Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że na co dzień interesują się nią miliony kibiców. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudzają mistrzowskie turnieje, w tym mistrzostwa świata czy też Liga Mistrzów. Nie w nich jednak padają historyczne wyniki. Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest najwyższy wynik w historii piłki nożnej oraz poznasz inne rekordy bramkowe. Zapraszamy do lektury.
Historia rekordów w piłce nożnej
W meczach na szczycie o zwycięstwie często decyduje jedna bramka. Jeżeli różnice pomiędzy drużynami są spore, to zdarza się, że oglądamy nawet 5, 6 lub 7 trafień na korzyść jednej z nich. Rzadko jednak zdarza się, żeby było ich więcej. W historii piłki nożnej zdarzały się jednak spotkania, w których padały rekordowe wyniki. Dotyczy to zarówno rozgrywek klubowych, jak i reprezentacyjnych. Obecny rekord należy do piłkarzy AS Adema i SOE de l’Emyrne i padł w 2002 roku w meczu o mistrzostwo Madagaskaru. Najwyższy wynik w piłce reprezentacyjnej padł w 2015 roku na Igrzyskach Pacyfiku, gdy Vanuatu pokonało Mikronezję. Rekordzistami samych mistrzostw świata są drużyny Węgier i Salwadoru, które zmierzyły się ze sobą w fazie grupowej w 1982 roku. Historia rekordów w piłce nożnej jest długa. W dalszej części artykułu poznasz wybrane z nich.
Najwyższe wyniki w historii światowej piłki nożnej
Absolutnymi rekordzistami są gracze AS Adema i SOE de l’Emyrne. Rozegrany w 2002 roku mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy aż 149:0. To oznacza, że bramka padała średnio co 36 sekund. To spektakularny wynik. Oczywiście warto poznać jego tło i to, jak doszło do takiego rezultatu w oficjalnym meczu. Piłkarze SOE de l’Emyrne czuli się oszukani przez sędziów w poprzedniej kolejce, przez co stracili szansę na obronę tytułu z poprzedniego sezonu. W związku z tym w ramach protestów decydowali się na atakowanie własnej bramki i strzelali gole samobójcze. Oczywiście mecz ten miał swoje konsekwencje. Czterech piłkarzy SOE Antananarivo otrzymało zakaz wstępu na stadion do końca 2002 roku. Sędzia meczu nie został ukarany. Rekordowy wynik z tego meczu trafił do Księgi Rekordów Guinessa, jako najwyższe zwycięstwo w historii futbolu.
W jakim meczu reprezentacyjnym padło najwięcej bramek? Miało to miejsce w 2015 roku na Igrzyskach Pacyfiku. Tam reprezentacja Vanuatu zdemolowała Mikronezję. Skończyło się efektownym zwycięstwem 46:0. W tym samym roku i na tym samym turnieju Mikronezja przegrała też z Fidżi. Ich mecz zakończył się wynikiem 0:38.
Na kartach historii zapisała się też reprezentacja Australii. W 2001 roku rozegrała dwa fantastyczne mecze w eliminacjach do mistrzostw świata. Pokonała m.in. 31:0 Samoa Amerykańskie. Drugi historyczny wynik to zwycięstwo Australii z Tonga. Mecz ten zakończył się wynikiem 22:0.
Ile goli padło najwięcej w polskiej Ekstraklasie? Historyczny mecz miał miejsce 11 września 1927 roku. Wówczas Wisła Kraków rywalizowała z TKS Toruń. Spotkanie zakończyło się efektownym zwycięstwem Białej Gwiazdy 15:0. Do dziś to największe zwycięstwo w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W rywalizacji o mistrzostwo Polski padł jednak też wynik 21:0. Miało to miejsce w 1947 roku, gdy Wisła Kraków rozbiła Pogoń Siedlce. Najwyższy wynik w Pucharze Polski to wygrana Górnika II Zabrze z Wartą Sieradz w sezonie 1995/96. Mecz zakończył się wynikiem 14:0.
W niższych klasach rozgrywkowych w Polsce zdarzają się niespodziewane wyniki. Jeden z nich miał miejsce w listopadzie 2021 roku. Wybrzeże Rewalskie Rewal pokonało Pomorzanina Nowogard aż 53:0. Do dziś to rekordowy wynik w historii polskiej piłki nożnej w wydaniu klubowym. Spotkanie odbyło się w ramach ligi okręgowej w grupie zachodniopomorskiej pierwszej. Pomorzanin Nowogard rozegrał go w zaledwie ośmiu zawodników. Gospodarze nie mieli litości.
Najwyższy wynik w historii reprezentacji Polski miał miejsce w 2009 roku w eliminacjach do mistrzostw świata. Polacy wygrali w nim aż 10:0 z San Marino, dzięki czemu pobili rekord z 1963 roku, gdy wygrali 9:0 z Norwegią. Polacy urządzili sobie festiwal strzelecki, a na listę strzelców wpisali się: Euzebiusz Smolarek (3), Rafał Boguski (2), Robert Lewandowski, Ireneusz Jeleń, Mariusz Lewandowski, Marek Saganowski i Michele Marani, który strzelił gola samobójczego.
Najwięcej bramek w jednym meczu Ligi Mistrzów padło w 1969 roku. KR Reykjavik podejmował u siebie Feyenoord. Goście wygrali 12:2. Drugi najwyższy wynik to zwycięstwo Dinamo Zagrzeb z Crusaders w 1973 roku. Chorwaci wygrali wtedy 11:0. Tyle bramek padało jeszcze w starciach Liverpool – OPS 10:1 (1980) i FC Haka – Anderlecht 1:10 (1966).
Sprawdź też:
- najlepsi strzelcy Premier League
- najlepsi strzelcy Bundesligi
- jaki jest najlepszy klub na świecie
- jaki jest najgorszy klub na świecie
- kto jest najlepszym piłkarzem na świecie
- najlepsi koszykarze
Najwyższe wyniki na mistrzostwach świata
Na mistrzostwach świata w piłce nożnej trudno o to, aby padały tak spektakularne wyniki. Z drugiej strony na przestrzeni dziesiątek lat nie brakowało spotkań, w których kibice oglądali wiele goli. Rekordowy wynik miał miejsce w 1982 roku w Hiszpanii. Węgrzy podejmowali Salwador i efektownie wygrali 10:1. Dwukrotnie na mistrzostwach świata padł wynik 9:0. Najpierw w 1954 roku Węgrzy pokonali Koreę Północną, a w 1974 roku Jugosławia wygrała z Zairem.
Kilkukrotnie w meczu mistrzostw świata pało osiem goli. Poniżej lista tych spotkań:
- Włochy – USA 7:1 (1934)
- Szwecja – Kuba 8:0 (1938)
- Brazylia – Szwecja 7:1 (1950)
- Urugwaj – Boliwia 8:0 (1950)
- Niemcy – Arabia Saudyjska 8:0 (2002)
- Niemcy – Brazylia 7:1 (2014)
Również Polacy zapisali się w historii mistrzostw świata w piłce nożnej. W 1974 roku efektownie wygrali aż 7:0 z drużyną Haiti. Był to popis naszych reprezentantów, którzy pod wodzą Kazimierza Górskiego wywalczyli później trzecie miejsce na świecie.
W ostatnich latach na najwyższym poziomie oglądamy mało spotkań z dużą liczbą bramek. Poziom się wyrównał, a drużyny grają bardziej odpowiedzialnie w defensywie. Na uwagę zasługują pojedyncze przypadki z Mundiali. Tak było m.in. w 2022 roku, gdy Hiszpanie wygrali aż 7:0 z Kostaryką. Taki sam wynik padł w 2010 roku, gdy Portugalia efektownie pokonała Koreę Północną. Cztery lata wcześniej Argentyńczycy wygrali 6:0 z Serbią i Czarnogórą.
Czy w najbliższych latach padną kolejne rekordy? Wydaje się to być mało realne, jednak z pewnością warto śledzić wyniki w niższych klasach rozgrywkowych oraz w egzotycznych ligach. To tam jest największa szansa na sporą liczbę goli.