STS KOD PROMOCYJNY

Karolina Kucharczyk z trzecim złotem paralimpijskim w karierze

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaKarolina Kucharczyk z trzecim złotem paralimpijskim w karierze

Karolina Kucharczyk potwierdziła znakomitą dyspozycję i została mistrzynią paralimpijską w Paryżu w skoku w dal w kategorii T20. To dla niej już trzecie złoto w karierze. Wcześniej triumfowała w 2012 roku w Londynie i w 2021 roku w Tokio. Do tego na koncie ma srebro z 2016 roku w Rio de Janeiro. W Paryżu Polka stoczyła emocjonujący bój o złoto. Wygrała z wynikiem 5.82, o sześć centymetrów wyprzedzając Brazylijkę Zileide Cassiano da Silvę. 

Wielkie emocje w skoku w dal 

Tegoroczne zmagania w skoku w dal w kategorii T20 były bardzo emocjonujące. Karolina Kucharczyk poleciała do Paryża, aby bronić tytułu wywalczonego w Tokio. Od początku plasowała się w czołówce. Kluczowy dla niej był trzeci skok. W nim zanotowała 5.78 m i wskoczyła na pierwsze miejsce. W kolejnej próbie zaliczyła 5.82 m i umocniła się na prowadzeniu. To jej najlepszy wynik w tym roku. Dało to złoto. Drugie miejsce ze stratą zaledwie sześciu centymetrów zajęła Brazylijka Zileide Cassiano da Silva. Na najniższym stopniu podium stanęła Turczynka Fatma Damla Altin z wynikiem 5.73. 

Kolejny sukces w bogatej karierze Karoliny Kucharczyk

Dla Karoliny Kucharczyk to kolejny wielki sukces w karierze. Obecnie jest już trzykrotną mistrzynią paralimpijską w latach 2012, 2021 i 2024. Do tego jest wicemistrzynią z 2016 roku. Do tego jest czterokrotną mistrzynią świata i czterokrotną mistrzynią Europy. Od lat dominuje w skoku w dal w kategorii T20. Jej rekord świata w tej konkurencji to 6.21. Nasza 33-letnia zawodniczka z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i będzie chciała powalczyć o kolejne tytuły w najbliższych latach. 

Siódme złoto reprezentacji Polski w Paryżu 

Dla Polski to już siódmy złoty medal na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Dorobek otworzył Kamil Otowski, który dwukrotnie zwyciężał na pływalni. Do tego dwa złote medale ma Patryk Chojnowski, w tym jeden w deblu z Piotrem Grudniem. Kolejne złota reprezentacji Polski są autorstwa tenisisty stołowego Rafała Czupera oraz biegaczki Barbary Bieganowskiej-Zając. Do końca zmagań pozostały już tylko dwa dni. Polska ma łącznie 21 medali i zajmuje 15. miejsce w klasyfikacji. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Asysta Lewandowskiego w derbach Katalonii. Podsumowanie weekendu polskich piłkarzy

Po przerwie reprezentacyjnej do gry wróciły czołowe ligi piłkarskie w Europie. W Hiszpanii oglądaliśmy asystę Lewandowskiego i kolejne zwycięstwo FC Barcelony. We włoskim Interze...