Zrobili to! Lech Poznań w 1/8 Ligi Konferencji Europy

Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaZrobili to! Lech Poznań w 1/8 Ligi Konferencji Europy

Piłkarze Lecha Poznań wygrali przed własną publicznością 1:0 z FK Bodo/Glimt z Norwegii i awansowali do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy. Bramkę na wagę zwycięstwa w drugiej połowie strzelił Szwed Mikael Ishak. Tym samym po 32 latach polski zespół ponownie wygrał dwumecz w europejskich pucharach na wiosnę. W piątek 24 lutego Kolejorz pozna kolejnego przeciwnika.

Ciężki bój i cenne zwycięstwo

Przed meczem szanse obu zespołów na awans oceniano równo. Pierwszy mecz w Norwegii zakończył się bezbramkowym remisem, dlatego nic nie można było przesądzać. Na Stadionie Miejskim w Poznaniu Lecha Poznań wspierały 34 tysiące kibiców, którzy liczyli na napisanie historii przez swoich ulubieńców. Tak też się stało i Lech Poznań po raz pierwszy w historii wygrał wiosną dwumecz w europejskich pucharach. Pierwsza połowa była wyrównana i brakowało w niej dogodnych sytuacji strzeleckich. Oglądaliśmy mecz walki, a nie finezyjną grę.

Po przerwie obraz wiele się nie zmienił, a pierwsi dogodną sytuację mieli rywale. Hugo Vetlesen dostał piłkę w polu karnym i wydawało się, że formalnością jest strzelenie bramki. Na szczęście chybił. Kolejną dobrą sytuację dla Bodo/Glimt zmarnował Amahl Pellegrino. Goście napierali, jednak kluczową akcję w meczu rozegrał Kolejorz. W 63. minucie płasko dośrodkował Joel Pereira, a bramkę uderzeniem z pierwszej piłki zdobył niezawodny Mikael Ishak. Do końca meczu Lech Poznań grał bardzo mądrze. Podopieczni Johna van den Broma postawili na wysoki pressing i grali szczelnie w obronie. Dzięki temu Filip Bednarek nie miał za dużo pracy. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 i z awansu cieszy się Lech Poznań

Lech Poznań – FK Bodo/Glimt 1:0 (0:0)

32 lata czekania

Polscy kibice czekali na wygrany dwumecz europejskich pucharów na wiosnę aż 32 lata. Ostatni raz tej sztuki dokonała Legia Warszawa, która w 1991 roku w Pucharze Zdobywców Pucharów wyeliminowała Sampdorię Genua. Teraz swoją historię napisali piłkarze Lecha Poznań, którzy pokonali FK Bodo/Glimt i awansowali do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy. Awans to nie tylko prestiż, ale także duża premia finansowa. Za pokonanie Norwegów Kolejorz otrzyma 600 tysięcy euro. Do tej pory Lech Poznań za grę w Europie w sezonie 2002/23 wypracował sobie premię od UEFA w wysokości 6,7 miliona euro.

Z kim zagra Kolejorz?

Losowanie 1/8 finału Ligi Konferencji Europy odbędzie się już w piątek 24 lutego w szwajcarskim Nyonie. Wśród potencjalnych przeciwników Lecha Poznań znajdują się: Basaksehir (Turcja), Sivasspor (Turcja), Slovan Bratysława (Słowacja), Djurgardens (Szwecja), AZ Alkmaar (Holandia), OGC Nice (Francja), West Ham United (Anglia) i Villarreal (Hiszpania).