Złoto Mirosław, brąz Kałuckiej. Polska dominacja w Paryżu

Strona głównaInneZłoto Mirosław, brąz Kałuckiej. Polska dominacja w Paryżu

Aleksandra Mirosław została mistrzynią olimpijską we wspinaczce sportowej na czas. Faworyzowana Polka wytrzymała presję i w pięknym stylu sięgnęła po złoto, pokonując w finale Chinkę Lijuan Deng. Na najniższym stopniu podium w tej konkurencji stanęła Aleksandra Kałucka, która w pojedynku o brąz okazała się lepsza od Indonezyjki Rajiah Sallsabillah. Po złocie Oli Mirosław Polska awansuje w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wielkie emocje i złoto Aleksandry Mirosław w Paryżu

Jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu Aleksandra Mirosław była wymieniana w gronie głównych polskich nadziei na złoto. Nie zawiodła pokładanych w niej oczekiwań. Już w biegach eliminacyjnych spisała się fantastycznie i ustanowiła nowy rekord świata na poziomie 6.06. Bez problemu awansowała do fazy pucharowej. w ćwierćfinale jej rywalką była Adriana Romero Perez. Polka pokonała rywalkę z czasem 6.35 i awansowała do półfinału.

Tam czekał ją pojedynek z reprezentacyjną koleżanką Aleksandrą Kałucką. W polskim starciu lepsza była Mirosław, która pokonała trasę w czasie 6.19. Kałucka też spisała się dobrze i ustanowiła rekord życiowy z wynikiem 6.34. Pozostała jej walka o brąz. W wielkim finale rywalką Aleksandry Mirosław była Chinka Lijuan Deng. Nasza zawodniczka pokazała klasę. Wygrała z czasem 6.10 i sięgnęła po historyczne złoto olimpijskie. Bez wątpienia był to najważniejszy start w jej karierze. Deng finiszowała ze stratą 0,08 sekundy do Polki, bijąc swoją życiówkę.

Brąz dla Aleksandry Kałuckiej

Na najniższym stopniu podium igrzysk olimpijskich stanęła Aleksandra Kałucka. Po półfinałowej porażce z Olą Mirosław zachowała koncentrację. W małym finale jej rywalką była Indonezyjka Rajiah Sallsabillah. Ta na początku trasy popełniła spory błąd. Aleksandra Kałucka to wykorzystała i z czasem 6.53 pewnie sięgnęła po brązowy medal. To jej życiowy sukces.

Pierwsze złoto i awans Polski w klasyfikacji medalowej

Aleksandra Mirosław wywalczyła pierwsze złoto dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Do tego brąz dołożyła Aleksandra Kałucka. Dzięki temu na ten moment mamy sześć medali, w tym jeden złoty, jeden srebrny i cztery brązowe. Z tym dorobkiem zajmujemy 30. miejsce w klasyfikacji medalowej. Liczymy na to, że do końca zmagań w Paryżu dołożymy jeszcze kilka krążków.