STS KOD PROMOCYJNY

Reprezentantki Polski w piłce ręcznej poznały rywalki w walce o EHF EURO 2024

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka ręcznaReprezentacje Polski w piłce ręcznejReprezentantki Polski w piłce ręcznej poznały rywalki w walce o EHF EURO...

Polskie szczypiornistki mogą mówić o sporym szczęściu. W eliminacjach do EHF EURO 2024 trafiły na Dunki i niżej notowane zawodniczki z Kosowa. Z tą ostatnią drużyną dwukrotnie wysoko wygrywały w niedawnym barażu o awans na Mistrzostwa Świata 2023. W eliminacjach Mistrzostw Europy powinno być podobnie. Biało-czerwone to zdecydowane faworytki do awansu na turniej rozgrywany w Szwajcarii, Austrii i Węgrzech. 

Polki w trzyzespołowej grupie 

Polki przed losowaniem znajdowały się w drugim koszyku, przez co mogły trafić na wyżej notowane rywalki. Podopieczne Arne Senstada zostały rozlosowane do grupy 8. To jedyna grupa, w której zagrają tylko trzy zespoły. Najwyżej stoją notowania Dunek, czyli aktualnych wicemistrzyń Europy. Liczymy na to, że biało-czerwone postawią się faworytkom i stoczą z nimi wyrównane spotkania. Zdecydowanym outsiderem grupy powinno być Kosowo. To kopciuszek w kobiecej piłce ręcznej. Ostatni dwumecz rozgrywany jako baraż do MŚ Polki wygrały z tą drużyną 36:22 i 32:20. Jeżeli powtórzą te wyniki, to awansują na Euro 2024. 

Zasady awansu 

Europejskie drużyny zostały podzielone na osiem grup. Siedem grup liczy po cztery zespoły, a ósma, czyli polska, tylko trzy. Z każdej grupy na turniej mistrzowski awansują po dwie najlepsze ekipy. Do tego na awans mogą liczyć cztery drużyny z najlepszym bilansem z trzecich miejsc. Zasady kwalifikacji sprawiają, że Polki nie powinny mieć większych problemów z wywalczeniem sobie przepustki na EHF EURO 2024. Faza eliminacyjna rozpocznie się 12 października 2023 roku i potrwa do 7 kwietnia 2024 roku. Turniej mistrzowski w Szwajcarii, Austrii i Węgrzech odbędzie się w dniach 28 listopada – 15 grudnia 2024. 

Skład wszystkich grup 

Pewne udziału w turnieju mistrzowskim są gospodarze: Szwajcaria, Austria i Węgry oraz obrońca tytułu Norwegia. Poniżej przedstawiamy składy wszystkich grup eliminacyjnych:

  • grupa 1: Chorwacja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Grecja;
  • grupa 2: Niemcy, Ukraina, Słowacja, Izrael;
  • grupa 3: Holandia, Portugalia, Czechy, Finlandia;
  • grupa 4: Francja, Włochy, Słowenia, Łotwa;
  • grupa 5: Hiszpania, Litwa, Macedonia Północna, Azerbejdżan;
  • grupa 6: Czarnogóra, Turcja, Serbia, Bułgaria;
  • grupa 7: Szwecja, Wyspy Owcze, Islandia, Luksemburg;
  • grupa 8: Polska, Dania, Kosowo. 
Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...