STS KOD PROMOCYJNY

Niepokonany Chorwat trudnym wyzwaniem. Kim jest rywal Różańskiego podczas KBN 27?

Autor: Piotr Tomalski
Strona głównaSporty walkiBoksNiepokonany Chorwat trudnym wyzwaniem. Kim jest rywal Różańskiego podczas KBN 27?

Już 22 kwietnia w hali G2A Arena w Rzeszowie odbędzie się gala KnockOut Boxing Night 27, podczas której kibice zobaczą trzy walki mistrzowskie z udziałem Polaków. W walce wieczoru rękawicę skrzyżują Łukasz Różański i Alen Babić. Kim jest rywal polskiego pretendenta do tytułu?

Niepokonany Chorwat

W walce wieczoru KnockOut Boxing Night 27 Łukasz Różański (12-0, 13 KO), w swoim rodzinnym Rzeszowie, zmierzy się z Chorwatem, Alenem Babiciem (11-0, 10 KO) o tytuł pas mistrza WBC w wadze brigder. 32-latek, urodzony w Rijece nie miał nigdy okazji zawalczyć na swojej ziemi. Pierwsze swoje walki stoczył we Włoszech, a następnie w Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas na Polskę.

Babić powoli budował swój bilans walcząc początkowo z przeciętnymi rywalami. Pierwszym przełomem była walka w październiku 2020 roku. Wówczas pokonał Nialla Kennedy’ego, dla którego była to pierwsza porażka w karierze. Kolejny świetny występ zaliczył rok później posyłając na deski w drugiej rundzie Erica Molinę.

Polak na liście

40-letni obecnie Amerykanin w przeszłości pokonał Tomasza Adamka, a nawet walczył z Anthonym Joshuą o pas federacji IBF. Babić tej przyjemności nie miał. W swojej dotychczasowej karierze ani razu nie walczył o tytuł mistrzowski. To zmieni się 22 kwietnia.

Babić ostatnią walkę stoczył z Polakiem, Adamem Balskim. Wówczas było to jego pierwsze starcie z jakimkolwiek polskim bokserem. Nie był to dla Chorwata łatwy pojedynek. Ostatecznie wygrał na punkty, ale już w pierwszej rundzie leżał na deskach. Takie zwycięstwo jest warte podkreślenia. Balić tylko raz w karierze, właśnie z Balskim, nie wygrał przez nokaut.

Waga będzie problemem?

Zgodnie z wytycznymi World Boxing Council (WBC) limity w kategorii wagowej bridger wynoszą od 200 funtów (91 kg), a 224 funty (102 kg). Babić trzymał się raczej dolnych ograniczeń, w porównaniu do Różańskiego. Polak w pewnym momencie wnosił na wagę nawet i 110 kilogramów (niecałe 243 lbs), dla przykładu w starciu z Eriksem Kalasnikovsem.

Waga może być dla Babicia pewnym atutem. Dzięki temu będzie w stanie szybciej poruszać się w ringu. Prawdopodobnie jednak tracić będzie na sile uderzenia. Obaj bokserzy dysponują podobnym wzrostem, a co za tym idzie także zasięgiem. Babić będzie musiał bardzo uważnie przygotować się do walki z Różańskim. Ma w tym pomóc nowy trener. Babicia do starcia w Polsce przygotowywać będzie Antony Wilson.

Podstawowe informacje o Alenie Babiciu

  • wzrost: 187 cm
  • zasięg rąk: 188 cm
  • waga: 94,4 kg 
  • trener: Antony Wilson
  • promotor: Eddie Hearn (Matchroom Sport)

Więcej:

Piotr Tomalski
Piotr Tomalski
Jako jedyny z rodziny interesowałem się sportem. Od obserwacji rozgrywek przed telewizorem, przez uprawianie piłki nożnej przeszedłem do pracy związanej z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Zbierałem doświadczenie w mniejszych redakcjach (Radio Gol), po zdecydowanie większe (Katowicki Sport i Radio Katowice). Na portalu Gotowi na Sport piszę o wydarzeniach ze świata piłki nożnej, żużla i sportów walki.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...