Historyczny awans Lechii Gdańsk stał się faktem

Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaHistoryczny awans Lechii Gdańsk stał się faktem

Lechia Gdańsk była zdecydowanym faworytem dwumeczu I rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy i pewnie awansowała. W dwumeczu pokonała 6:2 macedońską Akademija Pandev. To historyczny awans dla Lechii Gdańsk, która po raz pierwszy przeszła dwumecz w europejskich pucharach. Przypieczętowała to wyjazdowym zwycięstwem 2:1, a bramki dla Gdańszczan zdobyli Maciej Gajos i Rafał Pietrzak. W II rundzie Lechia zagra z Rapidem Wiedeń z Austrii.

Dopełnienie formalności

Rewanżowe spotkanie w Macedonii miało być tylko dopełnieniem formalności. Przed własną publicznością Lechia wygrała 4:1 i tylko totalna katastrofa mogłaby odebrać jej awans. Tej jednak nie było i Gdańszczanie wygrali po raz drugi z ekipą z Macedonii Północnej. Od początku jednak to Akademija Pandev zyskała optyczną przewagę, a w bramce Lechii bardzo dobrze spisywał się doświadczony Dusan Kuciak. Polski zespół miał problemy z przystosowaniem się do trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ w trakcie meczu temperatura wynosiła około 30 °C.

Na szczęście nie przeszkodziło to Lechii w odniesieniu zwycięstwa. Pierwszą bramkę w meczu w 37. minucie strzelił Maciej Gajos. Padła ona po strzale z dystansu. Do przerwy wynik się nie zmienił. W drugiej połowie do wyrównania doprowadził Dimitar Mitrovski, jednak ostatnie słowo należało do gości. Do akcji ofensywnej podłączył się Rafał Pietrzak. Otrzymał podanie od Flavio Paixao i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Lechii 2:1.

Akademija Pandev – Lechia Gdańsk 1:2 (0:1)

W II rundzie z Rapidem Wiedeń

Lechia Gdańsk awansowała do II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Tam zmierzy się w dwumeczu z silnym Rapidem Wiedeń z Austrii. Zespół ten regularnie występuje w fazie grupowej europejskich pucharów i będzie faworytem dwumeczu. Spotkania II rundy zaplanowano na 21 i 28 lipca. Przed laty w austriackiej drużynie grali reprezentanci Polski, w tym m.in.: Marcin Adamski, Andrzej Lesiak, Krzysztof Ratajczyk, czy też Andrzej Kubica.