Pogacar wygrywa w Peyragudes. Owsian najlepszy z Polaków

Strona głównaKolarstwoTour de FrancePogacar wygrywa w Peyragudes. Owsian najlepszy z Polaków

Kapitalną rywalizację oglądaliśmy na 17. etapie Tour de France 2022. Najlepiej z Polaków pojechał Łukasz Owsian, który zajął 57. miejsce. Poza pierwszą setką finiszowali Kamil Gradek i Maciej Bodnar. Niestety z powodu urazu przed startem odcinka w Saint-Gaudens wycofał się Rafał Majka. Etap padł łupem Słoweńca Tadeja Pogacara, który na finiszu wyprzedził Duńczyka Jonasa Vingegaarda. W klasyfikacji generalnej odrobił do niego zaledwie 4 sekundy.

Łukasz Owsian kontynuuje dobrą jazdę we Francji

Debiutujący w Tour de France Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic kontynuuje swoją dobrą jazdę. Tym razem na trudnym górskim etapie zajął 57. miejsce i stracił do najlepszych 22:51. Przełożyło się to na spadek o dwie lokaty w klasyfikacji generalnej, gdzie jest 46. To przyzwoity wynik polskiego debiutanta. Nieco gorzej idzie drugiemu z Polaków, który po raz pierwszy bierze udział w Tour de France. To Kamil Gradek z Bahrain – Victorious. Na mecie w Peyragudes zajął 112. miejsce ze stratą 27:05 do Tadeja Pogacara. W klasyfikacji generalnej zanotował awans o 7 pozycji i jest aktualnie 122. Jako jeden z ostatnich na mecie zameldował się Maciej Bodnar z TotalEnergies. Na tym etapie dojechał na 139. miejscu ze stratą 32:53. W generalce plasuje się na 130. pozycji.

Pech Rafała Majki

Niestety z powodu urazu z wyścigu Tour de France 2022 wycofał się Rafał Majka z UAE Team Emirates. Doświadczony reprezentant Polski był najlepszym Polakiem w generalce i po 16. etapach plasował się na 19. miejscu. Na poprzednim odcinku zmagał się jednak z defektem roweru, przez co nabawił się kontuzji uda. Dalsza jazda Polaka we francuskim klasyku była niemożliwa.

Kapitalne zwycięstwo Tadeja Pogacara

Morderczy etap z podjazdem pod Peyragudes wygrał Słoweniec Tadej Pogacar z UAE Team Emirates. Kolarz na ostatnich metrach wygrał z Duńczykiem Jonasem Vingegaardem z Jumbo-Visma. Obu zawodnikom zmierzono ten sam czas, dlatego Pogacar odrobił w generalce do liderującego Vingegaarda zaledwie 4 sekundy i ma coraz mniejsze szanse na wygranie Tour de France po raz trzeci z rzędu. Na etapie trzecie miejsce ze stratą 0:32 zajął Amerykanin Brandon McNulty z UAE Team Emirates. W generalce trzecie miejsce utrzymuje Brytyjczyk Geraint Thomas z INEOS Grenadiers, jednak jego strata do Vingegaarda to już blisko 5 minut. W czwartek 21 lipca kolarze będą rywalizowali na górskim etapie z Lourdes do Hautacam. To jedna z ostatnich szans dla Pogacara na włączenie się do walki o obronę tytułu.