STS KOD PROMOCYJNY

Aktualny ranking WTA. Najlepsze tenisistki świata

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaTenisAktualny ranking WTA. Najlepsze tenisistki świata

W tenisa ziemnego na całym świecie gra wiele tysięcy zawodniczek. Jak określić, która z nich jest w danym momencie najlepsza? Pomaga w tym punktacja rankingu WTA (Women’s Tennis Association). To ten ranking jest kluczowym elementem pozycji tenisistki w światowym tenisie. Dowiedz się więcej o tym, czym on jest, jak obecnie wygląda oraz w jaki sposób nalicza się punkty rankingowe. Zapraszamy do lektury.

Aktualny ranking WTA

Jak wygląda aktualny ranking WTA? Tak naprawdę trzeba to śledzić na bieżąco. Co tydzień jest on aktualizowany. Wszystko po to, aby zestawienie możliwie najlepiej oddawało układ sił w kobiecym tenisie. Jako pierwsza Polka w historii na czele rankingu WTA pojawiła się Iga Świątek. Miało to miejsce 4 kwietnia 2022 roku. Później miała małą przerwę, gdy wyprzedziła ją Białorusinka Aryna Sabalenka. Polka na tron kobiecego tenisa powróciła 6 listopada 2023 roku i od tego czasu znów jest poza zasięgiem stawki, mając najwięcej punktów i wyraźnie wyprzedając pozostałe tenisistki. Zajmuje dziewiąte miejsce w historii pod względem liczby tygodni na pierwszym miejscu w rankingu WTA. To już ponad 110 tygodni. Jeszcze w tym roku powinna wskoczyć na siódme miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Aktualny ranking WTA prezentuje się następująco:

Ranking TOP 10 tenisistek w singlu na dzień 05.08.2024 roku prezentował się następująco:

  1. Iga Świątek (Polska) 11005 punktów
  2. Coco Gauff (USA) 7703
  3. Aryna Sabalenka (Białoruś) 7256
  4. Elena Rybakina (Kazachstan) 6376
  5. Jasmine Paolini (Włochy) 5373
  6. Jessica Pegula (USA) 4515
  7. Qinwen Zheng (Chiny) 4025
  8. Danielle Collins (USA) 3702
  9. Maria Sakkari (Grecja) 3621
  10. Barbora Krejcikova (Czechy) 3573

Co to jest WTA?

Ranking WTA prowadzący jest przez organizację WTA (ang. Women's Tennis Association). To obecnie największa i najlepsza organizacja tenisowa, która zrzesza organizatorów imprez tenisowych, zawodniczki oraz federacje sędziowskie. To ten podmiot odpowiada za koordynację rozgrywek tenisowych na całym świecie, układanie kalendarza wydarzeń czy też naliczanie punktów za wyniki osiągane w turniejach. Na tej podstawie układany są aktualny ranking WTA w grze pojedynczej i grze podwójnej.

Organizacja WTA została powołana do życia w czerwcu 1973 roku. Jej podstawowe cele to:

  • prowadzenie różnego rodzaju statystyk tenisowych;
  • rozstrzyganie sporów pomiędzy zawodnikami a organizatorami impres (WTA pełni rolę arbitra);
  • pozyskiwanie sponsorów kobiecego tenisa;
  • propagowanie zdrowego stylu życia i popularyzacja tenisa na świecie;
  • przyznawanie licencji na organizowanie turniejów tenisowych;
  • prowadzenie działań antydopingowych (w tym badań).

Standardowo rozgrywki WTA rozpoczynają się w styczniu. Oficjalne zakończenie następuje w listopadzie, po czym najlepsze tenisistki na świecie mają około 1,5-2 miesiące na odpoczynek po trudach sezonu. Punktem kulminacyjnym sezonu jest turniej WTA Finals, czyli wielkie finały, w których grają tylko najlepsze singlistki i deblistki w danym roku kalendarzowym. Pod uwagę brany jest ranking WTA, a przepustkę otrzymuje osiem najlepszych singlistek oraz osiem par deblowych.

Jak działa ranking WTA?

Zastanawiasz się, jak działa ranking WTA? Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Codo zasady ranking powstaje na podstawie punktów zdobywanych przez tenisistki w turniejach cyklu WTA na przestrzeni ostatnich 52 tygodni. Oznacza to, że po upływie roku punkty zdobyte w danym turnieju są zerowane. Ranking aktualizowany jest standardowo co tydzień w poniedziałek. Dłuższe przerwy w aktualizacji występują tylko podczas rozgrywania turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open).

Aktualny ranking WTA wskazuje na to, jaka zawodniczka w danym momencie jest najlepsza na świecie. Wydaje się, że to sprawiedliwy ranking, który pod uwagę bierze przede wszystkim dyspozycje w ostatnich tygodniach i miesiącach. Ze względu na to, że nie ma punktów za historyczne wyniki, to każda tenisistka w danym roku ma podobne szanse na punktowanie.

Ranking WTA ważny jest z kilku powodów. Nie tylko wskazuje na pozycję zawodniczki w światowej stawce, ale również na to, jakie rozstawienie będzie miała w turnieju. W przypadku wielu rozgrywek najwyższej rozstawione tenisistki przystępują rywalizacji dopiero od II rundy. Ponadto mają teoretycznie łatwiejszą drogę do finału. Najlepsze z najlepszych mogą trafić na siebie dopiero na zaawansowanym etapie fazy pucharowej. Ranking WTA na żywo można sprawdzać w internecie, aby dowiedzieć się, jaką pozycję w światowym tenisie zajmuje dana zawodniczka.

Zasady naliczania punktów rankingowych

Do rankingu WTA zaliczane jest 16 turniejów. Obowiązkowo są to punkty rankingowe zdobywane w czterech turniejach Wielkiego Szlema (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open). Do tego dochodzą występy w czterech obowiązkowych turniejach rangi WTA 1000, czyli w: Indian Wells, Miami Open, Mutua Madrid Open i China Open. Ponadto zawodniczkom do rankingu dopisywane są punkty wywalczone w dwóch najlepszych startach z nieobowiązkowych turniejów WTA 1000 i sześć najlepszych wyników z pozostałych turniejów rangi: WTA 1000, WTA 500, WTA 250 lub WTA 125. W praktyce oznacza to, że w zestawieniu pod uwagę brane są tylko najlepsze wyniki danej tenisistki według najwyższej rangi zawodów, w których ona stratuje. Dodatkowo najlepsze z najlepszych otrzymują bonus w postaci punktów zdobytych w kończącym sezon turnieju WTA Finals.

Równolegle do standardowego rankingu WTA prowadzony jest ranking WTA Finals. Wskazuje on na najlepsze wyniki danej zawodniczki w danym roku kalendarzowym. Prowadzony jest po to, aby wyłonić najlepsze tenisistki w danym roku pod kątem ich udziału w wieńczącym sezon turnieju WTA Finals. Udział w nim bierze osiem najlepszych singlistek, a jako rezerwowe klasyfikują się tenisistki z miejsc 9 i 10 z zestawienia. Ta sama zasada obowiązuje przy wyłonieniu najlepszych par w deblu.

Polskie tenisistki w rankingu WTA

Aktualny ranking WTA singlistek uwzględnia wiele polskich tenisistek. Oczywiście liderką zestawienia od dłuższego czasu jest Iga Świątek. O miano drugiej najlepszej kobiecej rakiety w Polsce od kilku miesięcy walczą Magda Linette i Magdalena Fręch. Na początku sierpnia 2024 roku pierwsza zajmowała 43. miejsce, a druga 50. miejsce w zestawieniu WTA. W drugiej setce plasowały się dwie kolejne biało-czerwone. To Maja Chwalińska (152. WTA) oraz Katarzyna Kawa (184. WTA). Później jest już większa przepaść. Dalsze pozycje w rankingu zajmują m.in.: Martyna Kubka (305. WTA), Gina Feistel (311. WTA) czy Urszula Radwańska (394. WTA).

W połowie sierpnia 2024 roku punkty rankingowe na swoim koncie mają też: Weronika Falkowska (510. WTA), Valeriia Olianovskaia (623. WTA), Daria Kuczer (641. WTA), Olivia Lincer (669. WTA), Weronika Ewald (681. WTA), Ania Hertel (713. WTA), Marcelina Podlińska (747. WTA), Weronika Baszak (1027. WTA), Zuzanna Pawlikowska (1032. WTA), Olivia Bergler (1052. WTA), Zuzanna Kolonus (1130. WTA), Xenia Bandurowska (1156. WTA), Stefania Rogozińska-Dzik (1169. WTA), Oliwia Szymczuch (1181. WTA), Ada Piestrzyńska (1361. WTA), Aleksandra Zuchańska (1361. WTA) i Natalia Kowalczyk (1385. WTA).

Nasze przedstawicielki mamy również w grze podwójnej. Sklasyfikowane w rankingu są następujące deblistki: 49. Magda Linette, 75. Katarzyna Kawa, 82. Katarzyna Piter, 137. Martyna Kubka, 161. Weronika Falkowska, 234. Maja Chwalińska, 386. Magdalena Fręch, 481. Daria Kuczer, 494. Urszula Radwańska, 500. Zuzanna Pawlikowska, 535. Weronika Ewald, 563. Olivia Lincer, 628. Zuzanna Kolonus, 718. Gina Feistel, 755. Aleksandra Zuchańska, 833. Ania Hertel, 837. Xenia Bandurowska, 849. Malwina Rowińska, 853. Marcelina Podlińska, 975. Weronika Forys, 988. Valeriia Olianovskaia, 1037. Olivia Bergler, 1064. Rozalia Gruszczyńska, 11.39. Joanna Zawadzka, 1254. Olga Golas, 1298. Oliwia Szymczuch, 1479. Ada Piestrzyńska, 1492. Daria Górska, 1535. Alicja Formella i 1578. Natalia Kowalczyk.

Historia i rekordy WTA

W przypadku rankingu WTA rekordy liczy się od początku istnienia Ery Open, czyli od 22 kwietnia 1968 roku. W tym czasie największe gwiazdy wyśrubowały wyjątkowe rekordy. Najwięcej wygranych turniejów w grze pojedynczej ma na swoim koncie Czeszka Martina Navrátilová, która wygrała aż 167 turniejów i grała w 240 finałach. Dla porównania Iga Świątek ma 22 wygrane turnieje rangi WTA i grała w 26 finałach. Martina Navrátilová prowadzi również w zestawieniu gry podwójnej, gdzie wygrała 177 turniejów cyklu.

Pod względem liczby tygodni na pierwszym miejscu rankingu WTA w singlu niedościgniona jest Steffi Graff. Niemka prowadziła przez 377 tygodni. Podium uzupełniają Martina Navrátilová (332 tygodnie) i Amerykanka Serena Williams (319 tygodni). Iga Świątek prowadziła do tej pory przez 115 tygodni i brakuje jej już niespełna dwóch miesięcy, aby wskoczyć na siódme miejsce w tym historycznym zestawieniu.

Najwięcej tytułów wielkoszlemowych w singlu zgromadziła Serena Williams. Wygrała aż 23 tego typu turniejów. Zawodniczka ta wygrała również najwięcej spotkań wielkiego szlema, czyli 367. Jej siostra Venus Williams wystąpiła z kolei w rekordowej liczbie turniejów wielkiego szlema i było ich 93.

Najmłodszą liderką rankingu WTA w 1997 roku została Martina Hingis. Szwajcarka miała wówczas 16 lat i 183 dni. W tym zestawieniu 10. miejsce zajmuje Iga Świątek, która na tron wskoczyła w wieku 20 lat i 309 dni. Najstarszą liderką cyklu była Serena Williams, która w 2017 roku zakończyła prowadzenie w wieku 35 lat i 226 dni.

Od kilku lat swoją pozycję w historycznych tabelach WTA z powodzeniem buduje Iga Świątek. Liczymy na to, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i przez najbliższe lata będzie zaliczana do grona najlepszych tenisistek na świecie.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

400 zł za gola Realu w meczu o Superpuchar!

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy gola Królewskich w meczu z Atalantą Bergamo o Superpuchar Europy to poza standardową wygraną...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...