Kibice wierzyli w awans na Mundial? I tak, i nie…

Strona głównaPiłka nożnaPolska na MundialuKibice wierzyli w awans na Mundial? I tak, i nie...

Łaska kibica na pstrym koniu jeździ – to polskie powiedzenie przerobione na sportowe potrzeby coś w sobie ma. Nastroje fanów reprezentacji Polski przed barażem ze Szwecją były… zmienne, co doskonale było widać w internetowych sondach i zakładach bukmacherskich.

Wygramy ze Szwecją? Jaki będzie wynik finału barażu? Te pytania od kilku dni czy nawet tygodni słychać było wszędzie i na okrągło. Kibice Polski z natury dzielą się na dwie skrajne frakcje: urodzonych optymistów i wiecznych pesymistów. Jak w takim razie wyglądały przewidywania i typowania meczu Polska – Szwecja oraz ewentualnego awansu biało-czerwonych na Mundial w Katarze?

Fani najpierw byli na nie…

Nastroje zmieniały się w czasie, bo przewidywania kibiców możemy podzielić na pewne okresy. Jeszcze podczas „ery” Paulo Sousy i walki w grupie eliminacyjnej fani stawiali na grę w barażach z drugiego miejsca, ale brak awansu do Kataru. Gdy okazało się, że trafiliśmy do baraży do ścieżki B, to tylko Czesi zdaniem kibiców biało-czerwonych mieli mniejsze szanse na awans.

… potem na tak…

Sytuacja zmieniła się, gdy Rosja została wycofana z baraży, a Polska automatycznie awansowała do finału, który jeszcze miała zagrać u siebie. Wtedy kursy w zakładach bukmacherskich, jak i typy fanów jednoznacznie wskazywały na awans „polskiej husarii”. Do 24 marca w STS – liderze polskiej branży bukmacherskiej, 60% wkładów z kuponów było na awans Polski, a nie Szwecji.

…aż w końcu piłkarze zrobili psikusa faworyzowanym Szwedom

Zwrot nastąpił po barażu Szwecja – Czechy i towarzyskim meczu Szkocja – Polska, który został okupiony kilkoma kontuzjami reprezentantów znad Wisły. Nastroje zdecydowanie się pogorszyły, do głosu doszli pesymiści, czy też realiści, którzy wobec kłopotów kadrowych nie przewidywali sukcesu. Od 24 do 29 marca, czyli dnia meczu na Stadionie Śląskim, szanse Szwedów podskoczyły z 36% do 70%! Co ciekawe w dniu meczu same kursy na zwycięstwo w 90 minutach, a nie awans, zaczęły rosnąć! Oznacza to, że tuż przed meczem fani woleli typować wygraną w meczu, czyli klasyczną bukmacherską jedynkę, a nie rozstrzygać kwestię awansu.

Kto awansuje na Mundial? Typy graczy STS w ostatnim tygodniu przed meczem

21 marca 2022Polska – 60%Szwecja – 38%
24 marca 2022Polska – 60%Szwecja – 36%
25 marca 2022Polska – 43%Szwecja – 47%
29 marca 2022Polska – 30%Szwecja – 70%

Ważne jednak, że na końcu wszystko skończyło się dobrze dla… kibiców reprezentacji Polski, która pojedzie do Kataru. Teraz kibice mogą już typować miejsce w grupie na Mistrzostwach Świata, choć rywali poznamy dopiero w piątek. Co ciekawe, na razie najczęściej fani typują, że Polska zajmie drugie miejsce w grupie (56%) lub pierwsze (34%)! Znając jednak życie, hurraoptymizm ostudzi wspomniane losowanie i zbliżający się czas do Mundialu.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy piłkarze w historii mistrzostw świata

Reprezentacja Polski 8 razy w historii grała na mistrzostwach świata. Niektóre z tych imprez przeszły nad Wisłą do legendy, o innych kibice woleliby zapomnieć....

Dwucyfrowe kwoty, czyli najdroższe transfery Polaków z Ekstraklasy

Współczesny futbol to przede wszystkim pieniądze i transfery. Polska liga budzi mieszane uczucia, ale fakty są takie, że polscy piłkarze opuszczają ją za coraz...