STS KOD PROMOCYJNY

Lewandowski łowcą rekordów w Budeslidze. Jakie rekordy pobił polski król w niemieckiej lidze?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąLewandowski łowcą rekordów w Budeslidze. Jakie rekordy pobił polski król w niemieckiej...

Robert Lewandowski przez lata był jedną z największych gwiazd niemieckiej Bundesligi. Polak był najlepiej opłacanym piłkarzem rozgrywek oraz wielokrotnym królem strzelców, raz za razem bijącym kolejne rekordy. Prezentujemy bramkowe osiągnięcia “Lewego” wraz z najważniejszymi rekordami, jakie pobił w lidze naszych zachodnich sąsiadów. Oto największe osiągnięcia Roberta Lewandowskiego!

Łowca osiągnięć. Najważniejsze rekordy Roberta Lewandowskiego w lidze niemieckiej

Polski napastnik strzelanie rozpoczął już w Borussii Dortmund, choć prawdziwy szczyt formy dosięgnął go, gdy przeniósł się do Bayernu Monachium. Będąc w BVB dopiero zaczynał budować swój ogromny dorobek i markę, w związku z czym czas największych rekordów nadszedł właśnie podczas występów dla bawarskiego giganta. W związku z tym osiągnięcia, które Polak wyśrubował, można podzielić na perspektywę samych rozgrywek, jak i konkretnie Bayernu.

Polski król

Robert Lewandowski w Bundeslidze zaczął grać w 2010 roku. Najpierw trafił do Borussii Dortmund, gdzie po niełatwym początku dość szybko się jednak zaaklimatyzował. Zdobywanie mnóstwa bramek rozpoczął w drugim sezonie, co doprowadziło do transferu do Bayernu Monachium w 2014 roku. To właśnie w barwach bawarskiego giganta do “Lewego” rekordy zaczęły lgnąć jak ćmy do ognia. Monachijski klub ma zwycięską mentalność, a mając topowych partnerów, Polak zaczął po prostu robić swoje, co przełożyło się na ligowe rekordy.

 • Lewandowski pobił Łukasza Piszczka w klasyfikacji Polaków z największą liczbą bundesligowych występów. Licznik “Piszcza” zatrzymał się na 332 meczach, podczas gdy Lewandowski śrubował swój rekord. Wynik napastnika zamknął się na 384 spotkaniach w Bundeslidze.
 • Dzięki transferowi do Bayernu “Lewy” dołożył do swojego CV mnóstwo trofeów. Żaden Polak w Niemczech nie był tak utytułowany. Pochodzący z Warszawy snajper zdobył 10 mistrzostw Niemiec – dokładając do tego 4 Puchary i 6 Superpucharów Niemiec.
 • Najlepszy okres w swojej karierze “Lewy” przeżywał w ostatnich latach. Dzięki temu w 2020 i 2021 roku zdobywał miano najlepszego piłkarza roku w Niemczech – oczywiście żaden Polak nigdy tego nie osiągnął.
 • W marcu 2019 roku Lewandowski ostatecznie wygrał rywalizację z Peruwiańczykiem Claudio Pizarro, stając się najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bundesligi. Polak zgromadził na koncie 312 trafień, czyli dokładnie 115 więcej niż Pizarro. Emerytowany już snajper z Ameryki Południowej rozegrał jednak ponad 100 meczów więcej od RL9!
 • Wszelkie “naj” w przypadku Lewandowskiego dotyczą rzecz jasna jego wyczynów strzeleckich. Polak – oprócz wyżej wymienionego miana – to najskuteczniejszy piłkarz w historii Pucharu i Superpucharu Niemiec. To pierwszy obcokrajowiec, który przekroczył granicę bundesligowych 200 i rzecz jasna 300 trafień. Polak jest też pierwszym obcokrajowcem, który zdobył 4, 5, 6 i 7 tytułów króla strzelców ligi niemieckiej. W liczbie tej zrównał się ze słynnym Gerdem Muellerem.
 • Bo to właśnie “Bombera” najczęściej gonił Lewandowski. W 2021 roku pobił zresztą dwa szalenie istotne rekordy, które wcześniej należały do Niemca. W jednym sezonie Bundesligi (2020/21) “Lewemu” udało się strzelić aż 41 goli, bijąc o jedno trafienie Muellera. Oprócz tego w roku kalendarzowym 2021 zdobył 43 bramki, ponownie bijąc o jedną “Bombera”.
 • Żaden obcokrajowiec nie zdobył w Bundeslidze tylu hat-tricków, co Robert Lewandowski (16).
 • Polak to także pierwszy zawodnik w historii rozgrywek, który trafiał do siatki w 13 domowych meczach z rzędu.
 • “Lewy” to również autor jednego z najmocniejszych początków sezonu Bundesligi. Żaden zawodnik nie zdobył 16 bramek w pierwszych 11 kolejkach – jemu to się udało.

Mnóstwo rekordów Lewandowskiemu zapewnił pamiętny mecz z Wolfsburgiem z września 2015 roku. Po wejściu z ławki Polak w 9 minut strzelił 5 goli, stając się zdobywcą najszybszych 3, 4 i 5 goli w historii rozgrywek. Żaden rezerwowy nie trafił również do siatki 5 razy po wejściu z ławki – aż do chwili show Lewandowskiego.

Przeskakując legendy. Rekordy “Lewego” w Bayernie

Lewandowski jest jak wino – im starszy, tym lepszy. Szczyt swoich strzeleckich możliwości osiągnął po 30-stce w Bayernie Monachium. Zresztą już przychodząc do Bawarii był czołowym napastnikiem świata, wykreowanym przez Borussię. Z miejsca więc zaczął piąć się w klubowych zestawieniach, przeskakując wiele legend jednego z największych klubów świata.

 • Ponownie kilka rekordów wiąże się z jego narodowością. Lewandowski to najskuteczniejszy obcokrajowiec Bundesligi w barwach jednego klubu – czyli Bayernu, dla którego strzelił 238 goli. Licząc wszystkie rozgrywki, jest najskuteczniejszym nieniemieckim zawodnikiem bawarskiego giganta, dla którego zdobył 344 bramki.
 • “Lewy” pobił też Muellera w kwestii rekordu, który dotyczy co prawda wszystkich rozgrywek, ale był śrubowany przede wszystkim w Bundeslidze. Polak wpisywał się na listę strzelców w 20 kolejnych spotkaniach z rzędu Bayernu, co wcześniej nie udało się nikomu.

Istnieje też rekord, który łączy Bayern i Borussię. Mecze tych drużyn są nazywane w Niemczech “Der Klassikerem”, a Lewandowski występował w nich zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Łącznie zdobył w tych meczach 32 bramki – rzecz jasna najwięcej w historii. Dużo więcej wbił jednak Borussii niż Bayernowi. Ekipa z Dortmundu – choć sam w niej grał – jest jego ulubioną. Nikomu “Lewy” nie wbił tylu goli, co BVB (27).

Nie prześcignął “Bombera”. Ile bramek strzelił Lewandowski w Bundeslidze?

Robert Lewandowski to najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bundesligi. Zagrał w niej 384 mecze, zdobywając aż 312 goli. “Lewy” ma nieprawdopodobną skuteczność, lecz przenosząc się do Barcelony sprawił, że już nigdy nie będzie najlepszym strzelcem w historii rozgrywek. Liderem w tej klasyfikacji jest oczywiście Gerd Mueller, który w 427 spotkaniach strzelił 365 goli. Polakowi zabrakło do Niemca 53 trafień.

Statystyki bramkowe “Lewego”

 • 312 goli w 384 meczach Bundesligi
 • 238 goli w 253 meczach dla Bayernu
 • 74 gole w 131 meczach dla Borussii

Lewandowski w poszczególnych sezonach

 • 2010/11 – 8 goli w 33 meczach
 • 2011/12 – 22 gole w 34 meczach
 • 2012/13 – 24 gole w 31 meczach
 • 2013/14 – 20 goli w 33 meczach
 • 2014/15 – 17 goli w 31 meczach
 • 2015/16 – 30 goli w 36 meczach
 • 2016/17 – 30 goli w 33 meczach
 • 2017/18 – 29 goli w 30 meczach
 • 2018/19 – 22 gole w 33 meczach
 • 2019/20 – 34 gole w 31 meczach
 • 2020/21 – 41 goli w 29 meczach
 • 2021/22 – 35 goli w 34 meczach

ZOBACZ TAKŻE: Bundesliga: gdzie oglądać ligę niemiecką?

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

400 PLN za gola Holandii w meczu z Turcją

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy poprawnie gola Holandii w meczu z Turcją to poza standardową wygraną dodatkowo zgarniamy bonus w wysokości...

Polacy w Serie A. Jak statystyki biało-czerwonych w calcio?

We Włoszech niezmiennie występuje najliczniejsza kolonia polskich piłkarzy za granicą. Powietrze w Italii najwidoczniej sprzyja biało-czerwonym i w tym sezonie zobaczymy kilka, nowych twarzy...