STS KOD PROMOCYJNY

Rusza Tour de France. Czterech Polaków na starcie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoTour de FranceRusza Tour de France. Czterech Polaków na starcie

Już w piątek 1 lipca rusza 109. edycja francuskiego wyścigu wieloetapowego Tour de France. Od lat uznawany jest za największy i najważniejszy wyścig w całym kolarskim kalendarzu. W najbliższej edycji udział weźmie czterech Polaków, w tym dwóch debiutantów. Swój kolejny start we francuskiej pętli zaliczą Rafał Majka i Maciej Bodnar, a szansę debiutu otrzymają Kamil Gradek i Łukasz Owsian. Ściganie zacznie się w Kopenhadze. 

Czterech Polaków zaprezentowanych

W środę 29 czerwca w Kopenhadze na dwa dni przed startem Tour de France 2022 zaprezentowano ekipy. Wśród kolarzy w peletonie będziemy oglądali czterech Polaków. Dwóch z nich osiągało już zwycięstwa etapowe przed laty i w tym roku również mogą powalczyć o indywidualne sukcesy, choć ich głównym zadaniem jest wspieranie liderów swoich drużyn. W peletonie znaleźli się: Rafał Majka (UAE Team Emirates), Maciej Bodnar (TotalEnergies), Kamil Gradek (Bahrain-Victorious) oraz Łukasz Owsian (Team Arkea–Samsic).

O co powalczą doświadczeni Polacy?

Po raz kolejny w Wielkim Tourze we Francji pojadą Rafał Majka z UAE Team Emirates oraz Maciej Bodnar z TotalEnergies. Pierwszy będzie jechał jako wsparcie dla obrońcy tytułu Tadeja Pogacara ze Słowenii, który ma szanse na trzecie zwycięstwo z rzędu. Jazda przy liderze może otworzyć Rafałowi Majce okazję do tego, by powalczył o etapowe zwycięstwo w górach. Przed laty Polak osiągał już podobne sukcesy, a także wygrywał klasyfikację górską całego wyścigu.

Maciej Bodnar powinien być najgroźniejszy podczas jazdy indywidualnej na czas, w tym na pierwszym etapie. Wówczas odbędzie się kilkunastokilometrowa czasówka na ulicach duńskiej stolicy. Na pozostałych etapach doświadczony Polak będzie jechał jako wsparcie dla Petera Sagana, czyli lidera drużyny TotalEnergies. 

Dwaj debiutanci

Zupełnie inne cele stawiane są przed dwoma polskimi debiutantami. Kamil Gradek z Bahrain-Victorious wcześniej dwukrotnie stratował w Giro d’Italia, jednak udział w Tour de France 2022 to jego debiut w tej imprezie.

W podobnej sytuacji jest Łukasz Owsian z Team Arkea–Samsic, który również ma szansę debiutu. Obaj kolarze powinni pełnić rolę pomocników dla liderów swoich drużyn, jednak nie jest wykluczone, że poszukają szczęścia w ucieczkach na poszczególnych etapach. O wszystkim przekonamy się już w najbliższych tygodniach. Ostatni etap Tour de France 2022 zostanie rozegrany 24 lipca. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...