STS KOD PROMOCYJNY

Czas na wielkie ściganie. Rusza Tauron Speedway Euro Chmpionship 2023

Autor: Piotr Tomalski
Strona głównaŻużelCzas na wielkie ściganie. Rusza Tauron Speedway Euro Chmpionship 2023

Rywalizacja o Indywidualne Mistrzostwo Europy na żużlu zapowiada się niezwykle ciekawie. Faworytami rywalizacji są Duńczycy, jednak Patryk Dudek marzy o złocie. Podobne plany miał Janusz Kołodziej.

Szanse spadły do zera?

W przypadku żużlowca „Byków” taki scenariusz się jednak nie sprawdzi. Ubiegłoroczny wicemistrz Europy z powodu kontuzji nie wystąpi w pierwszych zawodach cyklu rozgrywanych na stadionie przy ulicy Olsztyńskiej w Częstochowie. Dla porównania najwyżej sklasyfikowany zawodnik w poprzednim sezonie, który nie wystąpił w jednych zawodach cyklu, Dominik Kubera, zajął 5 miejsce.

Młodego żużlowca, podobnie jak Kołodzieja, kibice w Częstochowie jednak nie zobaczą. Jego także dopadła kontuzja, która uniemożliwi mu start w zawodach. Jego miejsce zajął Timo Lahti. Mimo to nie można jednoznacznie skreślić innych reprezentantów Polski, którzy będą walczyć o złote medale.

Mowa choćby o Patryku Dudku. Ten w wywiadach podkreślał, że chce wygrać. Ma ku temu konkretne powody. –  Mistrz Europy zyskuje przepustkę do mistrzostw świata. Prestiż tych zawodów jest duży, według mnie stawka jest bardzo konkretna. Tory, na których jeździmy są dobierane w taki sposób, że mamy dużo ścigania. Bywało już tak, że częściej turnieje są ciekawsze niż w Grand Prix. Organizatorzy dbają o to, aby jazda była fajna dla nas i dla oglądających rywalizację kibiców – powiedział Dudek.

Duńscy faworyci

Pierwsze z czterech zawodów cyklu zostały zaplanowane na stadionie Włókniarza w Częstochowie. Nie ulega więc wątpliwości, że w zawodach faworytami będą żużlowcy „Lwów” – Mikkel Michelsen oraz Leon Madsen. To dwóch najbardziej utytułowanych zawodników w historii SEC. Obaj triumfowali w tych zawodach dwa razy.

Michelsen dołożył jeszcze do tego brąz. Madsen po dwa medale srebrne i brązowe. Tak więc obrońca tytułu zajmował miejsce na podium w każdej edycji, w której wystąpił. Można więc przewidywać, że to właśnie duński duet będzie przewodził stawce nie tylko w Częstochowie, ale i w pozostałych rundach.

Lista startowa 1. Finału Tauron Speedway Euro Chmpionship 2023 w Częstochowie

 1. Grzegorz Zengota (Polska)
 2. Vaclav Milik (Czechy)
 3. Maksym Drabik (Polska)
 4. Adam Ellis (Wielka Brytania)
 5. Kacper Woryna (Polska)
 6. Leon Madsen (Dania)
 7. Dimitri Berge (Francja)
 8. Jan Kvech (Czechy)
 9. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
 10. Timo Lahti (Finlandia)
 11. Janusz Kołodziej (Polska)
 12. Andzejs Lebedevs (Łotwa)
 13. Mikkel Michelsen (Dania)
 14. Patryk Dudek (Polska)
 15. Kai Huckenbeck (Niemcy)
 16. Andreas Lyager (Dania)
 17. Kacper Halkiewicz (Polska)
 18. Franciszek Karczewski (Polska)

Terminarz Tauron Speedway Euro Chmpionship 2023

 1. Finał – Częstochowa – 17 czerwca
 2. Finał – Güstrow (Niemcy) – 5 sierpnia
 3. Finał – Bydgoszcz – 9 września
 4. Finał – Pardubice (Czechy) – 22 września
Piotr Tomalski
Piotr Tomalski
Jako jedyny z rodziny interesowałem się sportem. Od obserwacji rozgrywek przed telewizorem, przez uprawianie piłki nożnej przeszedłem do pracy związanej z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Zbierałem doświadczenie w mniejszych redakcjach (Radio Gol), po zdecydowanie większe (Katowicki Sport i Radio Katowice). Na portalu Gotowi na Sport piszę o wydarzeniach ze świata piłki nożnej, żużla i sportów walki.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...