Dwa minima na MŚ w pływaniu w Budapeszcie podczas Arena Grand Prix Polski w Oświęcimiu

Strona głównaDwa minima na MŚ w pływaniu w Budapeszcie podczas Arena Grand Prix...

Za nami przedostatnie zawody z cyklu Arena Grand Prix Polski w pływaniu, które tym razem odbyły się w Oświęcimiu. Najważniejszymi informacjami z pływalni jest fakt, że kolejna dwójka reprezentantów Polski osiągnęła minima kwalifikacyjne do udziału w czerwcowych Mistrzostwach Świata w pływaniu w węgierskim Budapeszcie. Do grona naszych kadrowiczów na MŚ dołączyli Laura Bernat na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym oraz Konrad Czerniak na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. Zwycięzcami Arena Grand Prix w Oświęcimiu zostali Konrad Czerniak wśród mężczyzn oraz wspólnie Alicja Tchórz i Paulina Peda wśród kobiet. 

Konrad Czerniak najlepszy wśród mężczyzn

Zwycięzcą Arena Grand Prix Polski w Oświęcimiu wśród mężczyzn został doświadczony Konrad Czerniak. Pływak występujący na co dzień w AZS UMCS Lublin w klasyfikacji generalnej wyprzedził Krzysztofa Chmielewskiego. Duży wpływ na to miał sukces Czerniaka i osiągnięcie minimum na zbliżające się w Budapeszcie mistrzostwa świata w pływaniu. Ponadto Polak wygrał konkurencję na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, a także zajął 2. miejsce na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. Dzięki temu w punktowej klasyfikacji wyprzedził w ostatniej chwili Krzysztofa Chmielewskiego, a także Pawła Uryniuka. 

Alicja Tchórz i Paulina Peda wspólnie najlepsze

Do rzadko spotykanego rozstrzygnięcia doszło w rywalizacji kobiet. Tam wspólnie na pierwszym miejscu Arena Grand Prix w Oświęcimiu uplasowały się Alicja Tchórz i Paulina Peda, które zgromadziły tyle samo punktów. Bardziej doświadczona Alicja Tchórz była najlepsza w aż czterech konkurencjach: na dystansie 50 metrów w stylach dowolnym, motylkowym i grzbietowym, a także na 200 metrów stylem zmiennym. Paulina Peda wygrała z kolei na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, uzyskując czas kwalifikujący do udziału w najbliższej Uniwersjadzie. Ponadto wysoko plasowała się w kilku innych konkurencjach, co pozwoliło jej zgromadzić tyle samo punktów co Alicji Tchórz. 

Bernat z minimum

Wśród kobiet najbardziej cieszy nas jednak występ Laury Bernat, która na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym uzyskała wynik 2:10.13 i uzyskała minimum kwalifikacyjne do czerwcowych mistrzostw świata w pływaniu, które odbędą się w Budapeszcie. Do tego czasu jeszcze przynajmniej kilku zawodników powinno uzyskać kwalifikację. 

Wciąż nie wiadomo jednak, czy Polacy ostatecznie wystartują na Węgrzech. Swoją decyzję uzależniają w dużej mierze od poczynań FINA, która w tym momencie nie wykluczyła Rosjan i Białorusinów z rywalizacji. Jeżeli ta decyzja zostanie podtrzymana, to prawdopodobnie Polaków zabraknie na pływalni w Budapeszcie. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

A jednak! Mateusz Ponitka rozwiązał umowę z Zenitem i opuścił już Rosję

Mateusz Ponitka wrócił do Zenita St. Petersburg, ale jak się okazuje, nie na długo. W piątek kapitan reprezentacji Polski rozwiązał umowę z rosyjskim klubem...