Wielki sukces Andrzeja Bargiela. Polak przeszedł do historii skialpinizmu

Strona głównaSporty zimoweWielki sukces Andrzeja Bargiela. Polak przeszedł do historii skialpinizmu

Andrzej Bargiel dokonał rzeczy wielkiej. Jako pierwszy w historii zjechał na nartach ze wszystkich ośmiotysięczników w Karakorum. Swoją misję dopełnił w trakcie lipcowej wyprawy Gasherbrum Ski Challenge, gdy najpierw zaliczył Gaszerbrum II, a teraz udanie zdobył szczyt Gaszerbrum I i zjechał z niego na nartach. W ten sposób zaliczył wszystkie ośmiotysięczniki w łańcuchu Karakorum, a pierwszy ze zjazdów miał miejsce w 2015 roku (z Broad Peak). 

Udany atak szczytowy i zjazd na nartach z Gaszerbrum I

Niespełna 10 dni po udanym zjeździe z Gaszerbrum II Andrzej Bargiel zaatakował pobliski szczyt Gaszerbrum I. Atak rozpoczął się 25 lipca w nocy lokalnego czasu. Zdobycie szczytu nastąpiło w środę 26 lipca o godzinie 4:15 polskiego czasu. Po rozlokowaniu się na szczycie i krótkim odpoczynku, przyszła kolejna zjazd. Tym razem Polak musiał zmagać się z trudniejszymi warunkami pogodowymi, niż w przypadku szczytu zdobytego 19 lipca. Na szczęście udało mu się bezpiecznie zjechać. Widoczność była ograniczona z powodu mgły, jednak wyprawa zakończyła się sukcesem. Warto wspomnieć, że Andrzej Bargiel oba szczyty zdobywał bez użycia tlenu. Polskiemu skialpiniście w Pakistanie towarzyszyli himalaista Janusz Gołąb i filmowiec Maciej Sulima.

Polak przeszedł do historii 

Andrzej Bargiel na zawsze zapisał się w historii skialpinizmu. Jako pierwszy człowiek w historii zjechał z wszystkich czterech ośmiotysięczników znajdujących się w paśmie górskim Karakorum. Pierwszy zjazd miał miejsce w 2015 roku, gdy Polak udanie zaatakował Broad Peak. Na kolejny zjazd w Karakorum czekał trzy lata. W 2018 roku zaliczył K2. Dwa ostatnie szczyty, czyli Gasherbrum II i Gasherbrum I pozostawił na 2023 rok. Oba są położone niedaleko od siebie, dlatego można było zaliczyć je w ramach ekspedycji Gasherbrum Ski Challenge. Ta zakończyła się sukcesem. Andrzej Bargiel zjechał z Gasherbrum I i tym samym zaliczył ostatni z ośmiotysięczników z Karakorum. Kolejny raz udowodnił, że przesuwa granice ludzkiej wytrzymałości i siły fizycznej. 

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Gdzie grają na najwyższym poziomie? Oto wyniki rankingu „Sporty drużynowe – najlepsze miasta w Polsce”!

Polacy lubią sportowe emocje i rozgrywki na najwyższym poziomie. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym dyscyplinom drużynowym w Polsce i sprawdzić, w których polskich miasta gra...

Zuzanna Bednarz w finale debla w turnieju ITF W15 w Szarm el-Szejk

Zuzanna Bednarz osiągnęła kolejny sukces w swojej karierze. Młoda Polka dotarła do finału turnieju deblowego rangi TF W15 w egipskim Szarm el-Szejk. Zuzanna Bednarz...