STS KOD PROMOCYJNY

Czwarte Igrzyska Olimpijskie dla Natalii Czerwonki – czy do Pekinu jedzie z nadziejami na sukces?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieCzwarte Igrzyska Olimpijskie dla Natalii Czerwonki - czy do Pekinu jedzie z...

Bez wątpienia jedną z najbardziej doświadczonych olimpijek w reprezentacji Polski na nadchodzące Igrzyska w Pekinie jest Natalia Czerwonka. W 2014 sięgnęła po brązowy medal w drużynie w Soczi. Czy na najbliższe Igrzyska jedzie z jakimikolwiek nadziejami na sukces? W jakiej jest formie i w jakich biegach wystartuje?

W poszukiwaniu optymalnej formy

Ostatnie lata to stabilne występy Natalii Czerwonki w Pucharze Świata, jednak bez spektakularnych sukcesów. Dla naszej doświadczonej panczenistki to mogą być już ostatnie Igrzyska Olimpijskie, dlatego chciałaby ukoronować to mocnym akcentem. Niedawno zakończony sezon Pucharu Świata nie wlewa zbyt dużo optymizmu w serca kibiców i samej zawodniczki. 

Ostatecznie zakwalifikowała się do udziału w Igrzyskach w dwóch konkurencjach indywidualnych oraz w drużynie. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 1500 metrów zajęła 17. miejsce, a w biegu na 1000 metrów 25. miejsce. Sukcesem reprezentantki Polski będzie ukończenie olimpijskich wyścigów w pierwszej 15. Dotychczas najlepszy indywidualny start Czerwonki na Igrzyskach to 9. miejsce na 1500 metrów w Pjongczangu przed czterema laty. 

Powrót po przejściach

Kariera Natalii Czerwonki to sinusoida. Znakomite występy na torze przeplatane są kontuzjami lub pechowymi wydarzeniami. Do najgroźniejszego incydentu doszło w sierpniu 2014 roku, gdy świeżo upieczona srebrna medalistka olimpijska z Soczi uległa wypadkowi i doznała urazu kręgosłupa podczas przygotowań do nowego sezonu. Do wypadku doszło na drodze, gdy jadąc na rowerze, zderzyła się z ciągnikiem. Ponad rok walczyła o powrót do pełnej sprawności i rywalizacji sportowej, co pokazało jakim hartem ducha dysponuje. Polka jest w stanie pokonać wiele przeszkód i na pewno powalczy o jak najlepszy wynik na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. 

Szansa na medal w drużynie?

Największe nadzieje możemy wiązać ze startem Natalii Czerwonki w drużynie kobiet, gdzie jeździ najczęściej wspólnie z Karoliną Bosiek i Magdaleną Czyszczoń. Polki zajęły 6. miejsce w klasyfikacji generalnej niedawno zakończonego Pucharu Świata z niewielką startą do podium. 

To sprawia, że przy dobrej dyspozycji dnia naszych zawodniczek mogą włączyć się one do walki o medal olimpijskich w tej konkurencji. Historia pokazuje, że jest to możliwe, ponieważ Polki w XXI wieku zdobyły brąz na Igrzyskach w Vancouver (2010), gdzie Natalia Czerwonka była rezerwową oraz srebro w Soczi (2014), gdzie jechała w wyścigu medalowym. 

Kto będzie faworytem w wyścigach na 1000 i 1500 metrów kobiet?

W gronie faworytek na 1500 metrów wymieniane są: Ayano Sato i Miho Takagi (Japonia), Brittany Bowe (USA), Elixaveta Golubeva (Rosja) i Francesca Lollobrigida (Włochy). Poza tymi zawodniczkami w wyścigu na 1000 metrów bukmacherzy wskazują także na: Nao Kodairę (Japonia), Angelinę Golikovą i Darię Kachanovą (Rosja), Juttę Leerdam (Holandia) oraz Quishi Li (Chiny).

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...