STS KOD PROMOCYJNY

Reprezentanci Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Kto gra za granicą? 

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka ręcznaReprezentacje Polski w piłce ręcznejReprezentanci Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Kto gra za granicą? 

Przed laty reprezentanci Polski w piłce ręcznej stanowili o sile czołowych zagranicznych klubów. Obecnie polska piłka ręczna znajduje się w małej zapaści i przekłada się to na mniejszą liczbę Polaków za granicą. Kto obecnie gra w zagranicznych zespołach i jak wyglądało to w przeszłości? 

Dlaczego Polki wyjeżdżają za granicę?

Kobieca piłka ręczna w Polsce zyskuje stale na popularności, jednak nasze drużyny nie są w stanie nawiązać wyrównanej walki z czołowymi ekipami z Europy. To sprawia, że wyróżniające się piłkarki ręczne próbują swoich sił na zachodzie. Daje im to szanse rozwoju sportowego, trenowania na lepszych obiektach oraz poprawy zarobków. Obecnie najczęściej wybierają ligę francuską lub niemiecką, należące od lat do najlepszych rozgrywek w klubowej piłce ręcznej kobiet. 

Reprezentantki Polski w zagranicznych klubach

Sprawdźmy, które reprezentantki Polski w piłce ręcznej występują na co dzień w zagranicznych klubach. Poniżej przedstawiono kilka z nich. 

Adrianna Płaczek

Bramkarka reprezentacji Polski występuje od 2019 roku we francuskiej drużynie Nantes Loire Atlantique HB. Wcześniej w latach 2017-19 występowała w innym francuskim zespole – Fleury Loiret Handball. Za granicą spisuje się znakomicie. W sezonie 2018/19 była najskuteczniejszą bramkarką w lidze francuskiej i została nominowana do najlepszej drużyny sezonu. 

Monika Kobylińska

Od lat stanowi o sile reprezentacji Polski. Z kraju wyjechała w 2017 roku, gdy podpisała kontrakt z niemieckim TuS Metzingen. Dwa lata później przeniosła się do Francji, gdzie do dziś występuje w zespole Brest Bretagne Handball. 

Natalia Nosek

Na początku zeszłego roku młoda rozgrywająca Natalia Nosek przeniosła się z MKS Perła Lublin do ligi francuskiej. Tam podpisała kontrakt z ESBF Besancon, w którym występuje od 2021 roku. Klubową koleżanką Natalii Nosek jest Aleksandra Rosiak. 

Aleksandra Rosiak

W podobnym czasie do Natalii Nosek Polskę opuściła Aleksandra Rosiak. Ona również przeniosła się do francuskiego zespołu ESBF Besancon. Wcześniej rozgrywająca występowała w MKS Perła Lublin. 

Julia Niewiadomska

Zawodniczka ta w bardzo młodym wieku zdecydowała się na kontynuowanie kariery za granicą. Rozgrywająca reprezentacji Polski może występować jeszcze w zespołach juniorskich, a na co dzień gra w niemieckiej drużynie SV Union Halle-Neustadt. 

Dagmara Nocuń

Dagmara Nocuń to zawodniczka, która na co dzień występuje na pozycji lewoskrzydłowej. Po kilku latach gry w MKS-ie Lublin zdecydowała się wyjazd do zagranicznego zespołu. Od 2021 roku występuje w niemieckim zespole TuS Metzingen. 

Paulina Uścinowicz

To kolejna z zawodniczek, które bardzo szybko opuściły Polskę i rozpoczęły grę w zagranicznych klubach. Urodzona w 1999 piłkarka ręczna występuje obecnie we francuskim Fleury Loiret Handball. Wcześniej była zawodniczką duńskiego København Håndbold.

Aleksandra Zych

Obecnie Aleksandra Zych występuje już w swoim trzecim zagranicznym zespole. Na co dzień broni barw CS Măgura Cisnădie z Rumunii. Wcześniej grała także we francuskim     Metz Handball oraz w niemieckiej Borussii Dortmund Handball. 

Joanna Wołoszyk

Joanna Wołoszyk jest kolejną z reprezentantek Polski, które zdecydowały się na zagraniczny wyjazd. Obrała nietypowy kierunek, ponieważ na co dzień występuje w tureckim zespole Kastamonu B. Genclik SK.

Karolina Kudłacz-Gloc

Jedna z najlepszych zawodniczek w historii reprezentacji Polski już od kilkunastu lat występuje w niemieckiej Bundeslidze. Od 2017 roku reprezentuje SG BBM Bietigheim, a wcześniej w latach 2006-2017 grała w zespole HC Leipzig.

Sylwia Lisewska

Lewa rozgrywająca zdecydowała się na wyjazd za granicę kilka lat temu. Karierę kontynuuje w Rumunii, gdzie najpierw trafiła do Minaur Baia Mare, a od jakiegoś czasu występuje wspólnie z Aleksandrą Zych w CS Măgura Cisnădie.

Polskie piłkarki ręczne występujące w klubach zagranicznych w przeszłości

W ostatnich latach polskie piłkarki ręczne dość często próbowały swoich sił w dobrych, zagranicznych zespołach. Do najbardziej znanych zawodniczek, które grały za granicą, należą m.in.:

  • Aneta Łabuda (ESBF Besancon – Francja);
  • Marta Gęga (Le Havre AC, Fleury Loiret Handball, Cergy-Pontoise Handball 95 – Francja);
  • Patrycja Świerżewska (Byåsen HE – Norwergia);
  • Joanna Drabik (Siófok KC – Węgry);
  • Kinga Achruk (Budućnost Podgorica – Czarnogóra);
  • Ewa Urtnowska (Levanger Håndballklubb – Norwegia, Toulon Saint Cyr Var Handball – Francja);
  • Katarzyna Janiszewska (Union Halle-Neustadt i TuS Metzingen – Niemcy, Paris 92 – Francja);
  • Kamila Szczecina (HC Rödertal – Niemcy);
  • Emilia Galińska (Neckarsulmer Sport-Union Handball, Borussia Dortmund Handball, Union Halle-Neustadt – Niemcy);
  • Alina Wojtas (Larvik HK – Norwegia);
  • Monika Stachowska (Brest Bretagne Handball – Francja);
  • Iwona Niedźwiedź (SK Aarhus i Team Tvis Holstebro – Dania);
  • Klaudia Pielesz (SG BBM Bietigheim i Frisch Auf Göppingen – Niemcy);
  • Karolina Zalewska (Fleury Loiret Handball i Issy Paris Hand – Francja);
  • Anna Wysokińska (Yenimahalle Belediyesi SK – Turcja);
  • Mirella Mierzejewska (Gjerpen IF – Norwegia);
  • Bożena Gniedziuk (Oslo Haugevit i IL Vestar – Norwegia);
  • Izabela Puchacz (Budućnost Podgorica – Czarnogóra);
  • Anna Ejsmont (Ferrobus Mislata Tortajada i Cementos la Union-Ribarroja – Hiszpania, RK Krim – Słowenia, VfL Wolfsburg – Niemcy);
  • Bożena Karkut (Voždovac Belgrad – Serbia, Haugerud IF Oslo, IL Vestar, Toten HK – Norwegia, Hypo Niederösterreich – Austria);
  • Dagmara Kowalska (Akaba Bera Bera San Sebastian – Hiszpania, VfL Oldenburg, Borussia Dortmund Handball, SC Markranstädt – Niemcy);
  • Wioletta Luberecka (Sverresborg Idrettsforening, Faaberg, Drammen – Norwegia);
  • Monika Marzec (Budućnost Podgorica – Czarnogóra);
  • Agnieszka Matuszewska (RK Krim – Słowenia);
  • Teresa Zielewicz (HypoBank Südstadt – Austria);
  • Teresa Żurowska (HypoBank Südstadt, WAT Fünfhaus Wiedeń – Austria). 

Piłkarze ręczni równie chętnie wyjeżdżają?

Najlepsi polscy piłkarze ręczni przez wiele lat stanowili o sile zespołów z Bundesligi. Występowali również w rozgrywkach ligi hiszpańskiej i francuskiej. W ostatnich latach poziom naszych piłkarzy ręcznych spadł, ponieważ największe gwiazdy zakończyły kariery. Mimo tego w zagranicznych klubach wciąż można spotkać naszych zawodników, choć nie jest to już tak duża skala jak jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. 

Wpływ na to może mieć również wzrost znaczenia w rozgrywkach europejskich takich drużyn jak VIVE Kielce i Wisła Płock. Dzięki temu wielu obiecujących graczy może występować w Polsce, gdzie mogą liczyć na rywalizację z najlepszymi drużynami w Europie oraz podobne zarobki. Czołowe polskie zespoły stały się również magnesem dla zagranicznych zawodników. 

Reprezentanci Polski w zagranicznych klubach

Sprawdźmy, którzy reprezentanci Polski w piłce ręcznej występują na co dzień w zagranicznych klubach. Poniżej przedstawiono kilkoro z nich. 

Szymon Działakiewicz

Młody polski rozgrywający od połowy 2021 roku reprezentuje barwy niemieckiej drużyny  VfL Gummersbach. 

Piotr Chrapkowski

Ten doświadczony reprezentant Polski ma na swoim koncie brązowy medal Mistrzostw Świata z 2015 roku. Od 2017 roku występuje w niemieckiej Bundeslidze, gdzie broni barw SC Magdeburg.

Ariel Pietrasik

Zawodnik ten urodził się i wychował w Luksemburgu, jednak zawsze chciał grać z orzełkiem na piersi. W połowie 2021 roku podpisał kontrakt ze szwajcarską drużyną Otmar Sankt Gallen, gdzie popisuje się dużą skutecznością. 

Michał Potoczny

Środkowy rozgrywający przez wiele lat występował w polskiej lidze, po czym zdecydował się na wyjazd za granicę. Wybrał kierunek północny i od 2021 roku reprezentuje barwy norweskiej drużyny Kristiansand. 

Melwin Beckman

Naturalizowany Szwed walczy o zatwierdzenie zgłoszenia przez IHF i wyjazd z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Europy, które rozpoczną się już za kilkanaście dni. Beckman na co dzień występuje w szwedzkiej drużynie HK Aranas.

Jan Czuwara

Lewoskrzydłowy reprezentacji Polski od kilku lat jest pewnym punktem drużyny. Po kilku latach gry w Zagłębiu Lubin i Górniku Zabrze w 2021 roku zdecydował się na swój pierwszy zagraniczny wyjazd. Obecnie występuje w macedońskim zespole Vardar Skopje, gdzie spotkał Patryka Walczaka. 

Patryk Walczak

Doświadczony polski obrotowy to jeden z największych obieżyświatów w obecnej kadrze piłkarzy ręcznych. Od 2020 roku reprezentuje Vardar Skopje z Macedonii Północnej, a wcześniej grał m.in. w niemieckim TuS N-Lübbecke oraz francuskim Massy Essonne HB. 

Maciej Gębala

To kolejny z reprezentantów Polski, który od kilku lat występuje w Bundeslidze. Od 2018 roku broni barw SC DHfK Leipzig. Wcześniej w latach 2013-16 występował w niemieckim SC Magdeburg, z krótką przerwą na wypożyczenie do HC Aschersleben.

Kamil Syprzak

Obecnie to zawodnik reprezentacji Polski, który może poszczycić się grą w najlepszych zagranicznych zespołach. Polski obrotowy w latach 2015-19 występował w hiszpańskiej FC Barcelonie, a od 2019 roku broni barw innego potentata – PSG Handball.

Polscy piłkarze ręczni w klubach zagranicznych w przeszłości

Ostatnie kilkanaście lub więcej lat to częste wyjazdy najlepszych polskich szczypiornistów do zagranicznych zespołów. Wśród najbardziej znanych reprezentantów Polski, którzy występowali poza naszym krajem, należy wymienić m.in.:

  • Sławomir Szmal (TuS Nettelstedt-Lübbecke, Rhein-Neckar Löwen – Niemcy);
  • Karol Bielecki (SC Magdeburg, Rhein-Neckar Löwen – Niemcy);
  • Marcin Lijewski (SG Flensburg-Handewitt, HSV Hamburg – Niemcy, Samen Al-Hojaj – Iran);
  • Andrzej Szymczak (Voest Linz SBL – Austria, HC Berchem – Luksemburg);
  • Bartosz Jurecki (SC Magdeburg – Niemcy);
  • Jerzy Klempel (Frisch Auf Göppingen – Niemcy);
  • Daniel Waszkiewicz (THW Kiel, VfL Bad Schwartau – Niemcy);
  • Mariusz Jurasik (Rhein-Neckar Löwen – Niemcy, El Jaish – Katar);
  • Alfred Kałuziński (TuSpo Norymberga, TSV Ansbach, HaSpo Bayreuth – Niemcy);
  • Michał Jurecki (HSV Hamburg, TuS N-Lübbecke, SG Flensburg-Handewitt – Niemcy);
  • Bogdan Wenta (CD Bidasoa, FC Barcelona – Hiszpania, TuS N-Lübbecke, SG Flensburg-Handewitt – Niemcy);
  • Zbigniew Tłuczyński (VfL Fredenbeck, TuS Nettelstedt, TV Jahn Duderstadt – Niemcy);
  • Krzysztof Lijewski (HSV Hamburg, Rhein-Neckar Löwen – Niemcy);
  • Zbigniew Plechoć (m.in.: Bayer Leverkusen – Niemcy, Eupen – Belgia);
  • Henryk Rozmiarek (m.in.: PSV Hannover i SG Weiche-Handewitt – Niemcy, Nea Elvetia – Grecja);
  • Jan Gmyrek (UHC Eggenburg – Austria);
  • Damian Wleklak (Alpla HC Hard – Austria, TSV GWD Minden – Niemcy);
  • Mariusz Jurkiewicz (Ciudad Real, JD Arrate, SDC San Antonio, Atletico Madryt – Hiszpania);
  • Janusz Brzozowski (Sjundea IF – Finlandia, FZC Mulhouse – Francja);
  • Robert Nowakowski (Bayer Dormagen – Niemcy);
  • Grzegorz Tkaczyk (SC Magdeburg, Rhein-Neckar Löwen – Niemcy);
  • Tomasz Tłuczyński (m.in.: VfL Gummersbach, TSV Hannover-Burgdorf, TuS Nettelstedt-Lübbecke – Niemcy);
  • Lesław Dziuba (IF Saab Linköping – Szwecja, SV Post Telekom Schwerin – Niemcy);
  • Piotr Przybecki (m.in.: THW Kiel, TSV Hannover-Burgdorf, TV Hüttenberg);
  • Łukasz Gierak (TuS N-Lübbecke – Niemcy);
  • Piotr Grabarczyk (HSV Hamburg, TuS N-Lübbecke – Niemcy);
  • Szymon Sićko (TV 05/07 Hüttenberg – Niemcy);
  • Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo – Niemcy, Tatabánya KC, Pick Segedyn, Csurgói KK – Węgry);
  • Andrzej Rojewski (SC Magdeburg, SC DHfK Leipzig – Niemcy).

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 najlepszych piłkarzy ręcznych

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...