STS KOD PROMOCYJNY

Rekordowe kwoty i duże kluby. Najważniejsze transfery Polaków z Ekstraklasy tej zimy!

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaRekordowe kwoty i duże kluby. Najważniejsze transfery Polaków z Ekstraklasy tej zimy!

Młodzi i utalentowani polscy piłkarze coraz częściej przykuwają uwagę zagranicznych klubów. Nic więc dziwnego, że zimowe okno transferów 2022, to też kolejne odejścia z Ekstraklasy do silniejszych lig. O kim było głośno, kto może podbić inną ligę? Oto nasze podsumowanie.

Duże sumy, twarde negocjacje, czyli hitowe sprzedaże w Ekstraklasie

Z pewnością zima 2022 była ciekawa, jeśli chodzi o transfery do polskich klubów. Były duże kwoty, znane nazwiska i powroty. Ale ciekawie też było w drugą stronę. Zwłaszcza że sfinalizowane zostały odejścia dwóch bardzo utalentowanych polskich piłkarzy, o których mówiło się od dawna.

11 milionów euro – tyle wynosi transferowy rekord Ekstraklasy. Za tyle Jakub Moder przeszedł do angielskiego Brighton jesienią 2020 roku. Teraz ten rekord został wyrównany przez… Brighton. Klub z Premier League zachwycony Moderem postanowił sięgnąć pod Kacpra Kozłowskiego. Najmłodszy piłkarze w historii Mistrzostw Europy w piłce nożnej, kilka razy błysnął w polskiej lidze i był powoływany do reprezentacji. Brighton kupiło pomocnika, ale wypożyczyło go na pół roku do ligi belgijskiej.

Tylko milion mniej kosztował Wolfsburg Jakub Kamiński. Utalentowany pomocnik Lech w Bundeslidze może zadebiutować dopiero w nowym sezonie, bowiem poznaniacy wynegocjowali jego pozostanie przy Bułgarskiej do końca sezonu. „Kamyk” ma pomóc Lechowi w zdobyciu mistrzostwa Polski.

Mógłbym już teraz pomóc walczyć o utrzymanie, ale w Poznaniu mam jeszcze zadania do wykonania. Liczę, że zdobędziemy mistrzostwo Polski

Jakub Kamiński dla „Przeglądu Sportowego”

Transfery od lata, czyli wolni piłkarze już podpisali

W najsilniejszych ligach Europy wkrótce możemy zobaczyć i innych polskich piłkarzy. Tej zimy decyzję o swojej niedalekiej przyszłości podjęło kilku innych zawodników. Bramkarz Rafał Strączek był objawieniem Ekstraklasy w barwach Stali Mielec. Momentalnie zwrócił na siebie uwagę wielu klubów, ale postanowił związać się od nowego sezonu kontraktem z francuskim Girondins de Bordeaux. W Ligue 1 chce zagrać inny polski gracz. Pomocnik Łukasz Poręba też miał sporo ofert, ale postanowił dołączyć do Przemysława Frankowskiego w RC Lens. Kilku innych Polaków po dobrej rundzie w lidze postanowiło spróbować szczęścia w europejskich ligach, m.in. we Włoszech, Szkocji, czy na Słowacji.

Najciekawsze odejścia z Ekstraklasy za granicę – zima 2022

Piłkarzz klubu do klubu
Kacper KozłowskiPogońBrighton/Royale Union Saint-Gilloise (Anglia/Belgia)
Jakub KamińskiLechVfL Wolfsburg (Niemcy)
Rafał StrączekStalBordeaux (Francja)
Łukasz PorębaZagłębieRC Lens (Francja)
Mateusz ŻukowskiLechiaRangers FC (Szkocja)
Miłosz KozakRadomiakSpartak Trnawa (Słowacka)
Iwo KaczmarskiRakówEmpoli (Włochy)
Mateusz PraszelikŚląskHellas Verona (Włochy)
Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...