STS KOD PROMOCYJNY

Kolejny kłopot, cisza medialna i nowe zasady Santosa

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiKolejny kłopot, cisza medialna i nowe zasady Santosa

Do meczu z z Czechami w Pradze coraz mniej czasu, a reprezentacja przygotowuje się w ciszy poznając filozofię Fernando Santosa. Portugalczyk zabronił kadrowiczom wywiadów i będzie unikać… cofania się autokaru.

Pech „Beresia” na treningu

Trzeba przyznać, że nie ma spokoju na początku prac z reprezentacją Fernando Santos. Jeśli chodzi o sprawy sportowe, to kontuzja goni kontuzję. Pisaliśmy o kłopotach zdrowotnych Jana Bednarka i Kamila Piątkowskiego, a później okazało się, że dotyczą one również Bartosza Bereszyńskiego. Rezerwowy Napoli na wtorkowym treningu kadry naciągnął więzadło w stawie kolanowym. Po szybkich badaniach lekarze poinformowali, że „Beresia” czekają ok. 2 tygodnie przerwy. Wobec tego w trybie awaryjnym dowołany na zgrupowanie został Tymoteusz Puchacz. „Puszka” jest już drugim, po Bartoszu Salamonie piłkarzem, który dojechał na zgrupowanie, choć pierwotnie nie było go na liście powołań. Zgrupowanie z powodu kontuzji opuścił również Kacper Kozłowski, który nie zagra w najbliższych meczach eliminacyjnych.

Zakaz rozmów

Przed najbliższymi meczami nie dojdzie do indywidualnych rozmów dziennikarzy z piłkarzami. Taką decyzję podjął selekcjoner Santos, a według nieoficjalnych informacji powodem jest wciąż powracający temat rządowych premii za awans do 1/8 MŚ w Katarze. Zwłaszcza po ostatnim wywiadzie bramkarza Łukasza Skorupskiego, który na łamach „Przeglądu Sportowego” przyznał, że zawodnicy mocno pokłócili się o owe premie. Spodziewając się rozgrzebywania tego temu i kolejnych pytań, Santos zarządził tzw. ciszę medialną. Jedyną okazją do wypowiedzi mają być przedmeczowe konferencje prasowe.

Kamera z obostrzeniami i cofanie bez trenera

Portugalski, bardzo doświadczony selekcjoner, wprowadził też kilka nowych zasad i nie mówimy o stricte sportowych aspektach. Kibice biało-czerwonych przyzwyczaili się do kulis meczowych i różnego rodzaju vlogów, które publikowane od wielu lat są na kanale „Łączy nas piłka”. Już wiadomo, że na zgrupowaniach u Santosa obecność kamer nie będzie tak „wszędobylska” i powszechna. Przyznał to w rozmowie z „Kanałem Sportowym” Jakub Kwiatkowski, rzecznik kadry.

Fernando Santos absolutnie nie zgadza się, aby kamera „Łączy nas Piłka” była podczas opraw, co miało miejsce u Paulo Sousy, Jerzego Brzęczka czy Czesława Michniewicza. Teraz tego nie ma. Kamery ma także nie być w szatni i autobusie. To trochę wracanie do tego, co było u trenera Nawałki. Były te same zasady

Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy kadry

Co ciekawe, Fernando Santos wprowadził też zmiany dotyczące… piłkarskich przesądów. Chodzi o cofanie autokaru, które zazwyczaj jest odbierane jako oznaka pecha czy nieszczęścia. Portugalczyk zgodził się na możliwość cofania autokaru, ale jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to selekcjoner opuści pojazd. „Autobus może cofać, ale bez trenera w środku. Jeżeli jest jakiś powód, to trener musi wyjść, piłkarze nie muszą i wtedy autobus może dopiero zacząć cofać” – przyznał Kwiatkowski w rozmowie z „Kanałem Sportowym”. Na Stadionie Narodowym Santos zamienił też ławki rezerwowych. Od meczu z Albanią Polacy będą zajmowali tę po prawej stronie. Podczas posiłków zespół siada przy jednym, dużym okrągłym stole, a sztab trenerski przy drugim mniejszym. Ma to bardziej „łączyć” i integrować zawodników.

Mamy nadzieję na jedno: oby te wszystkie zmiany przyniosły pozytywne efekt w postaci zwycięstw w najbliższych meczach.

ZOBACZ TAKŻE: najlepszy strzelec Reprezentacji Polski

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...