Thriller z happy endem. ZAKSA w półfinale Ligi Mistrzów!

Strona głównaSiatkówkaSiatkarska Liga MistrzówThriller z happy endem. ZAKSA w półfinale Ligi Mistrzów!

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle stoczyli heroiczny pojedynek i awansowali do półfinału Ligi Mistrzów. W dwumeczu ćwierćfinałowym w złotym secie pokonali włoskie Itas Trentino. Dzięki temu pozostają w grze o trzecią wygraną w siatkarskiej Lidze Mistrzów z rzędu. W półfinale zmierzą się z Sir Safety Perugia z Wilfredo Leonem i Kamilem Semeniukiem. Druga para półfinałowa to Jastrzębski Węgiel – Halkbank Ankara.

ZAKSA nie była faworytem

Choć ZAKSA to obrońca dwóch ostatnich tytułów Ligi Mistrzów, to jednak w tym dwumeczu nie była faworytem. W grupie gracze z Kędzierzyna-Koźla dwukrotnie musieli uznać wyższość Itas Trentino. Eksperci spodziewali się, że w ćwierćfinale będzie podobnie. Pierwsze spotkanie w Polsce było bardzo emocjonujące i zakończyło się zwycięstwem ZAKSY 3:2. Losy awansu do najlepszej czwórki w Europie miały rozstrzygnąć się we Włoszech.

Mecz rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami, bo od wysokiej wygranej Itasu Trentino w pierwszym secie. W drugiej partii długo wydawało się, że gospodarze pójdą za ciosem. Prowadzili 20:15 i byli blisko wyjścia na 2:0. Wtedy oglądaliśmy kapitalną pogoń ZAKSY. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo nie tylko odrobili straty, ale w końcówce okazali się skuteczniejsi i wygrali partię 25:23. Dla losów dwumeczu kluczowy był trzeci set. W nim gra toczyła się punkt za punkt. Ostatecznie na przewagi 29:27 wygrali mistrzowie Polski, którzy wcześniej obronili dwie piłki setowe. Zwycięstwo w tej partii sprawiło, że już byli pewni conajmniej złotego seta. Dwie kolejne partie to przewaga Itasu Trentino, który wygrał mecz 3:2. Tym samym o awansie do półfinału Ligi Mistrzów decydował złoty set.

Itas Trentino – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:19, 23:25, 27:29, 25:21, 15:12)

Złoty set dla ZAKSY

Decydująca partia toczyła się do 15. zdobytych punktów. Doskonale rozpoczęli ją siatkarze z Polski, którzy szybko wyszli na prowadzenie 3:0. Później gra się wyrównała i w pewnym momencie było już tylko 7:6 dla ZAKSY. Włosi łapali wiatr w żagle. Na szczęście odpowiedź mistrzów Polski była doskonała. Ponownie przejęli inicjatywę i w końcówce oglądaliśmy koncert w ich wykonaniu. ZAKSA wygrała złotego seta 15:9 i kolejny raz z rzędu zameldowała się w półfinale najważniejszych klubowych rozgrywek w Europie. Tam zmierzy się z włoskim Sir Safety Perugia, gdzie na co dzień grają Kamil Semeniuk i Wilfredo Leon. W drugiej parze półfinałowej spotkają się Jastrzębski Węgiel i Haklbank Ankara z Turcji.

złoty set: Itas Trentino – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 9:15