Kapitalna praca Rafała Majki na 8. etapie Tour de France

Strona głównaKolarstwoTour de FranceKapitalna praca Rafała Majki na 8. etapie Tour de France

Niezwykle cenną pracę wykonał Rafał Majka na 8. etapie tegorocznego wyścigu Tour de France. Kolarz UAE Team Emirates do ostatnich metrów etapu był nieocenionym wsparciem dla lidera swojego zespołu Tadeja Pogacara. Dzięki temu Słoweniec ukończył rywalizację w czołowej grupie i zajął trzecie miejsce, co pozwoliło mu na utrzymanie pozycji lidera Tour de France. Polak ukończył etap na 28. pozycji. Odległe miejsca zanotowali pozostali biało-czerwoni.

Rafał Majka napędza lidera

Trudne górskie etapy to czas, w którym Rafał Majka ma zadanie do wykonania. Było to widać na 8. odcinku 109. edycji Tour de France, który prowadził z Dole do Lausanne. Zawodnik z Polski był bardzo aktywny i okazał się kluczowym wsparciem dla Tadeja Pogacara, czyli lidera i obrońcy trofeum. Polak ciągnął Pogacara jeszcze kilkaset metrów przed metą, po czym wyprowadził go na idealną pozycję do ataku po końcowe zwycięstwo. Ostatecznie to się nie udało i na finiszu we Szwajcarii Pogacar zajął trzecie miejsce. Majka dojechał na 28. miejscu ze stratą 8 sekund do najlepszych. Dzięki temu przesunął się o kolejne 9 pozycji w klasyfikacji generalnej, gdzie jest 55.

Zdecydowanie gorzej poszło pozostałym Polakom. Najlepszy z nich Łukasz Owsian z Team Arkéa Samsic stracił 4:37 i zajął 85. miejsce. W konsekwencji spadł na 54. miejsce w generalce, czyli stracił 6 pozycji. Tradycyjnie już słabiej poszło Maciejowi Bodnarowi z TotalEnergies i Kamilowi Gradkowi z Bahrain – Victorious. Zajęli kolejno 132. i 138. miejsce. Po 8. etapach na 142. pozycji w generalce jest Gradek, a na 145. Bodnar.

Etap dla Wouta Van Aerta

Kolejny etap w tegorocznym wyścigu wygrał Belg Wout Van Aert. Okazał się najskuteczniejszy na finiszu i wyprzedził Australijczyka Michaela Matthewsa z Team BikeExchange – Jayco i Słoweńca Pogacara. W klasyfikacji generalnej zachowano status quo. Prowadzi Tadej Pogacar przed Duńczykiem Jonasem Vingegaardem z Jumbo-Visma i Brytyjczykiem Geraintem Thomasem z INEOS Grenadiers. Kolejny etap w niedzielę 10 lipca. Zawodnicy powalczą na trasie z Aigle do Châtel les portes du Soleil.