STS KOD PROMOCYJNY

Zagraniczne transfery polskich piłkarzy. Działo się do samego końca letniego okienka

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąZagraniczne transfery polskich piłkarzy. Działo się do samego końca letniego okienka

Ruch, jak na lotnisku w wakacje. Tak można podsumować ostatnie letnie okienko transferowe w wykonaniu polskich piłkarzy, którzy za granicą zamieniali kluby. Jedni na jeszcze lepsze, inni na takie by w ogóle grać i mieć szansę na powołanie do reprezentacji Polski i wyjazd na Mundial do Kataru.

Każdy pewnie oczekuje, że zaczniemy i najwięcej napiszemy o transferze Roberta Lewandowskiego z Bayernu do Barcelony, ale nie tym razem. O sadze transferowej kapitana reprezentacji Polski powiedziano i napisano wszystko, więc niczego nie odkryjemy. To oczywiście najgłośniejszy transfer Polaka, ale też czołowy transfer w Europie. „Lewy” w Barcelonie od początku pokazuje, że znów może bić rekordy i pisać kolejny piękny rozdział swojej kariery.

Mało meczów w Arabii, ale rywal rozpracowany

Nie tylko polscy kibice i fani „Dumy Katalonii” żyli tym transferem, ale również selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, który obmyśla kadrę na Mundial w Katarze. Właśnie te jesienne wydarzenie tego lat determinowało wiele transferów. Dla części polskich piłkarzy zmiana klubu była wręcz wymogiem, jeśli chcą marzyć o powołaniu na Mistrzostwa Świata. Regularna gra jesienią to fundament do dobrej dyspozycji na najważniejszym turnieju. Dlatego też wielu reprezentantów zmieniło barwy klubowe. Grzegorz Krychowiak, który zakończył wypożyczenie do AEK Ateny nie chciał wracać do Krasnodaru i przeniósł się do Arabii Saudyjskiej, do klubu Al Shabab. Czy będzie przy okazji rozpracowywał naszego grupowego rywala?

Polska obrona Aston Villi

W ostatnich dniach, a nawet godzinach letniego okna kilku biało-czerwonych zmieniło barwy. Środkowy obrońca Jan Bednarek Southampton zamienił na Aston Villę, w której gra Matty Cash. Po pięciu latach stoper potrzebował nowego wyzwania i trafia do mocniejszej drużyny.

Spory ruch w Serie A

Krzysztof Piątek długo nie wiedział co z nim będzie, ale ostatecznie znów będzie grał w Serie A i zamienił Herthę Berlin na Salernitanę. Sebastian Walukiewicz został natomiast wypożyczony z Cagliari Calcio do Empoli. Skoro już jesteśmy przy Serie A, to najważniejszym ruchem z polskiego punktu widzenia było wypożyczenie z Olympique Marsylia do Juventusu Arkadiusza Milika. Snajper chyba najlepiej czuje się we Włoszech, bo szybko zdobył debiutancką bramkę. We Fiorentinie marne szanse na grę miał Bartłomiej Drągowski i bramkarz całe okno szukał nowego rozwiązania. Pojawiały się ciekawe nazwy klubów, ale ostatecznie golkiper trafił do Spezii, czyli jednej ze słabszych drużyn w Serie A. Najważniejsze, że Drągowski odgrywa tam już kluczową rolę.

Inne ciekawe transfery Polaków

Jeśli chodzi o inne kraje i zagraniczne kluby, które sięgnęły po polskich piłkarzy, to na pewno należy zwrócić uwagę na Francję. Adam Buksa trafił do RC Lens, Mateusz Wieteska do Clermont Foot, a Mateusz Lis do Troyes. Sporo znajomych twarzy kibice będą oglądali w Holandii. Sebastian Szymański odszedł z Dynamo Moskwa do Feyenoordu Rotterdam i tam chce się mocniej wybić, by w przyszłości trafić do jeszcze silniejszej ligi. W Vittese oglądać będziemy wypożyczonego z Wolfsburga Bartosza Białka oraz wypożyczonego z Brighton Kacpra Kozłowskiego. Marzenie o niemieckiej Bundeslidze spełnił natomiast środkowy pomocnik reprezentacji Polski – Jacek Góralski.

Transferów polskich piłkarzy za granicą było znacznie więcej. Poniżej pozostałe ciekawe ruchy biało-czerwonych:

  • Michał Helik z Barnsley do Huddersfield Town. 26-latek podpisał trzyletni kontrakt
  • Piotr Parzyszek z Frosinone do CD Leganes. To przedostatnia drużyna Segunda Division
  • Radosław Majecki z AS Monaco do Cercle Brugge. W Belgii golkiper spędzi sezon na wypożyczeniu
  • Aleksander Buksa z Genoi do OH Leuven. Też wypożyczenie
  • Michał Karbownik z Brighton do Fortuny Dusseldorf. Kolejne wypożyczenie z angielskiego klubu.
  • Mariusz Stępiński z Hellas Verona do Arisu Limassol

Tego lata nie brakowało też bardziej egzotycznych ruchów transferowych z udziałem Polaków

  • Oskar Zawada trafił do nowozelandzkiego Wellington Phoenix FC
  • Oskar Skuza wybrał gibraltarski zespół Europa Point FC
Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...