Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąPrzełamanie Lewandowskiego i dublet Casha w Premier League. Podsumowanie weekendu polskich piłkarzy

Za nami udany weekend polskich piłkarzy. Robert Lewandowski przełamał się w La Liga i strzelił pierwszego gola w tym sezonie. Dublet w Premier League ustrzelił Matty Cash, który poprowadził Aston Villę do cennego zwycięstwa. Bramki w ligach zagranicznych zdobyli również: Paweł Bochniewicz, Szymon Włodarczyk, Jakub Piotrowski i Adrian Benedyczak. Zapraszamy na podsumowanie ostatniego weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy.

Lewandowski z premierowym trafieniem w La Liga

Robert Lewandowski na pierwszą bramkę w tym sezonie czekał do trzeciej kolejki La Liga. Polski napastnik ustalił wynik meczu na 4:3 w wyjazdowym spotkaniu z Villarreal CF. Oprócz tego Lewandowski miał jeszcze dwie dogodne sytuacje do strzelenia gola, jednak ich nie wykorzystał. Najważniejsze jednak, że w końcu odnalazł drogę do siatki i wszyscy wierzą w to, że jest to przełamanie polskiego snajpera. Kolejna szansa na bramę w La Liga już 3 września, gdy FC Barcelona zagra na wyjeździe z Osasuną Pampeluna. Po trzech kolejkach zespół Polaka zajmuje trzecie miejsce w lidze i traci dwa oczka do prowadzącego Realu Madryt.

Dublet Casha w Premier League

Doskonały mecz w barwach Aston Villa rozegrał Matty Cash. Reprezentant Polski strzelił dwa gole w wyjazdowym meczu z Burnley. Zespół Polaka wygrał 3:1, a Matty Cash należał do najlepszych graczy na boisku. W tej kolejce Premier League na boisku oglądaliśmy również Jakuba Kiwiora, który wyszedł w pierwszym składzie Arsenalu Londyn na domowy mecz z Fulham. Polak rozegrał cały mecz, który zakończył sie wynikiem 2:2. Cały mecz na ławce rezerwowych West Ham United spędził Łukasz Fabiański, a jego drużyna wygrała 3:1 na wyjeździe z Brighton. Poza kadrą gospodarzy wciąż znajduje się Jakub Moder.

Asysta Płachety na zapleczu Premier League

Na zapleczu Premier League przypomniał o sobie Przemysław Płacheta z Norwich City. Polski skrzydłowy pojawił się na boisku na ostatni kwadrans i zanotował asystę przy bramce na 4:0. Norwich City wygrało na wyjeździe 4:0 z Huddersfield, w którego barwach oglądaliśmy Michała Helika. Z kolejnego zwycięstwa w tym sezonie cieszy się Jan Bednarek, którego Southampton wygrało 2:1 z Queens Park Rangers i zajmuje czwarte miejsce w lidze. Pełne spotkanie w barwach Birmingham City rozegrał Krystian Bielik, a jego zespół wygrał 2:1 z Plymouth. Cały mecz na ławce Millwall w starciu ze Stoke City spędził Bartosz Białkowski, a mecz zakończył się wynikiem 1:0.

Kolejny dobry mecz Zielińskiego w Serie A

Dobre recenzje od początku sezonu Serie A zbiera Piotr Zieliński z mistrzowskiego Napoli. Pomocnik spędził na boisku 83 minuty, a jego zespół wygrał 2:0 z Sassuolo. Polak należał do najlepszych graczy na boisku. Przemysław Szymiński wszedł na 10 minut w meczu Frosinone z Atalantą Bergamo, a jego zespól niespodziewanie wygrał 2:1. Do dramatycznych scen z udziałem Nicoli Zalewskiego doszło w meczu wyjazdowym AS Romy z Hellasem Werona. Polak potrzebował pilnej interwencji lekarskiej, jednak skończyło się na strachu. Badania wykonane po meczu nie potwierdziły nic niepokojącego. Zalewski zszedł z boiska w 51. minucie. W zespole gospodarzy cały mecz rozegrał Paweł Dawidowicz, a Hellas wygrał 2:1.

Karol Linetty wszedł z ławki Torino w wyjazdowym meczu z AC Milan, a jego drużyna przegrała 1:4. Łukasz Skorupski rozegrał dobry mecz przeciwko Juventusowi Turyn, który zakończył się wynikiem 1:1. W zespole gospodarzy na ostatnie kilkanaście minut wszedł Arkadiusz Milik, a Wojciech Szczęsny pauzował z powodu urazu. Na ostatnie sekundy meczu wyjazdowego Genoi z Lazio Rzym wszedł Filip Jagiełło. Nieoczekiwanie Genoa wygrała na wyjeździe 1:0. Cały mecz na ławce Empoli spędzili Bartosz Bereszyński i Sebastian Walukiewicz. Ich drużyna przegrała 0:2 z Monzą.

Benedyczak z kolejnym trafieniem w Serie B

Drugiego gola w tym sezonie Serie B strzelił Adrian Benedyczak. Już w 2. minucie meczu umiejętnie wykorzystał rzut karny. AC Parma wygrała przed własną publicznością 2:0 z Citadellą. Na boiskach Serie B w ostatniej kolejce pojawił się jeszcze Jakub Łabojko z Ternany, jednak jego zespół przegrał 1:2 na wyjeździe z Catanzaro.

Czyste konto Marcina Bułki w Ligue 1

Marcin Bułka zachował czyste konto w domowym meczu Nicei z Olympique Lyon. Polski bramkarz zagrał kolejne dobre spotkanie w Ligue 1 i udowadnia, że zasłużenie wygrał rywalizację o bluzę z numerem 1. Przemysław Frankowski zagrał pierwszą połowę w wyjazdowym meczu RC Lens z Paris Saint-Germain. Niestety mistrzowie Francji wygrali 3:1. Radosław Majecki spędził cały mecz na ławce rezerwowych AS Monaco w meczu wyjazdowym z Nantes. Skończyło się 3:3. Poza kadrą Clermont Foot znalazł się Mateusz Wieteska, który jest blisko transferu do Serie A.

Polacy w roli rezerwowych w Bundeslidze

W drugiej kolejce Bundesligi Polacy pełnili rolę rezerwowych w swoich drużynach. Dawid Kownacki dostał tylko kilka minut w wyjazdowym meczu Werderu Brema z SC Freiburgiem. Ostatecznie zespół Polaka przegrał 0:1. Jakub Kamiński wszedł na ostatnie sekundy meczu VfL Wolfsburg z FC Koln. Drużyna Polaka wygrała 2:1. Nieco więcej czasu dostał Robert Gumny, który zagrał ostatnie 10 minut w meczu wyjazdowym Augsburga z Bayernem Monachium. Niestety nie pomogło to w zatrzymaniu mistrzów Niemiec, którzy wygrali 3:1.

Udział Karbownika przy bramce w debiucie w Hercie Berlin

Udział przy bramce w swoim debiucie w Hercie Berlin zanotował Michał Karbownik. Polak wbiegł w pole karne Greuther Fürth i oddał strzał. Został zablokowany, jednak do piłki dopadł Marten Winkler i umieścił piłkę w siatce. Mecz zakończył się wynikiem 5:0. Pewnym punktem Kaiserslautern ponownie był Tymoteusz Puchacz. Zagrał cały mecz, a jego drużyna wygrała na wyjeździe 2:1 z Paderborn. Cały mecz na środku obrony Schalke 04 rozegrał Marcin Kamiński. Niestety nie ma powodów do radości, ponieważ Schalke przegrało u siebie 0:2 z Kiel. W barwach Fortuny Düsseldorf zadebiutował Dennis Jastrzembski. Od razu zanotował asystę, a Fortuna wygrała 5:0 z Elversbergiem.

Polacy w ligach spoza TOP 5

Świetnie w rozgrywki austriackiej Bundesligi wprowadził się Szymon Włodarczyk. Właśnie strzelił dwa gole w domowym meczu Sturmu Graz z BW Linz. Mecz zakończył się wynikiem 4:1. Polski napastnik ma już na koncie cztery bramki w lidze w tym sezonie. Swojego gola w lidze bułgarskiej dołożył również Jakub Piotrowski, który trafił w meczu Łudogorca Razgrad z Beroe. Skończyło się 5:0.

W lidze greckiej powody do zadowolenia ma Tomasz Kędziora. Zagrał cały mecz, a jego PAOK Saloniki wygrał 2:1 z Kifisias. Damian Szymański wszedł z ławki rezerwowych w meczu AEK Ateny z Panserraikosem. Skończyło się 1:1. Oficjalny debiut w barwach Atromitosu zanotował Karol Angielski. Nie będzie go dobrze wspominał, ponieważ jego drużyna przegrała aż 0:4 z Olympiakosem Pireus.

Drugie trafienie w tym sezonie holenderskiej Eredivisie zanotował Paweł Bochniewicz. Niestety nie chroniło to jego SC Heerenveen przed bolesną porażką 1:3 ze Spartą Rotterdam. Pierwszej porażki w tym sezonie doznała FC Kopenhaga z Kamilem Grabarą w składzie. Mistrzowie Danii nieoczekiwanie przegrali u siebie 1:3 z Silkeborgiem.

W tureckiej Superlidze asystę zaliczył Konrad Michalak z Konyasporu. Wszedł na boisko z ławki i pomógł swojej drużynie w wygranej 2:0 z Gaziantepem. O pechu może mówić Jakub Kałuziński z Antlayasporu. Niestety w wyjazdowym meczu z Sivassporem doznał groźnie wyglądającej kontuzji. Na pierwsze czyste konto w tym sezonie czeka Rafał Gikiewicz z Ankaragucu. Teraz jego zespół zremisował na wyjeździe 1:1 z Karagumruk.

Bohaterem Charlotte FC został Karol Świderski. Polski napastnik zaliczył dwie asysty w meczu z Los Angeles FC, a jego drużyna wygrała 2:1. Polak został wybrany graczem spotkania. Na boisku oglądaliśmy jeszcze: Kamila Jóźwiaka, Jana Sobocińskiego (Charlotte) oraz Mateusza Bogusza (Los Angeles). Mateusz Klich zagrał pełny mecz w barwach DC United z Philadelphią Union. Niestety skończyło się 1:3. W pierwszym składzie Houston Dynamo wyszedł Sebastian Kowalczyk, a jego drużyna wygrała na wyjeździe 3:0 z Realem Salt Lake City.

Drugiej porażki w tym sezonie doznała Abha Club z Arabii Saudyjskiej, której trenerem jest Czesław Michniewicz. Tym razem drużyna z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie przegrała 0:1 z Al-Taawon.