STS KOD PROMOCYJNY

Aż 15 medali Polaków na mistrzostwach Europy w pływaniu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPływanieAż 15 medali Polaków na mistrzostwach Europy w pływaniu

Za nami historyczny występ Polaków na mistrzostwach Europy w pływaniu. Biało-czerwoni w Belgradzie wywalczyli aż 15 medali w konkurencjach pływackich. W tym dorobku znajdują się indywidualne złota Adeli Piskorskiej oraz Dominiki Sztandery, a także kobiecej sztafety 4×100 metrów stylem zmiennym. Do tego nasi reprezentanci dołożyli historyczne sukcesy w skokach do wody, gdzie wywalczyli trzy medale. 

Historyczne sukcesy polskich pływaków w Belgradzie

Przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu rozegrano jeszcze mistrzostwa Europy w pływaniu. Ich gospodarzem był Belgrad. W Serbii brakowało wielu czołowych zawodników Starego Kontynentu, jednak nie umniejsza to zasług naszych reprezentantów. Łącznie w konkurencjach pływackich wywalczyli oni aż 15 medali. Dwukrotnie ze złota cieszyły się Adela Piskorska i Dominika Sztandera. Najpierw indywidualnie kolejno na 100 metrów grzbietem i 50 metrów stylem klasycznym, a następnie w kobiecej sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym, którą uzupełniły Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz. Sztafeta finiszowała z czasem 3:58.71, co jest nowym rekordem Polski. 


Czytaj więcej o pływaniu:


Po tytuły wicemistrzów Europy sięgnęli indywidualnie: Ksawery Masiuk (50 metrów grzbietem) i Krzysztof Chielewski (200 metrów stylem motylkowym). Do tego doszły cztery srebra polskich sztafet: mieszanej 4×200 metrów stylem dowolnym, mieszanej 4×100 metrów stylem dowolnym oraz męskich 4×100 metrów stylem dowolnym i 4×100 metrów stylem zmiennym. Po brązowe medale w Belgradzie indywidualnie sięgnęli: Michał Chmielewski (200 metrów motylkiem), Jakub Majerski (100 metrów motylkiem), Jan Kałusowski (200 metrów klasykiem), Ksawery Masiuk (100 metrów grzbietem) i Adela Piskorska (50 metrów grzbietem). Dorobek medalowy w pływaniu uzupełniła kobieca sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym, która również wywalczyła brąz. 

Trzy medale w skokach do wody

Historyczne trzy medale wywalczyliśmy także w skokach do wody. Mistrzem Europy został Andrzej Rzeszutek w trampolinie 1 m. Do tego wicemistrzynią Europy w tej konkurencji została Aleksandra Błażowska. Na najniższym stopniu podium w synchronach z trampoliny 3 m stanął duet Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...