Miłka Raulin dokonała trawersu Grenlandii!

Strona głównaInneMiłka Raulin dokonała trawersu Grenlandii!

Olbrzymi sukces odniosła Miłka Raulin. Została najmłodsza Polką w historii, która dokonała na nartach trawersu Grenlandii. Jednocześnie jest drugą Polką i dopiero dziesiątym biało-czerwonym, który dokonał tej sztuki w niespełna 30-letniej historii tego typu ekspedycji. Do pokonania ponad 600 kilometrów skutej lodem Grenlandii potrzebowała 28 dni. Tym wynikiem zapisała się w historii polskich wypraw podróżniczych. 

Trudne początki i wypadek

Miłka Raulin była członkiem pięcioosobowego zespołu, który miał dokonać trawersu Grenlandii. Niestety już pierwszego dnia ekspedycji doszło do wypadku. Lider ekipy Szwed Mikael Strandberg poślizgnął się i uderzył głową o lód. Efektem tego była rozległa rana i pogarszający się stan zdrowia podróżnika. Sytuacja robiła się coraz trudniejsza i Szwed wymagał pilnego transportu do szpitala. W związku z tym już pierwszego dnia lider wyprawy musiał ją opuścić, a pozostała czwórka pozostała w stanie zawieszenia. Nie trwało to długo, bo już kolejnego dnia, czyli 4 maja rząd Grenlandii wydał pozwolenie na kontynuowanie wyprawy. 

Niezależna sprzętowo

Podczas trawersu Polka pozostawała niezależna sprzętowo. Sama odpowiadała za swój ekwipunek i ciągnęła sanie. Na początku wyprawy ważyły one aż 94 kilogramy, czyli blisko dwa razy więcej niż sama Miłka Raulin. Nie zrażało jej to, podobnie jak huraganowe wiatry, opady śniegu i ekstremalnie niskie temperatury na Grenlandii. Z czasem sanie były coraz lżejsze, ponieważ samo jedzenie zabrane na wyprawę ważyło aż 34 kilogramy. 

Najmłodsza w historii

Ostatecznie trawers Grenlandii zajął Polsce 28 dni, z czego 26 realnego posuwania się naprzód. Pozostałe dwa dni były przeznaczone na odpoczynek oraz postój w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Swoją wyprawę Miłka Raulin zakończyła 1 czerwca i została najmłodszą Polką w historii, która dokonała tego wyczynu. Jednocześnie jest dopiero drugą kobietą i dziesiątym obywatelem Polski, który na nartach dokonał trawersu Grenlandii. To kolejny sportowy i podróżniczy sukces 39-letniej Raulin. W 2018 roku została najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

A jednak! Mateusz Ponitka rozwiązał umowę z Zenitem i opuścił już Rosję

Mateusz Ponitka wrócił do Zenita St. Petersburg, ale jak się okazuje, nie na długo. W piątek kapitan reprezentacji Polski rozwiązał umowę z rosyjskim klubem...