nie mogą rywalizować na arenie międzynarodowej i są poza jakimikolwiek strukturami zawodniczymi. 

Kluby wyrzucone ze struktur – kolejna afera w PZC

Jakby tego było mało, w połowie grudnia tego roku Polskim Związkiem Curlingu wstrząsnęła kolejna afera. Mimo upływu lat władze Związku pozostają na swoich stanowiskach i w żaden sposób nie można usunąć ich ze struktur. Rozprawy sądowe się przeciągają, a prezesi podjęli decyzje o usunięciu ze Związku klubów, które mogłyby im się przeciwstawiać lub dążyć do poprawy sytuacji w PZC. 

To stawia polski curling w jeszcze gorszym świetle i wydaje się, że przez kolejne lata nie powinniśmy oglądać Polaków na międzynarodowych zawodach. Afery związkowe sprawiły, że reprezentanci Polski nie mogli nawet wziąć udziału w turniejach kwalifikacyjnych do Igrzysk w Pekinie. 

Kto w Pekinie powalczy o medale w curlingu?

Turnieje kwalifikacyjne nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, dlatego wciąż nie ma ostatecznych list zespołów, które powalczą w Pekinie o medale olimpijskie. W turnieju kobiecym o medale mogą powalczyć Szwedki, Kanadyjki, Koreanki, Brytyjki i Japonki. Niektórzy bukmacherzy wskazują również na zawsze nieobliczalne Chinki. Od lat w męskiej rywalizacji zacięte boje toczą reprezentanci: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji i Szwajcarii. Te same zespoły powinny rozdawać karty w rywalizacji par mieszanych. 

Finałowy pojedynek w turnieju par mieszanych zaplanowano na 8 lutego. Finały w rywalizacji mężczyzn i kobiet odbędą się 19 i 20 lutego. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...