STS KOD PROMOCYJNY

Feta w Poznaniu, król Ivi i wyluzowany Czesiu. Co przyniósł koniec sezonu Ekstraklasy?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaFeta w Poznaniu, król Ivi i wyluzowany Czesiu. Co przyniósł koniec sezonu...

Za nami ostatni weekend z Ekstraklasą w sezonie 2021/22. Świętowano w Poznaniu, zadowoleni są w Częstochowie, Szczecinie i Gdańsku. Największa rozpacz w Krakowie. W Zabrzu zostaje mistrz świata! Oto najciekawsze wydarzenia ostatnich dni w polskiej piłce ligowej.

Ostatni moment tego sezonu, to dobra okazja na… pierwszy odcinek cyklu dotyczącego tego, co najciekawsze w danym tygodniu w polskiej Ekstraklasie. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych rozstrzygnięć!

Multiliga nudna jak nigdy

Walka o mistrzostwo Polski pomiędzy Lechem a Rakowem dostarczyła mnóstwo emocji. Wszyscy spodziewali się, że wyścig o złoty medal potrwa do ostatniej kolejki, tymczasem częstochowianie sprawili psikusa i Lech Poznań mistrzem Polski został na kolejkę przed końcem. Z tego powodu najmniej zadowoleni byli w stacji Canal+, która zawsze z wielkim kunsztem i zaangażowaniem przygotowywała Multiligę, czyli równoległą transmisję z ostatniej kolejki ligowej. Tym razem wszystko, co najważniejsze było już wiadomo.

Euforia w Poznaniu, szukanie winnych w Krakowie

Lech miał więc więcej czasu na świętowanie, które nie trwało do białego rana, ale przeciągnęło się na kolejne dni. Najpierw była spontaniczna zabawa pod stadionem, a po ostatniej kolejce impreza na stadionie i feta zorganizowana przez klub. Z pewnością piłkarze musieli wykazać się dobrą kondycją i… mocną głową, bo szampan (i nie tylko) lał się strumieniami.

Napić musieli się też najbardziej oddani kibice Wisły Kraków, bo ich ukochany klub spadł z Ekstraklasy. Na katastrofę zanosiło się od dawna, ale władze „Białej Gwiazdy” zdawały się tego nie widzieć. Fani mocno dali wyraz swojemu niezadowoleniu, a w Krakowie trwa szukanie winnych i przygotowanie się do pierwszoligowych bojów. Zespół na pewno mocno się zmieni, pytanie do jakich zmian dojdzie w gabinetach i czy zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski? Ekstraklasa mocno straci na braku Wisły, na mecze której przychodziło średnio niemal po 18 tysięcy widzów. Powrót do Ekstraklasy Widzewa Łódź to świetna wiadomość, która jednak nie zrekompensuje braku Wisełki.

Ivi Lopez – zdobył nagrody i odejdzie?

Skoro poznaliśmy medalistów i spadkowiczów, to poznaliśmy też najważniejsze nagrody sezonu, które przyznawane są podczas corocznej Gali Ekstraklasy. Po dwóch pandemicznych edycjach w końcu powrócono do Gali przez wielkie G. Setki zaproszonych gości, śmietanka polskiej piłki i wręczenie nagród, jak za najlepszych czasów. Najważniejsze nagrody rozdzieliły między siebie drużyny Lecha i Rakowa. Podczas Gali Ekstraklasy rozdano 11 statuetek:

 • Piłkarz Sezonu – Ivi Lopez (Raków Częstochowa)
 • Bramkarz Sezonu – Vladan Kovacević (Raków Częstochowa)
 • Obrońca Sezonu – Bartosz Salamon (Lech Poznań)
 • Pomocnik Sezonu – Ivi Lopez (Raków Częstochowa)
 • Napastnik Sezonu – Mikael Ishak (Lech Poznań)
 • Trener Sezonu – Maciej Skorża (Lech Poznań)
 • Młodzieżowiec Sezonu PKO Banku Polskiego – Jakub Kamiński (Lech Poznań)
 • Król Strzelców – Ivi Lopez (Raków Częstochowa) – 20 goli
 • Numer Sezonu Totalizatora Sportowego – Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) – pierwszy obcokrajowiec w historii Ekstraklasy ze 100 zdobytymi golami
 • Gol Sezonu wybrany przez redakcję TVP Sport – Fabian Piasecki (Śląsk Wrocław) – z 5. kolejki w meczu Piast – Śląsk
 • TurboKozak Sezonu CANAL+ Sport – Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk)

Wygranym wśród niepocieszonych wicemistrzostwem częstochowian jest na pewno Hiszpan Ivi Lopez. Trzy nagrody, w tym ta najważniejsza przyniosły dumę jemu oraz jego pięknej partnerce, z którą zawitał na galę. Lopeza jednak najczęściej pytano nie o nagrody, ale o przyszłość. Nie jest tajemnicą, że piłkarz, któremu kończy się kontrakt, ma dobre oferty z zagranicznych klubów. Ivi starał się odpowiadać dyplomatycznie, ale w obóz częstochowian szanse na pozostanie ocenia 50 na 50.

Feta w Poznaniu, król Ivi i wyluzowany Czesiu. Co przyniósł koniec sezonu Ekstraklasy?

A skoro już jesteśmy przy Gali Ekstraklasy, to największym luzem i obyciem w tak zacnym i licznym gronie wykazał się… Czesław Michniewicz. Selekcjoner rzucał anegdotami i komentarzami na lewo i prawo. Pytany skąd tak dobry nastrój, odpowiedział, że… do meczów na MŚ jeszcze daleko. Oby też żart nie okazał się ponurą powtórką z poprzednich występów biało-czerwonych na Mundialach w XXI wieku.

Piłkarze na urlopach. Pierwsze transfery w Ekstraklasie

Coś się kończy, a coś zaczyna. Przygotowania do nowego sezonu 2022/23 na razie trwają w… gabinetach klubowych, gdzie dyrektorzy i prezesie pracują nad transferami. Pierwsze efekty ich działa już są i niektóre mogą robić wrażenie

Trener Kosta Runjaić zamienił ławkę w Szczecinie na tę w Warszawie, bo od nowego sezonu poprowadzi Legię. Nowego trenera mieć będzie też Śląsk Wrocław, który rozstał się z Piotrem Tworkiem. Najwięcej w ostatnich dniach dzieje się w Górniku. Zabrzanom udało się przekonać do pozostania mistrza świata Lukasa Podolskiego. Wraz z nim przy Roosevelta zostaje trener Jan Urban, a kontrakt przedłużył Dani Pacheco. Górnik pracuje też nad transferami, a pierwszym jest powrót do polskiej ligi z Turcji Pawła Olkowskiego. A to dopiero początek, zarówno w Zabrzu, jak i w pozostałych klubach. Lato zapowiada się więc bardzo ciekawie!

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...