STS KOD PROMOCYJNY

Miłka Raulin dokonała trawersu Grenlandii!

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaInneMiłka Raulin dokonała trawersu Grenlandii!

Olbrzymi sukces odniosła Miłka Raulin. Została najmłodsza Polką w historii, która dokonała na nartach trawersu Grenlandii. Jednocześnie jest drugą Polką i dopiero dziesiątym biało-czerwonym, który dokonał tej sztuki w niespełna 30-letniej historii tego typu ekspedycji. Do pokonania ponad 600 kilometrów skutej lodem Grenlandii potrzebowała 28 dni. Tym wynikiem zapisała się w historii polskich wypraw podróżniczych. 

Trudne początki i wypadek

Miłka Raulin była członkiem pięcioosobowego zespołu, który miał dokonać trawersu Grenlandii. Niestety już pierwszego dnia ekspedycji doszło do wypadku. Lider ekipy Szwed Mikael Strandberg poślizgnął się i uderzył głową o lód. Efektem tego była rozległa rana i pogarszający się stan zdrowia podróżnika. Sytuacja robiła się coraz trudniejsza i Szwed wymagał pilnego transportu do szpitala. W związku z tym już pierwszego dnia lider wyprawy musiał ją opuścić, a pozostała czwórka pozostała w stanie zawieszenia. Nie trwało to długo, bo już kolejnego dnia, czyli 4 maja rząd Grenlandii wydał pozwolenie na kontynuowanie wyprawy. 

Niezależna sprzętowo

Podczas trawersu Polka pozostawała niezależna sprzętowo. Sama odpowiadała za swój ekwipunek i ciągnęła sanie. Na początku wyprawy ważyły one aż 94 kilogramy, czyli blisko dwa razy więcej niż sama Miłka Raulin. Nie zrażało jej to, podobnie jak huraganowe wiatry, opady śniegu i ekstremalnie niskie temperatury na Grenlandii. Z czasem sanie były coraz lżejsze, ponieważ samo jedzenie zabrane na wyprawę ważyło aż 34 kilogramy. 

Najmłodsza w historii

Ostatecznie trawers Grenlandii zajął Polsce 28 dni, z czego 26 realnego posuwania się naprzód. Pozostałe dwa dni były przeznaczone na odpoczynek oraz postój w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Swoją wyprawę Miłka Raulin zakończyła 1 czerwca i została najmłodszą Polką w historii, która dokonała tego wyczynu. Jednocześnie jest dopiero drugą kobietą i dziesiątym obywatelem Polski, który na nartach dokonał trawersu Grenlandii. To kolejny sportowy i podróżniczy sukces 39-letniej Raulin. W 2018 roku została najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...