Łukasz Owsian utrzymuje dobrą dyspozycję na 5. etapie Tour de France

Autor
Strona głównaKolarstwoTour de FranceŁukasz Owsian utrzymuje dobrą dyspozycję na 5. etapie Tour de France

Kolejny dobry start zanotował debiutujący w Tour de France Łukasz Owsian z zespołu Team Arkéa Samsic. Polak ponownie jechał blisko najlepszych zawodników w peletonie i minął linię mety na 51. miejscu ze stratą 1:04. Zdecydowanie inne nastroje mają pozostali biało-czerwoni, którzy nie zmieścili się w pierwszej setce na etapie i zanotowali kilkuminutowe straty. Zwycięzcą został Australijczyk Simon Clarke z Israel – Premier Tech. Belg Wout Van Aert z Jumbo-Visma utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 

Rwany etap z licznymi kraksami

Niestety za nami kolejny etap 109. edycji Tour de France, w którym duże znaczenie odgrywały kraksy. Wpływały na losy wyścigu i to, że wielu faworytów miało problemy i traciło cenny czas. Tak było m.in. w przypadku Primoża Roglicia z Jumbo-Visma, który na metę wjechał ze stratą 2:59 do najlepszych. Kraksy były jednak zbawieniem dla uciekających zawodników. Gdy peleton uważał na to, by nie odnieść większych obrażeń, to czołówka skutecznie mu odjechała. Dzięki temu o zwycięstwie na etapie zadecydował finisz z ucieczki, gdzie najlepszy okazał się Australijczyk Simon Clarke z Israel – Premier Tech. Tuż za nim linię mety przeciął Holender Taco Van der Hoorn z Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux, a trzecie miejsce zajął Norweg Edvald Boasson Hagen z TotalEnergies. 

Liderem wyścigu pozostał Belg Wout Van Aert z Jumbo-Visma. W generalce o 13 sekund wyprzedza Amerykanina Neilsona Powlessa z EF Education-EasyPost oraz o 14 sekund Boassona Hagena. Na czwarte miejsce spadł obrońca tytułu Słoweniec Tadej Pogacar z UAE Team Emirates, który do lidera traci 19 sekund. 

Łukasz Owsian najlepszy z Polaków

Ponownie najlepszym z Polaków był Łukasz Owsian, który wspierał lidera swojej drużyny Kolumbijczyka Nairo Quintanę. Jazda blisko lidera sprawiła, że Owsian stracił do zwycięzcy tylko 1:04 i zajął 51. miejsce. Dzięki temu zanotował awans w klasyfikacji generalnej aż o 56 miejsc i jest aktualnie na 47. pozycji. Zdecydowanie gorzej poszło pozostałym Polakom, którzy na piątym etapie z Lille do Wallers-Arenberg byli kolejno: 112. Kamil Gradek (Bahrain – Victorious), 119. Maciej Bodnar (TotalEnergies), 120. Rafał Majka (UAE Team Emirates). 

Kamil Gradek zajmuje 119. miejsce, Maciej Bodnar 133., a Rafał Majka 152. w klasyfikacji generalnej. Kolejny etap Tour de France zostanie rozegrany w czwartek 7 lipca. Kolarze będą rywalizowali na trasie Binche – Longwy.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Kalendarz turniejów WTA 2023. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2023? Jakie turniej tenisowe odbędą się w Polsce? W których z nich wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Kiedy zagra...