STS KOD PROMOCYJNY

Robert Lewandowski na 12. miejscu w Złotej Piłce. Ewa Pajor była 18

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaRobert Lewandowski na 12. miejscu w Złotej Piłce. Ewa Pajor była 18

Za nami kolejna edycja Złotej Piłki. Robert Lewandowski zajął w niej 12. miejsce, co jest jego najgorszym wynikiem od 2018 roku, gdy nie został sklasyfikowany. Polski akcent mieliśmy również wśród pań, gdzie na 18. miejscu uplasowano Ewę Pajor. Po raz ósmy w karierze statuetkę Złotej Piłki odebrał Lionel Messi, który w ubiegłym sezonie poprowadził Argentynę do tytułu mistrza świata. Wśród pań triumfowała Hiszpanka Aitana Bonmati.

Lewandowski w zacnym gronie 

Spodziewaliśmy się tego, że Robert Lewandowski nie będzie walczył o czołowe miejsca w tegorocznej edycji Złotej Piłki. Ostatecznie kapitan reprezentacji Polski i napastnik FC Barcelony został sklasyfikowany na 12. pozycji. To dla niego najgorszy wynik od 2018 roku, gdy w ogóle nie znalazł się w zestawieniu. W tym roku po raz ósmy w karierze po nagrodę sięgnął Lionel Messi, który w okresie branym pod uwagę wywalczył z Argentyną mistrzostwo świata. Pod względem liczby zdobytych statuetek jest zdecydowanym rekordzistą i wydaje się, że długo nikt nie pójdzie w jego ślady. Miejsca na podium zajęli jeszcze Norweg Erling Haaland (Manchester City) i Francuz Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain). 

Ewa Pajor na 18. miejscu wśród pań

Po raz pierwszy w historii w wąskim gronie nominowanych znalazła się reprezentantka Polski. Mowa o Ewie Pajor z drużyny VfL Wolfsburg. Za nią dobry sezon, w którym wywalczyła koronę królowej strzelczyń Ligi Mistrzyń, a jej zespól przegrał dopiero w finale. Polka w plebiscycie Złotej Piłki zajęła 18. miejsce. Nagrodę wywalczyła Hiszpanka Aitana Bonmati, która do zwycięstwa w Lidze Mistrzyń dołożyła też mistrzostwo świata. 

Kto triumfował w pozostałych kategoriach?

W pozostałych kategoriach również czekały nas ciekawe rozstrzygnięcia. Nagrodę im. Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza zdobył Argentyńczyk Emiliano Martinez. Najlepszym napastnikiem wybrano Erlinga Haalanda, który zgarnął nagrodę im. Gerda Muellera. Anglik Jude Bellingham został uhonorowany nagrodę im. Raymoda Kopaszewskiego, a Brazylijczyk Vinicius Junior nagrodą im. Socratesa. Drużyną roku wybrano Manchester City, który wygrał zarówno Premier League, jak i Ligę Mistrzów. 

ZOBACZ TAKŻE: La Liga: gdzie oglądać ligę hiszpańską?

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...