STS KOD PROMOCYJNY

Wielki sukces Andrzeja Bargiela. Polak przeszedł do historii skialpinizmu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweWielki sukces Andrzeja Bargiela. Polak przeszedł do historii skialpinizmu

Andrzej Bargiel dokonał rzeczy wielkiej. Jako pierwszy w historii zjechał na nartach ze wszystkich ośmiotysięczników w Karakorum. Swoją misję dopełnił w trakcie lipcowej wyprawy Gasherbrum Ski Challenge, gdy najpierw zaliczył Gaszerbrum II, a teraz udanie zdobył szczyt Gaszerbrum I i zjechał z niego na nartach. W ten sposób zaliczył wszystkie ośmiotysięczniki w łańcuchu Karakorum, a pierwszy ze zjazdów miał miejsce w 2015 roku (z Broad Peak). 

Udany atak szczytowy i zjazd na nartach z Gaszerbrum I

Niespełna 10 dni po udanym zjeździe z Gaszerbrum II Andrzej Bargiel zaatakował pobliski szczyt Gaszerbrum I. Atak rozpoczął się 25 lipca w nocy lokalnego czasu. Zdobycie szczytu nastąpiło w środę 26 lipca o godzinie 4:15 polskiego czasu. Po rozlokowaniu się na szczycie i krótkim odpoczynku, przyszła kolejna zjazd. Tym razem Polak musiał zmagać się z trudniejszymi warunkami pogodowymi, niż w przypadku szczytu zdobytego 19 lipca. Na szczęście udało mu się bezpiecznie zjechać. Widoczność była ograniczona z powodu mgły, jednak wyprawa zakończyła się sukcesem. Warto wspomnieć, że Andrzej Bargiel oba szczyty zdobywał bez użycia tlenu. Polskiemu skialpiniście w Pakistanie towarzyszyli himalaista Janusz Gołąb i filmowiec Maciej Sulima.

Polak przeszedł do historii 

Andrzej Bargiel na zawsze zapisał się w historii skialpinizmu. Jako pierwszy człowiek w historii zjechał z wszystkich czterech ośmiotysięczników znajdujących się w paśmie górskim Karakorum. Pierwszy zjazd miał miejsce w 2015 roku, gdy Polak udanie zaatakował Broad Peak. Na kolejny zjazd w Karakorum czekał trzy lata. W 2018 roku zaliczył K2. Dwa ostatnie szczyty, czyli Gasherbrum II i Gasherbrum I pozostawił na 2023 rok. Oba są położone niedaleko od siebie, dlatego można było zaliczyć je w ramach ekspedycji Gasherbrum Ski Challenge. Ta zakończyła się sukcesem. Andrzej Bargiel zjechał z Gasherbrum I i tym samym zaliczył ostatni z ośmiotysięczników z Karakorum. Kolejny raz udowodnił, że przesuwa granice ludzkiej wytrzymałości i siły fizycznej. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...