STS KOD PROMOCYJNY

Rozpędzony Marek Kania chce sprawić w Pekinie niespodziankę. Na jaki wynik go stać?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieRozpędzony Marek Kania chce sprawić w Pekinie niespodziankę. Na jaki wynik go...

Końcówka 2021 roku była w wykonaniu Marka Kani znakomita. Młody polski panczenista z zawodów na zawody bił rekordy życiowe. W listopadzie odniósł swój największy dotychczasowy sukces, gdy ukończył zawody Pucharu Świata w Stavanger na 3. miejscu. Czy podtrzyma tendencję wzrostową i zaskoczy swoją formą na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie? 

Polskie objawienie tej zimy

Bez dwóch zdań Marka Kanię można uznać za polskie objawienie panczenów tej zimy. Zawodnik doskonale wszedł do zawodów Pucharu Świata i już w swoim trzecim tegorocznym starcie stanął na podium w wyścigu na 500 metrów, co można uznać za sporą niespodziankę. W pozostałych startach również plasował się wysoko, dzięki czemu na koniec tego roku zajmuje 13. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Zawodnik na co dzień reprezentujący Legię Warszawa z biegu na bieg poprawia swoje wyniki, dlatego wydaje się, że wciąż nie powiedział ostatniego słowa w tym sezonie. Być może w Chinach znów pokusi się o życiówkę i sensacyjnie powalczy o medal Igrzysk lub lokatę w pierwszej 10?

Szansa na olimpijski debiut

Start w wyścigu na 500 metrów w Pekinie będzie dla Polaka debiutem na tego typu imprezie. To dopiero 22-letni zawodnik, który wciąż zbiera cenne doświadczenie, a jego start w tegorocznym Pucharze Świata wypadł nadspodziewanie dobrze. Debiut na Igrzyskach Olimpijskich to zawsze duże emocje i pozostaje trzymać kciuki za to, by Marek Kania bez trudu sobie z nimi poradził. 

Jeżeli poradzi sobie z tremą, to ma szansę na bardzo dobry rezultat. Dodatkowym atutem Polaka będzie fakt, że przed rozpoczęciem imprezy nikt nie stawia go w roli kandydata do walki o medale. Dzięki temu będzie mógł spokojnie przygotować się do startu i zaatakować z drugiego szeregu podczas zbliżających się wielkimi krokami Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. 

Historia Marka Kani może być inspiracją dla innych zawodników. Jeszcze niedawno zawodnik ten myślał o skończeniu kariery łyżwiarza szybkiego i postawienie tylko na wrotki, w których też osiąga dobre rezultaty. Na szczęście do tego nie doszło i już w lutym młody Polak będzie miał szansę zadebiutować na Igrzyskach Olimpijskich. 

Kogo bukmacherzy widzą w roli faworyta olimpijskiego wyścigu na 500 metrów mężczyzn?

Zdecydowanym faworytem do złota wydaje się być Laurent Dubreuil z Kanady, który jest aktualnym liderem Pucharu Świata. Bardzo wysoko oceniane są szanse grupy pościgowej z Japonii, w której skład wchodzą: Yuma Murakami, Tatsuya Shinhama, Wataru Morishige i Yamato Matsui. Tradycyjnie mocni powinni być Rosjanie z Artemem Arefeyevem i Viktorem Mushtakovem w składzie. Oczy polskich kibiców będą skupione na występach Marka Kani, Piotra Michalskiego i Damiana Żurka. Wszyscy trzej plasują się w pierwszej 15. Pucharu Świata i stać ich na sprawienie niespodzianki i osiągnięcie spektakularnego wyniku. 

Wyścig mężczyzn na dystansie 500 metrów zostanie rozegrany 12 lutego. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polacy w Bundeslidze 22/23. Jak poradziła sobie liga bez Lewandowskiego?

Jeszcze do niedawna w Niemczech panowała jedna z najliczniejszych, polskich kolonii. Biało-czerwoni chętnie wybierają Niemcy jako kierunek swojej kariery, a nasi zachodni sąsiedzi z...

Polacy w Premier League. Jak biało-czerwoni grali lidze angielskiej 23/24?

Premier League jest uważana za najbardziej elitarne rozgrywki ligowe na świecie. Znajduje się tam kilku zawodników reprezentujących biało-czerwone barwy narodowe, jednak niewielu z nich...