STS KOD PROMOCYJNY

Lech Piasecki – legenda polskiego kolarstwa i jedyny polski zwycięzca etapowy na Giro d’Italia

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoGiroLech Piasecki – legenda polskiego kolarstwa i jedyny polski zwycięzca etapowy na...

Lech Piasecki to jedna z największych legend w historii polskiego kolarstwa. Przez lata zaliczał się do światowej czołówki i jako jedyny kolarz znad Wisły wygrywał etapy Giro d’Italia. W swojej karierze był także liderem Tour de France. Największym indywidualnym sukcesem urodzonego w Poznaniu zawodnika jest mistrzostwo świata w 1985 roku w wyścigu ze startu wspólnego, który odbył się we włoskiej miejscowości Giavera del Montello. Poznaj sylwetkę wybitnego kolarza sprzed lat. 

Kim jest Lech Piasecki?

Reprezentant Polski w kolarstwie urodził się w 1961 roku w Poznaniu. Swoje pierwsze kroki stawiał w Orlętach Myślibórz, a następnie przeniósł się do Orląt Gorzów Wielkopolski. W barwach tych zespołów wykuwał się kolarski diament, który następnie niejednokrotnie zadziwiał peleton i łączył polskich kibiców. Swoją zawodową karierę prowadził w latach 1986-91 gdy reprezentował kolejno barwy takich profesjonalnych ekip jak: Del Tongo, Malvor – Sidi, Diana – Colnago i Colnago – Lampre. Swoją bogatą karierę zakończył w 1991 roku, jednak nadal związany jest z kolarstwem. 

Mistrz świata na szosie i na torze

Największe indywidualne sukcesy Lecha Piaseckiego to tytuły mistrza świata amatorów. Pierwszy z nich wywalczył w 1985 roku na szosie we włoskiej miejscowości Giavera del Montello. Wówczas okazał się najlepszy w wyścigu ze startu wspólnego. Tego roku zdobywał także kolejne w swojej kolekcji tytuły mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz w parze z Zenonem Jaskułą. Sukcesy z 1985 roku sprawiły, że Lech Piasecki został wybrany najlepszym sportowcem Polski w prestiżowym Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Znakomity kolarz nie ograniczał się tylko do startów na szosie. Równolegle kontynuował swoją karierę na torze, gdzie również odnosił spektakularne sukcesy. Największym z nich jest mistrzostwo świata w wyścigu na 5000 metrów na dochodzenie. W wielkim finale reprezentant Polski pokonał Tony Doyla. Zawody odbyły się we szwajcarskiej Gandawie w 1988 roku. 

Jedyny polski zwycięzca etapowy na Giro d’Italia

Już 6 maja 2022 roku rusza 105. edycja włoskiego wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, który zalicza się do grona Wielkich Tourów. W dotychczasowej historii etapy włoskiego klasyka wygrywał tylko jeden Polak. Jest nim Lech Piasecki, który na koncie ma aż 5 wygranych etapów Giro d’Italia, a ponadto jeszcze 5 razy stawał na podium. Swoje pierwsze zwycięstwo zanotował w 1986 roku w Sienie, gdzie wygrał jazdę indywidualną na czas. W tej formie rywalizacji się specjalizował, co potwierdził także w 1988 roku w Veneto oraz w 1989 roku w Riccione i Florencji. Tam również okazywał się bezkonkurencyjny. Do tego dołożył zwycięstwo etapowe w 1989 roku w Trydencie w wyścigu ze startu wspólnego. 

Do etapowym zwycięstw w Giro dołożył także pięć miejsc na podium. Raz uplasował się na drugim miejscu w jeździe indywidualnej na czas w San Remo (1987). W tej formule jeszcze czterokrotnie był trzeci i miało to miejsce w Urbino (1988), Bari i Cuneo (oba w 1990). Udowodnił także, że dobrze radził sobie na płaskich etapach. W San Marino w 1987 roku dojechał na trzecim miejscu na finiszu. Ze względu na swoją kolarską specyfikę, nigdy nie zajmował wysokich miejsc w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia na zakończenie zmagań. Najwyżej w generalce był na 53. miejscu w 1987 roku. 

Sensacyjny lider Tour de France w 1987 roku 

Lech Piasecki w 1987 roku kapitalnie rozpoczął rywalizację w Tour de France. Zdaniem wielu jest to najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w kalendarzu, a nasz reprezentant był liderem po 1. i 2. etapie. To ogromne osiągnięcie i potwierdzenie tego, w jak wysokiej dyspozycji znajdował się w 1987 roku. W prologu Tour de France zajął wówczas 2. miejsce. Był to rok, w którym zanotował również zwycięstwo w prologu Tirreno-Adriático. Zdecydowanie we Włoszech czuł się, jak ryba w wodzie. 

Inne sukcesy z bogatego dorobku Lecha Piaseckiego

Lech Piasecki jest bardzo utytułowanym zawodnikiem. Na przestrzeni 11. lat ścigania się na najwyższym poziomie wygrał aż 56 wyścigów kolarskich. Na koncie ma trzy indywidualne mistrzostwa Polski. Najlepszy był w latach 1982 (start wspólny) oraz 1984 i 1985 (oba w jeździe indywidualnej na czas). Do tego w swojej karierze wygrywał wiele etapów prestiżowych wyścigów, w tym m.in.: Tour de Pologne, Milk Race, Österreich-Rundfahrt, Tour de l’Aude i Tirreno-Adriático. 

Ponadto Lech Piasecki wygrywał m.in. takie wyścigi jak: Giro della Romagna (1986), Trofeo Baracchi (1986 i 1988), Florencja-Pistoia (1986 i 1990) oraz Giro del Friuli (1989). 

Zwycięstwo w Wyścigu Pokoju

Na swoim koncie Lech Piasecki ma także zwycięstwo w legendarnym Wyścigu Pokoju. Miało to miejsce w 1985 tok, gdy wygrał prolog oraz trzy etapy. Poza wygraną w klasyfikacji generalnej, zawodnik był także najwszechstronniejszym oraz najlepiej punktującym kolarzem wyścigu. W 1985 roku w Wyścigu Pokoju udział wzięło 129. kolarzy, a do mety dojechało 106. Start odbył się w czeskiej Pradze, a meta w Berlinie. Na dystansie 12. etapów oraz prologu najlepszy okazał się Lech Piasecki, który w tamtym roku był w doskonałej formie. 

Ostatecznie polski kolarz zwyciężył w wyścigu z przewagą 1:47 minuty nad Andrzejem Mierzejewskim. Miejsce na najniższym stopniu podium zajął Uwe Ampler z NRD, który do Piaseckiego stracił blisko dwie minuty. 

Zaangażowany w organizację Tour de Pologne

Po zakończeniu kariery Lech Piasecki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest to ukoronowanie jego bogatej kariery, podczas której przez wiele lat dumnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Po zakończeniu profesjonalnych startów Lech Piasecki pozostał blisko kolarstwa. Obecnie jest aktywnie zaangażowany w organizację największego polskiego wyścigu Tour de Pologne, które zalicza się do cyklu UCI. Do dziś jest cenionym ekspertem kolarskim i wzorem, dla wielu zawodników myślących o swojej karierze na szosie lub na torze. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...