O co walczą Polacy na Igrzyskach Europejskich?

Strona głównaWokół sportuO co walczą Polacy na Igrzyskach Europejskich?

W Krakowie rozpoczynają się Igrzyska Europejskie! Tradycyjnie przy okazji tego typu wydarzeń przeglądamy wszystkie sporty w poszukiwaniu nadziei medalowych dla naszego kraju. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że gospodarzom często pomagają ściany, powinniśmy oczekiwać sporej kolekcji medali we wszystkich kolorach, oczywiście ze znaczną przewagą złota!

Co ważne, gra na Igrzyskach Europejskich nie toczy sie wyłącznie o miejsce na podium. Reprezentanci Polski w większości dyscyplin będą mogli zagwarantować sobie kwalifikację do przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Zasady i liczba miejsc sa zależne od konkurencji.

W których dyscyplinach Igrzysk Europejskich możemy najbardziej liczyć na sukcesy? Czas na analizę naszych nadziei medalowych!

Lekkoatletyka

Zdecydowanie najmocniej wygląda nasza kadra na zawody lekkoatletyczne. Nie brakuje nazwisk, które znamy ze wszystkich innych wielkich imprez sportowych. Są to m.in. świetni młociarze, Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki, kulomiot Michał Haratyk, tyczkarz Piotr Lisek, wieloboistka Adrianna Sułek, czy też biegaczki — Ewa Swoboda, Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. Możemy zatem oczekiwać walki o najwyższe miejsca zarówno na bieżni, jak i we wszelkich konkurencjach technicznych.


Kadra Polski na Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie


Skoki narciarskie

Konkursy skoków narciarskich o medale ważnej imprezy na przełomie czerwca i lipca do tej pory brzmiały nieco abstrakcyjnie, jednak na Igrzyskach Europejskich ten pomysł stanie się faktem. Do zawodów przystąpią męska i żeńska reprezentacja, które będą występować na skoczni normalnej i dużej. Odbędzie się także konkurs mieszany, który otwiera przed Polską szansę na kolejny medal. Szczególne nadzieje wiążemy z męską kadrą, w której nie zabraknie Kamila Stocha, Piotra Żyły i Dawida Kubackiego. Oczywiście nie mamy też nic przeciwko medalowi zdobytemu przez żeńską część naszej reprezentacji na IE! 


Skoki narciarskie na Igrzyskach Europejskich 2023


Wspinaczka sportowa

W tej konkurencji spore szanse na podium ma z pewnością Aleksandra Mirosław, która utrzymuje się w światowej czołówce od dłuższego czasu. Wszyscy pamiętamy pechowe czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, jednak nie możemy także zapominać o tym, że 29-latka pochodząca z Lublina jest także dwukrotną mistrzynią świata i Europy. Czas na kolejne wielkie osiągnięcie!

Pięciobój nowoczesny

Na Letnich IO w Rio de Janeiro (2016) sporo radości dała nam Oktawia Nowacka, która zdobyła brązowy medal dla Polski. Od tego czasu na koncie Polki nie pojawiło się zbyt wiele porównywalnych sukcesów, jednak wierzymy, że okres przygotowawczy do kolejnych igrzysk jest właściwym momentem, żeby wrócić na podium — zarówno w tym roku w Krakowie, jak i w przyszłym w Paryżu!

Padel

Ten sport lekko przypominający tenis ziemny zyskuje coraz większą popularność w Polsce, głównie ze względu na to, że łatwo opanować podstawowe aspekty techniczne. Jeszcze łatwiej przyszło to z pewnością Jerzemu Janowiczowi, który będzie reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Europejskich w parze z Marcinem Maszczykiem. Przed erą Huberta Hurkacza to właśnie łodzianin był najlepszym polskim tenisistą w rankingu ATP, a do jego największych osiągnięć należą półfinał Wimbledonu i finał turnieju Masters 1000 w Paryżu. Teraz po zakończeniu kariery profesjonalnego tenisisty Janowicz spróbuje swoich sił na nowej arenie. Trzymamy mocno kciuki!


Co warto zobaczyć na żywo podczas Igrzysk Europejskich w Polsce? | Najbardziej widowiskowe dyscypliny IE


Kajakarstwo

Liczna reprezentacja Polski weźmie też udział w zawodach kajakarskich, a z poprzednich wielkich imprez wiemy, że w tym sporcie w każdej chwili możemy spodziewać się medalu dla naszego kraju. W Igrzyskach Europejskich zobaczymy m.in. wielokrotne medalistki olimpijskie tworzące parę na arenie zawodów —  Karolinę Naję i Annę Puławską. Polki nie zwalniają tempa, bo z ubiegłorocznych MŚ w Dartmouth wróciły z dwoma złotami! Mamy zatem pełne prawo oczekiwać powtórki na naszym terenie.

Inne sporty

Oczywiście, to tylko kilka sportów, w których do gry przystąpią zawodnicy, którzy są powszechnie rozpoznawalni przez naszą publiczność i już w przeszłości udowadniali, że są w stanie osiągać wielkie sukcesy na największych wydarzeniach sportowych. Nie zapominamy o sportach walki (boks, judo, karate, kickboxing, taekwondo), łucznictwie, strzelectwie, zawodach BMX, czy też sportach zespołowych (koszykówka 3×3, piłka nożna plażowa, piłka ręczna plażowa). 

Szansa na bilet do Paryża

Dla wielu sportowców Igrzyska Europejskie będą nie tylko szansą na zdobycie medalu dla naszego kraju, ale przede wszystkim zapewnienia sobie kwalifikacji do przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, najważniejszej imprezie sportowej dla każdego zawodnika. Dlatego możemy być spokojni o to, że reprezentantom Polski nie zabraknie motywacji, by dostarczać nam wielu emocji przez całe Igrzyska Europejskie!

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Ćwierćfinał debla nie dla Magdy Linette. Porażka w 3. rundzie Australian Open

Polsko-amerykańska para deblowa Magda Linette i Bernarda Pera odpadła w trzeciej rundzie Australian Open. Tym samym straciły szanse na świetny rezultat w pierwszym tegorocznym...

Kadrowicze Michniewicza strzelają za granicą. Udany weekend ligowy polskich piłkarzy

Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik i Grzegorz Krychowiak strzelali bramki dla swoich klubów w ligach zagranicznych. Asysty zanotowali m.in. Robert Gumny, Piotr Zieliński, Kamil Jóźwiak,...