Piotr Żyła trzeci w skróconym konkursie w Planicy

Foto Andrej Tarfila / SOPA Images/SIPA USA/PressFocus

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w jednoseryjnym konkursie Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. Zawody odbyły się w sobotni poranek po tym, jak dzień wcześniej ich przeprowadzenie uniemożliwiły silne podmuchy wiatru. Konkurs wygrał Austriak Stefan Kraft, a czołową dziesiątkę zamknął Kamil Stoch. Dawid Kubacki spadł na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świat.

Świetny skok i trzecie miejsce Piotra Żyły

W seriach treningowych i w kwalifikacjach Piotrowi Żyle szło średnio. Na szczęście najlepszy dotychczas skok w Planicy oddał w konkursie. Skoczył 234 metry i zajął trzecie miejsce. Zaledwie o 1,4 punktu przegrał ze Słoweńcem Anze Laniskiem. Zawody wygrał Austriak Stefan Kraft. Dobrze zaprezentowali się również Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł. Pierwszy skoczył 225 metrów i zajął 10. miejsce. Na 14. pozycji po skoku na odległość 222,5 metra znalazł się Aleksander Zniszczoł. Niestety ostatni z Polaków Andrzej Stękała zepsuł skok i zajął ostatnie 40. miejsce.

Dawid Kubacki poza podium Pucharu Świata

Finałowe zawody cyklu Pucharu Świata odbywają się bez udziału Dawida Kubackiego. Najlepszego Polaka w tym sezonie brakuje z powodów osobistych. Pod jego nieobecność na trzecie miejsce w klasyfikacji cyklu wskoczył Anze Lanisek, który świetnie zaprezentował się w sobotę i zajął drugie miejsce. To oznacza, że Dawid Kubacki zakończy sezon na czwartym miejscu. Piotr Żyła w generalce jest szósty, a Kamil Stoch zajmuje 14. miejsce. Do końca pozostał już tylko niedzielny konkurs indywidualny.

Piotr Żyła walczy o podium w klasyfikacji lotów

Przed zawodnikami już tylko sobotni konkurs drużynowy oraz niedzielny konkurs indywidualny. Ten ostatni rozstrzygnie o kolejności w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich. Tam wysokie piąte miejsce zajmuje Piotr Żyła, który do podium traci 42 punkty. Nie jest bez szans na wskoczenie do pierwszej trójki, jednak będzie o to bardzo trudno. Walka o zwycięstwo toczy się między Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem i Austriakiem Stefanem Kraftem. Różnica między nimi to zaledwie 10 punktów. Norweg już wcześniej zapewnił sobie zwycięstwo w całym cyklu.