STS KOD PROMOCYJNY

Michniewicz a nie Nawałka! Reprezentacja Polski w końcu z nowym selekcjonerem

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiMichniewicz a nie Nawałka! Reprezentacja Polski w końcu z nowym selekcjonerem

To był długi miesiąc, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przez wiele tygodni faworytem do objęcia funkcji trenera reprezentacji Polski był Adam Nawałka, który ustalił nawet warunki kontraktu, jednak prezes PZPN Cezary Kulesza ostatecznie zdecydował się na Czesława Michniewicza, co… wywołało sporo kontrowersji.

Gdy Portugalczyk Paulo Sousa potocznie nazywany „Siwym bajerantem” w Święta Bożego Narodzenia postanowił czmychnąć z naszego kraju do Rio de Janeiro, reprezentacja Polski została osierocona. Nowy prezes PZPN miał okazję do wykazania się i… zorganizował najdłuższe poszukiwanie selekcjonera biało-czerwonych w historii.

Kandydatów nie brakowało. Medialna telenowela

Nie brakowało medialnych „przecieków”, kolejnych spekulacji i faworytów. Na początku było jak w dobrym filmie akcji, ale od pewnego momentu „efektów specjalnych” było już za dużo i widzowie zaczęli się niecierpliwić. Adam Nawałka, Jan Urban, Fabio Cannavaro, Marcel Koller, Andrij Szewczenko – wszyscy ci trenerzy mieli być blisko objęcia stanowiska. W zakładach bukmacherskich najniższy kurs był cały czas na tego pierwszego. Realnie najbliżej był Nawałka, chętny do pracy od samego początku, popierany przez piłkarzy. Odbył najwięcej konkretnych rozmów z szefem PZPN, ustalił warunki kontraktu, działy prawne finalizowały wszystkie sprawy. W ostatni weekend stycznia Nawałka dowiedział się, że nic z tego nie będzie – w sobotę z mediów, w niedzielę od samego Cezarego Kuleszy.  

Prezes do mnie zadzwonił i poinformował, że wybrał innego kandydata. Podziękował i wyraził nadzieję, że będę wspierał reprezentację Polski. Nie może być inaczej, bo zawsze kibicowałem i będę kibicował naszej kadrze. Ze mną czy beze mnie jestem z chłopakami podczas barażu przeciwko Rosji.

ADAM NAWAŁKA dla meczyki.pl

Nawałka na boczny tor. Michniewicz rozpracuje Rosję

W poniedziałek ostatniego dnia stycznia, o 13:30 odbyła się długo wyczekiwana i oczekiwana konferencja, podczas której przedstawiono oficjalnie nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Został nim Czesław Michniewicz. Do niedawna pracował w Legii Warszawa, z którą awansował do fazy grupowej Ligi Europy, pokonując Spartaka w Moskwie. W LE wygrał z angielskim Leicester City. Wcześniej awansował z reprezentacją Polski do lat 21 na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Kontrakt Michniewicza z reprezentacją Polski ma obowiązywać nie do końca baraży, a do końca roku 2022. Zawarte w nim zostało jednak kilka klauzul pozwalających PZPN jednostronnie rozwiązać umowę.

Dziś przed konferencją czułem coś wyjątkowego. Jest to specjalny dzień dla mnie, dla mojej rodziny, znajomych. Wiem jednak, że spotkam się z krytyką. Muszę być gruboskórny. Na końcu i tak liczy się wynik. Jeżeli przegramy z Rosją, ja będę pierwszym winnym. Mamy 52 dni, to jest bardzo dużo czasu. Ja i mój sztab musimy dobrze wykorzystać ten czas. Spotkamy się z zawodnikami, będziemy analizować przeciwnika – powiedział nowy selekcjoner biało-czerwonych.

Michniewicz odbył już rozmowę z Robertem Lewandowskim, kapitanem reprezentacji Polski. Podobnie uczynił prezes PZPN. Nowy selekcjoner wkrótce spotka się w Monachium z napastnikiem. Michniewicz ma w planach również rozmowy z innymi ważnymi graczami kadry oraz wyjazdy na mecze pozostałych reprezentantów, oraz obserwację rosyjskich piłkarzy.  

Kontrowersyjna przeszłość wpłynie na aurę wokół kadry?

Wybór wywołuje kontrowersje nie z powodów sportowych, merytorycznych, bo do Michniewicza nie można się przyczepić. Problemem jest przeszłość. 711 – tyle połączeń telefonicznych miał wykonać trener do Ryszarda F. „Fryzjera”, najważniejszej postaci afery korupcyjnej w polskiej piłce. Choć prokuratura nic nie udowodniła, to ów telefony i domniemane koneksje ciągną się za Michniewiczem. Na konferencji ta kwestia również była poruszana. 

Interesuje mnie przede wszystkim akcja „Rosja”, ale też to, co dzieje się wokół mojej osoby. Chciałbym z całą stanowczością podkreślić: nic złego nie zrobiłem, nie miałem ani jednego zarzutu, nie byłem świadkiem koronnym wbrew temu, co niektórzy mówią 

CZESŁAW MICHNIEWICZ w odpowiedzi na pytanie dot. korupcji w polskiej piłce 

Czy będzie to miało wpływ na atmosferę pracy w kadrze? Trudno powiedzieć. Jedno wiadomo, czasu do baraży nie ma zbyt wiele. Mecz Rosja – Polska w Moskwie odbędzie się 24 marca tego roku. Nowy sztab reprezentacji Polski będzie miał tylko kilka jednostek treningowych przed tym starciem. Jak widać trudności i problemów wraz z wyborem selekcjonera nie ubyło, oby efekt był taki, o jakim marzą wszyscy kibice w Polsce.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...