Trudny rok Tadeusza Michalika. Medalista olimpijski po kolejnej operacji

Autor
Strona głównaSporty walkiZapasyTrudny rok Tadeusza Michalika. Medalista olimpijski po kolejnej operacji

Rok 2022 był bardzo trudny dla Tadeusza Michalika, czyli naszego brązowego medalisty olimpijskiego z Tokio w zapasach. Doświadczony reprezentant Polski już w pierwszej walce pożegnał się z nadziejami na dobry wynik na mistrzostwa świata. Później musiał poddać się już trzeciej operacji serca, co ma związek z jego problemami zdrowotnymi w postaci arytmii. Teraz będzie wracał do zdrowia i do reżimu treningowego. Jego celem jest przygotowanie mistrzowskiej formy na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. 

Porażka w pierwszej rundzie mistrzostw świata 

Główną imprezą sezonu 2022 były mistrzostwa świata w zapasach, które we wrześniu odbyły się w stolicy Serbii w Belgradzie. Tadeusz Michalik jako brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Tokio wymieniany był w gronie jednego z faworytów do walki o medal. Tak się jednak nie stało i nasz doświadczony zapaśnik odpadł już w pierwszej rundzie. Zawodnik na co dzień trenujący w zespole Sobieski Poznań odpadł w pojedynku z dużo niżej notowanym Beksułtanem Machmudowem z Kirgistanu. Ostatecznie naszego zawodnika sklasyfikowano dopiero na 19. miejscu na mistrzostwach świata. 

Trzecia operacja i kontuzja stawu skokowego 

Zaburzenia pracy serca u Tadeusza Michalika wykryto już w 2020 roku. Od tego czasu nasz zawodnik pozostaje pod stałą kontrolą lekarską i przeszedł kilka operacji. Pierwsza miała miejsce już w 2020 roku niemal od razu po wykryciu nieprawidłowości. Niestety okazała sie nieskuteczna i jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio Tadeusz Michalik poddał sie kolejnemu zabiegowi. Problemy z arytmią zostały czasowo rozwiązane, a polski zapaśnik mógł wziąć udział w igrzyskach, gdzie sięgnął po brązowy medal. Niestety kłopoty z sercem powróciły w tym sezonie. 
Zgodnie z zaleceniami lekarzy Tadeusz Michalik poddał się trzeciemu zabiegowi ablacji od razu po zakończeniu mistrzostw świata w Belgradzie. Po niej czekało go kilka tygodni odpoczynku od treningów i powrotu do zdrowia. W tym samym czasie leczył uraz stawu skokowego. Po kilku tygodniach po zabiegu wrócił do pełnej sprawności oraz uporał się z kontuzją nogi. Teraz może w stu procentach skupić się na powrocie do wysokiej formy i przygotowaniach do startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Sam zapaśnik nie wyklucza, że po igrzyska zmieni dyscyplinę i spróbuje swoich sił w MMA.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Polacy w UFC, czyli kto reprezentuje biało-czerwone barwy w największej organizacji MMA na świecie

Marzeniem większości zawodników mieszanych sztuk walki jest angaż w federacji UFC. To największa i najbardziej prestiżowa organizacja MMA na świecie, w której występują tylko...